W trakcie dwóch najbliższych lat na terenie Gminy i Miasta Chęciny zostały zaplanowane do realizacji inwestycje drogowe za ponad 40 milionów złotych. Część z nich już trwa, inne rozpoczną się w najbliższym czasie. Znaczną część kosztów realizacji zaplanowanych zadań pokryje rekordowo wysokie rządowe dofinansowanie, które władze gminy zdobyły w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.
Choć niektóre z nich dziś stanowią prawdziwe utrudnienie dla kierowców z powodu już prowadzonych intensywnych prac lub całkowitego braku nawierzchni, to już niebawem staną się początkiem kolejnego rozwoju. Drogi, bo o nich mowa, stanowią jeden z ważniejszych priorytetów dla władz Gminy i Miasta Chęciny. – Ich rozbudowa i przebudowa nie tylko poprawi infrastrukturę, polepszając komfort użytkowania, ale też podniesie wskaźniki bezpieczeństwa i przyczyni się do jeszcze większego rozwoju. Zdecydowanie stawiamy na poprawę infrastruktury drogowej. W najbliższym czasie czeka nas realizacja kolejnych inwestycji i prawdziwa rewolucja drogowa, która właściwie już się zaczęła – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Prace już idą pełną parą
Zapowiadane na szeroką skalę inwestycje drogowe na terenie gminy Chęciny stały się faktem. Dobrze o tym wiedzą wszyscy ci, którzy chcą wjechać do Chęcin od strony Kielc. Przejazd jest tu zamknięty już od jakiegoś czasu, a wszystko to w związku z realizacją jednej z największych inwestycji z rządowym wsparciem, czyli rozbudowy ulicy Kieleckiej i Białego Zagłębia od drogi wojewódzkiej nr 762 do skrzyżowania z ulicą Szkolną. To właśnie w ramach tego zadania mają powstać w tym miejscu dwa ważne ronda, które zwiększą bezpieczeństwo i poprawią komfort przejazdu. – Póki co przejazd jest tędy niemożliwy. Apelujemy do wszystkich o wyrozumiałość i cierpliwość. Po wykonaniu tej milionowej inwestycji wjazd do Chęcin, przy dosyć sporym natężeniu szczególnie w weekendy w związku ze wzmożonym ruchem turystycznym, będzie zdecydowanie bardziej bezpieczny – mówi burmistrz Robert Jaworski. Koszt tego zadania oszacowano na blisko 6,5 miliona złotych, z czego 2 miliony 289 tysięcy złotych pokryje dofinansowanie z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Pozostałą kwotę podzielą pomiędzy siebie dwa samorządy – powiatu kieleckiego oraz Gminy i Miasta Chęciny.
Na tym jednak nie koniec. Cierpliwością muszą wykazać się także mieszkańcy osiedla Zelejowa, gdzie właśnie trwają prace związane z budową ulicy Henryka Sienkiewicza wraz z chodnikiem, ścieżką rowerową, odwodnieniem i oświetleniem. Jeszcze w tym roku ruszą tu także prace przy budowie ulicy Tadeusza Kościuszki, gdzie również powstanie chodnik, ścieżka rowerowa, odwodnienie i oświetlenie. Obydwie ulice to kolejne duże drogowe zadania, które w sumie opiewają na kwotę 6 milionów 532 tysięcy złotych. Połowę tych kosztów również pokryje rządowe dofinansowanie. Łącznie powstaną tu drogi o długości blisko 1,5 kilometra. Aby była możliwość realizacji tak dużych inwestycji na osiedlu Zelejowa należało rozwiązać ważny problem, jakim jest odwodnienie znacznej części osiedla – dlatego zaprojektowane rozwiązanie to skierowanie wód do zbiornika retencyjno-odparowującego na końcu również nowo budowanej ulicy Dąbrowskiego, która jest obecnie na ukończeniu. Zbiornik retencyjno-odparowujący i kanalizacja deszczowa odprowadzająca wody z osiedla Zelejowa są bardzo istotnymi elementami tego zadania, będącymi wspólnym elementem dla tego osiedla. Poza drogą wybudowano tu także ciąg pieszo-rowerowy wraz z oświetleniem. Inwestycja kosztowała prawie 3,5 miliona złotych, z czego aż połowę pokryło rządowe dofinansowanie.
Niebawem ruszą kolejne duże inwestycje
Nadal w fazie projektowania jest przebudowa drogi powiatowej Lipowica-Przymiarki-Starochęciny. Nowa nawierzchnia zostanie tu położona na odcinku 2 kilometrów i 150 metrów,na tym odcinku wybudowany zostanie także chodnik. Droga ta będzie kosztować 6 milinów 937 tysięcy złotych, z czego 2 miliony 820 tysięcy złotych pokryje rządowe dofinansowanie, jakie wspólnie pozyskały dwa samorządy – Powiatu Kieleckiego oraz Gminy i Miasta Chęciny. Roboty budowlane ruszą tu po zatwierdzeniu projektu technicznego i uzyskaniu pozwolenia na budowę.
Projektowana jest także droga Siedlce-Łukowa, gdzie nowa nawierzchnia będzie położona na długości ponad 2,5 kilometra. Powstanie tu również chodnik. Inwestycja będzie kosztować 7,5 miliona złotych, z czego 3 miliony 607 tysięcy złotych pokryje rządowe dofinansowanie, a pozostałą kwotę po połowie zapłacą Gmina Chęciny i Powiat Kielecki.
Ruszyły prace związane z remontem drogi od Korzecka w kierunku Polichna i na odcinku Polichno – Stawki. Łącznie droga zostanie tu przebudowana na długości ponad dwóch kilometrów. W ramach prac przewidziano wymianę nawierzchni na odcinku Polichno – Stawki. Tutaj nowy asfalt zostanie położony na długości 770 metrów. Wykonane zostaną także pobocza, a istniejące zjazdy do posesji ulegną poprawie. Drugim z zaplanowanych do realizacji odcinków jest droga od Korzecka w kierunku Polichna. Nowa nawierzchnia powstanie tu na odcinku 1240 metrów. W tym miejscu wybudowane będą też pobocza, a zjazdy do posesji zostaną poprawione. Wykonawcą generalnym obu inwestycji jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych FART z Kielc. Koszt inwestycji to ok. 446 tysięcy złotych.
Rozbudowa czeka również drogę powiatową z Ostrowa w kierunku Wolicy, której projektowanie już trwa. Nowa nawierzchnia będzie miała tu długość 2 kilometrów i 236 metrów. Powstanie też chodnik i zatoczki autobusowe. Ta długo wyczekiwana inwestycja będzie kosztować ponad 3 miliony 648 tysięcy złotych. Połowę z tej kwoty pokryje rządowe dofinansowanie wspólnie pozyskane przez władze Gminy i Miasta Chęciny oraz władze powiatu kieleckiego w ramach Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Trwa również projekt drogi w miejscowości Polichno. Cała wartość inwestycji to prawie 4 miliony 750 tysięcy złotych zł. Gmina zdobyła na jej realizację dofinansowanie w kwocie ponad 2 miliony 313 tysięcy złotych. Zakończenie zadania planowane jest w 2022 roku.
W planach już kolejne inwestycje
Realizowana będzie również część dużej inwestycji infrastrukturalnych na osiedlu Skiby, na które gmina również pozyskała dofinansowanie z Rządowego Fundusz Rozwoju Dróg. Zadanie, ze względu na jego zakres, zostało podzielone na 3 etapy i takie też Gmina 3 wnioski o dofinansowanie złożyła. Ale na razie tylko 1 część uzyskała dofinansowanie, dwa pozostają na liście rezerwowej. Poza budową drogi wraz z odwodnieniem i ze zjazdami do posesji po jednej jej stronie powstanie chodnik, a po drugiej ścieżka rowerowa. Wybudowane będzie też oświetlenie. Inwestycja jest na etapie procedowania pozwolenia na budowę. W ramach zadania zaplanowano kanalizację deszczową odprowadzającą wody opadowe z całego osiedla Skiby do kolektora odwodnieniowego. Łączna wartość inwestycji to ok 6 mln 900 tysięcy, z czego pierwszy etap, który uzyskał dofinansowanie w kwocie ponad 2 miliony 300 tysięcy złotych.
To nie koniec planów gminy w zakresie inwestycji drogowych. Władze lokalne zabiegają o środki na kolejne drogi. Zostały złożone wnioski o dofinansowanie dróg: przebudowa ulicy Sitkówka w kierunku kopalni Jaźwica, w Chęcinach: ul. Dobrzączka do Jaskini Raj oraz ul. Małogoska i ul. Długa. Planowany jest również remont drogi w miejscowości Wrzosy oraz Bolmin-Jedlnica, a także kontynuacja rozbudowy drogi na działce nr 694 w miejscowości Polichno. Wnioski o dofinansowanie złożono także na Siedlce droga nr 247, a także od ul. Zelejowa do ul. Dąbrowskiego.
Te dwa wnioski dostały dofinansowanie i aktualnie trwa ich projektowanie. Ponadto złożone zostały również wnioski na środki rządowe na remonty dróg powiatowych w Mostach, od starej drogi S7 do kaplicy oraz w Bolminie na drogę w okolicy kościoła i remizy.
– Mamy świadomość, że inwestycje drogowe są niezwykle potrzebne, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i podnoszenia wizerunku naszej gminy. Staramy się wykorzystać każdą możliwość, aby zdobyć dodatkowe środki na realizację tych inwestycji. Każda pozyskana kwota pozwala nam na planowanie nowych zadań, które realizują zgłaszane przez mieszkańców potrzeby, odciążając przy tym budżet gminy, dzięki czemu jesteśmy w stanie więcej zrealizować zadań traktując środki gminne jako wkład własny do pozyskanych środków zewnętrznych. Te inwestycje drogowe poprawią jakość przemieszczania się wszystkich uczestników ruchu, a dodatkowe zadania w postaci chodników, oświetlenia ulicznego czy ścieżek rowerowych z pewnością wpłyną na komfort życia mieszkańców. Na czym bardzo nam zależy – mówi Burmistrz, Robert Jaworski.