3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaSportW gminie Mniów pobiegli w hołdzie "Żołnierzom Wyklętym"

W gminie Mniów pobiegli w hołdzie „Żołnierzom Wyklętym”

Zobacz

6 marca, na terenie gminy Mniów zorganizowano patriotyczny bieg z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Na starcie Biegu Tropem Wilczym stanęło blisko 130 osób. Malownicza trasa wiodła terenami dawnej kopalni piasku w Zaborowicach.

Na linii startu w gminie Mniów wśród startujących stanęli najmłodsi uczestnicy biegu na symbolicznym dystansie 1963 metrów. Warto przypomnieć, że w 1963 roku zginął w walce ostatni żołnierz wyklęty. W ten sposób skończyła się zbrojna działalność podziemia antykomunistycznego. Niezłomni działali od 1944 roku. Były to prawie dwie dekady walki z komunizmem i najeźdźcą ze Wschodu. Najmłodsi uczestnicy pobiegną w dwóch kategoriach – do klasy IV i od klasy V do klasy VIII. – Cieszę się, że tak dużo młodzieży wzięło udział w naszym biegu pamięci. Niezwykle istotne jest to, że nasi najmłodsi mieszkańcy pamiętają o Żołnierzach Wyklętych. Oby ta pamięć sukcesywnie była przenoszona na kolejne pokolenia – mówi wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który również pobiegł z liczną grupą mieszkańców.

Jak zaznaczono, celem biegu Tropem Wilczym jest przede wszystkim uczczenie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych oraz oddanie hołdu wszystkim żołnierzom podziemia antykomunistycznego walczącym w latach 1944-1963. Poza tym, wydarzenie jest doskonałą formą popularyzacji biegania i zdrowego trybu życia wśród lokalnej społeczności.

A amatorów patriotycznego biegania nie zabrakło. Wraz z młodzieżą wystartowali także dorośli biegnący w kategorii open, a także ci, którzy szli spacerem Nordic Walking. Uczestnicy biegli malowniczą trasą, która wiodła po terenie dawnej kopalni piasku w Zaborowicach.

Na zakończenie wręczono medale, puchary i nagrody dla najlepszych. Najstarszą uczestniczka biegu była Eleonora Wertka, która trasę przeszła w kategorii Nordic Walking, a najmłodszym uczestnikiem był trzyletni Franciszek Gonciarz, który wystartował w towarzystwie swojego taty. – Tegoroczny bieg z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma szczególnie wyjątkowy charakter. Patrząc na wydarzenia w Ukrainie, bardziej niż zazwyczaj doceniamy poświęcenie naszych bohaterów walczących za Polskę – mówił wójt gminy Mniów Piotr Wilczak, który nagrody medale i puchary wręczał wspólnie ze starostą Mirosławem Gębskim, posłem Mariuszem Goskiem oraz dyrektorem oddziału Totalizatora Sportowego w Kielcach Tomaszem Zbrógiem. – Cieszę się, że w wydarzeniu, mimo trudnej sytuacji za naszą wschodnią granicą wzięło udział tak wiele osób. Myślę, że właśnie teraz, patrząc na to, jak dzielnie broni się Naród Ukraiński, powinniśmy doceniać to, co zrobili dla nas, dla naszego kraju i dla naszej wolności Żołnierze Niezłomni – podkreślał Mirosław Gębski, starosta kielecki.

Organizatorem wydarzenia było Koło Gospodyń Wiejskich Sasanki, gmina Mniów i sołectwo Mniów. Współorganizatorami byli: Totalizator sportowy lotto – oddział Kielce, Stowarzyszenie QUO VADIS, radny Rady Powiatu Kieleckiego – Łukasz Woźniak oraz CEL w Łopusznie. Wszystkich uczestników biegu zaproszono na ciepły poczęstunek.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy