Na terenie gminy Mniów zakończył się właśnie projekt edukacyjny pod hasłem „Szkoła Sukcesu”. Na jego realizację pozyskano blisko dwa miliony złotych unijnego dofinansowania. W ramach projektu odbywały się dodatkowe bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, wyjazdy i wycieczki, ruszyły też koła zainteresowań. Zakupiono także na rzecz placówek oświatowych wysokiej klasy sprzęt, jak interaktywne stoły, interaktywne podłogi, czy dotykowe monitory.
Na realizację projektu „Szkoła Sukcesu” gmina Mniów otrzymała 1 milion 815 tysięcy złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014 – 2020 z działania „Rozwój edukacji i aktywne społeczeństwo, zwiększenie dostępu do wysokiej jakości edukacji przedszkolnej oraz kształcenia podstawowego, gimnazjalnego i ponadgimnazjalnego”. Cały projekt opiewał na kwotę nieco ponad dwóch milionów złotych. W jego ramach zostały przeprowadzone między innymi dodatkowe zajęcia dla uczniów we wszystkich szkołach.
Celem realizacji projektu „Szkoła Sukcesu” było wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów i zmniejszenie dysproporcji w ich osiągnięciach w trakcie procesu kształcenia. – W ramach projektu udzielaliśmy wsparcia pedagogiczno-psychologicznego uczniom z terenu gminy Mniów. Projektem zostało objętych 620 uczniów z czterech szkół podstawowych z terenu gminy, w tym ze szkoły w Cierchach, Mniowie, Zaborowicach i w Grzymałkowie. 402 uczniów podniosło swoje kompetencje kluczowe, a 79 nauczycieli wzięło udział w szkoleniach, nabywając tym samym również wysokie kompetencje kluczowe. Dodatkowo dwóch nauczycieli ukończyło studia podyplomowe na kierunku informatyka i pedagogika specjalna – poinformowała Irena Skowron, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Piekoszowie.
W ramach projektu prowadzone były zajęcia dodatkowe dla uczniów z zakresu zajęć przedmiotowych, jak matematyka, fizyka, geografia, biologia, chemia, język angielski i informatyka. Poza tym, odbywały się dodatkowe zajęcia z zakresu kół zainteresowań. Uruchomiono chociażby koło taneczne, plastyczne, sportowe, teatralne, fotograficzne, szachowe, dziennikarskie i instrumentalne. – Dzięki realizacji projektu mogliśmy wprowadzić wiele ciekawych zajęć dodatkowych i kół zainteresowań, które nie tylko podniosły poziom edukacyjny uczniów, ale również rozwinęły w nich talenty. Zajęcia były doskonałym zagospodarowaniem wolnego czasu. Zwiększyły też poziom językowy uczniów, głównie ze względu na wprowadzenie dodatkowych zajęć z języka angielskiego. Poza tym, uczniowie mieli możliwość edukacyjnych wyjazdów chociażby do Kieleckiego Parku Technologicznego, czy też do Regionalnego Centrum Naukowo Technologicznego w Podzamczu. To był bardzo dobrze wykorzystany czas, dający wszystkim biorącym udział w projekcie możliwość samorealizacji i rozwoju – zaznacza kierownik Irena Skowron.
Niestety, w 2020 roku plany pokrzyżował wybuch pandemii koronawirusa i wszystkie dodatkowe przedmioty oraz koła zainteresowań realizowane w ramach projektu „Szkoła Sukcesu” musiały zostać zawieszone wraz z zamknięciem szkół. – W związku z tym, postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do Urzędu Marszałkowskiego o możliwość modyfikacji projektu i pozwolenie na zakup w ramach środków, które nie zostały wykorzystane ze względy na pandemię, sprzętu interaktywnego dla szkół. Zgodę taką otrzymaliśmy i dzięki temu mogliśmy zakupić podłogi interaktywne, monitory dotykowe, urządzenie wielofunkcyjne, stół interaktywny i komputer. Sprzęt ten trafił właśnie do szkół i trzeba przyznać, że jest najwyższej jakości. Korzystają już z niego uczniowie klas najmłodszych, którzy odbywają lekcje stacjonarne. W przyszłości korzystać z tego sprzętu będą także uczniowie klas starszych – zapowiedział wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak.
Warto też dodać, że za zgodą Urzędu Marszałkowskiego część niewykorzystanych pieniędzy została przeznaczona na zakup środków ochrony osobistej. – Zakupiliśmy dodatkowo oczyszczacze powietrza dla szkół, parownice i środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki, mydła antybakteryjne, maseczki, przyłbice i płyny do dezynfekcji – poinformował wójt Piotr Wilczak. Wsparciem w tym zakresie objętych zostało 547 uczniów.