Szkoła Podstawowa z oddziałami dwujęzycznymi im. św. Jana Pawła II w Bolminie realizuje projekt edukacyjny pn. „Bolmin – szkoła nowych możliwości”. Głównym celem projektu jest podniesienie jakości kształcenia podstawowego poprzez realizację zajęć rozwijających dla uczniów, podniesienie kompetencji nauczycieli i zakup niezbędnych pomocy dydaktycznych. Wartość projektu to aż 795 170,33 złotych. Projekt jest realizowany w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFS+.
Projekt skierowany jest do wszystkich uczniów klas I-VIII Szkoły Podstawowej w Bolminie oraz nauczycieli tam zatrudnionych. W ramach projektu, dla uczniów przewidziano zajęcia rozwijające pasje:
– ekologiczno-przyrodnicze,
– doradztwo zawodowe,
– teatralno-muzyczne,
– plastyczno-techniczne,
– językowe (angielski, niemiecki, polski, zajęcia dwujęzyczne),
– matematyczno-informatyczne,
– przyrodnicze (przyroda/biologia, geografia, fizyka, chemia),
W ramach projektu zostało utworzone również studio nagrań. Dzięki nowoczesnemu wyposażeniu i innowacyjnemu podejściu jedna z sal lekcyjnych zyskała nową funkcję, która będzie stanowić miejsce do nauki i rozwijania pasji związanych z dziennikarstwem. W nowym studiu nagrań uczniowie będą mogli wcielić się w rolę dziennikarzy, operatorów kamer, a nawet reżyserów. Nowoczesne sprzęty – dron, słuchawki czy aparaty fotograficzne – pozwalają na realizację profesjonalnych projektów. Dzięki tym inicjatywom, młodzież ma niepowtarzalną okazję, by poszerzać swoje kompetencje w dziedzinach takich jak fotografia, filmowanie czy dziennikarstwo. Szkoła planuje dodatkowo stworzyć nowoczesny radiowęzeł i szkolny kanał telewizyjny. Wśród uczniów nie brakuje chętnych do angażowania się w te kreatywne przedsięwzięcia. Nowe studio ma być przede wszystkim przestrzenią do relacjonowania życia szkolnego. Uczniowie będą mieli okazję dokumentować wydarzenia i akcje, które będą miały miejsce w szkole.
Inicjatywa szkoły to doskonały przykład tego, jak edukacja może łączyć tradycyjne nauczanie z nowoczesnymi technologiami. Z pewnością już niedługo młodzież z Bolmina zaskoczy nas swoimi dziennikarskimi osiągnięciami.
Dla 20. nauczycieli przewidziano szkolenia na temat współpracy z rodzicem ucznia w praktyce, w tym radzenia sobie w trudnych sytuacjach, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych w praktyce oraz wykorzystania w codziennej pracy sprzętu zakupionego do szkolnego studia nagrań. Ponadto, dla dwóch nauczycieli realizujących zadania z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych przewidziano studia podyplomowe związane z tematami przeciwdziałania stereotypom płciowym, niedyskryminacji oraz wyboru ścieżek edukacyjnych dla uczniów.
W ramach projektu zakupiono również pomoce dydaktyczne:
– materiały, sprzęty i pomoce dydaktyczne do zajęć ekologicznych nt. małej retencji wody w przyrodzie oraz na zajęcia kreatywności artystycznej
– do zajęć specjalistycznych (gimnastyka korekcyjna i sensoryczna)
– do zajęć rozwijających i wyrównawczych.
Realizacja projektu przyniesie szereg pozytywnych efektów. Przede wszystkim, uczniowie zyskają możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz rozwoju kluczowych umiejętności, co przełoży się na ich rozwój osobisty. Co ważne, projekt wspiera nie tylko uczniów, ale również nauczycieli. Pedagodzy będą mogli doskonalić swoje umiejętności zawodowe, co w konsekwencji poprawi jakość pracy szkoły.