3.5 C
Kielce
niedziela, 3 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościW gminach podziękowali za plony

W gminach podziękowali za plony

Zobacz

W długi weekend Święto Plonów odbyło się w wielu gminach powiatu kieleckiego. W niedzielę i poniedziałek, 14 i 15 sierpnia Święto Plonów odbyło się w wielu gminach powiatu kieleckiego. Uczestniczyli w nich starosta kielecki Mirosław Gębski, wicestarosta Tomasz Pleban oraz członkowie Zarządu Powiatu w Kielcach: Cezary Majcher, Stefan Bąk i Mariusz Ściana.

Święto Plonów w gminach powiatu kieleckiego to nie tylko podziękowanie dla rolników za trud i ciężką pracę na roli, ale też okazja do spotkania i dobrej zabawy przy dźwiękach muzyki ludowej i rozrywkowej, połączonej z wieloma atrakcjami.

Dożynki gminne w Masłowie

Dożynki gminne w gminie Masłów odbyły się na lotnisku w Masłowie. Najsmaczniejszą potrawą wybrano „Michę Zielarki” Brzezinianek, a za najpiękniejszy wieniec uznano ten przygotowany przez Kopcowianki. W dożynkach gminy Masłów uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski.

– Polska wieś staje się coraz silniejsza, a silna wieś to silna Polska. Niezmiernie cieszę się, że dziś najbardziej wartościowym jest dla nas produkt wprost od rolnika – od was Drodzy Rolnicy, bo to Wy swoją ciężką całoroczną pracą dajecie nam jeść. Powinniśmy dziękować Wam za to, że rola jest miejscem, w którym pracujecie. To wieś żywi nas wszystkich, daje nam schronienie. Wieś uczy pracy, szacunku do tradycji, miłości do rodziny i ziemi. Przywiązanie do tradycyjnych wartości jest naszym obowiązkiem. Te nadrzędne wartości zawsze powinny wyznaczać nam kierunek. Życzę obfitych plonów każdego roku, zadowolenia z codziennie wykonywanej pracy. Jestem wdzięczny, że dzięki Wam na naszych stołach nie brakuje chleba – zwrócił się do wszystkich rolników starosta Mirosław Gębski.

Najpiękniejszy wieniec będzie reprezentował podczas Dożynek Powiatu Kieleckiego, a wybrało go jury w składzie: dr Alicja Trukszyn, główny instruktor ds. etnografii i Katarzyna Kowalewska, główny instruktor ds. upowszechniania sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego  – obie panie z Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach, a także Kinga Kruk, instruktorka Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Pierwsze zajął wieniec Kopcowianek, drugi był wieniec Brzezinianek, a trzeci KGW Scholastynki z Mąchocic-Scholasterii.
Jak przystało na dożynki na scenie w bloku folkowym zaprezentowały się zespoły działające w Centrum Edukacji i Kultury „Szklany Dom”. Zaśpiewały: Barczanki, Dąbrowianki, Kopcowianki, Brzezinianki, Lubrzanka, Nowe Masłowianki. Niespodzianki przygotowały zespoły pieśni i tańca. Żeromszczyzna wykonała m.in. swoją najnowszą piosenkę „Z wiatrem”. Ciekoty zaprezentowały premierowo suitę, nad którą zespół pracował przez ostatnie miesiące. Nie zabrakło lubianych przez dożynkową publiczność ludowych nut do tańca. Potańcówkę poprowadziły Kapela Ciekoty oraz Kapela Adaśki. Na finał największe taneczne przeboje zagrał zespół Simply The Best.

Podczas dożynek rozstrzygnięto kulinarnego konkursu pod hasłem „Wiejska micha”. Udział w konkursie wzięły potrawy, które posiadają związek z regionem i są wyrobami wytworzonymi z wykorzystaniem w znacznej części surowców występujących na terenie gminy Masłów ze szczególnym uwzględnieniem tematu konkursu, jakim jest wiejska micha. Pierwsze miejsce zdobyły Brzezinianki za „Michę Zielarki” złożyły się na nią delikatne pulpeciki w sosie, zrobionym z warzyw rosnących w ogródku. Drugie miejsce zdobył Zespół Pieśni i Tańca Ciekoty za oryginalne pierożki „Borowiaki”, z młodym bobem, polane pikantnym sosem borowikowym. Trzecie przypadło Kopcowiankom za rozpływające się w ustach gołąbki z kasza gryczaną i sosem borowikowym. Do najlepszych trafiły nagrody finansowe, a dla wszystkich uczestników nagrody rzeczowe.

Konkurs na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy Gminy Mniów
14 sierpnia 2022 r. na boisku przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mniowie odbyły się Dożynki Gminne. Połączone były one z Festiwalem Zalewajki. Wydarzenie zostało zorganizowane na boisku przy Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II w Mniowie. W uroczystości uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski. Dożynki rozpoczęła mszą świętą polową o godzinie 15, którą poprowadził proboszcz parafii Mniów, ksiądz Tadeusz Bielecki. O godzinie 17 ruszył ceremoniał dożynkowy, podczas którego starostowie dożynek przekazali na ręce wójta Piotra Wilczaka chleb wypieczony z tegorocznych plonów. Starościną dożynek była Bożena Zapała z sołectwa Serbinów, która wspólnie z mężem prowadzi fermę kur. Starostą dożynek był Grzegorz Grzegorczyk, mieszkaniec sołectwa Borki, który wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne.

W czasie dożynek rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężyło Koło Gospodyń Wiejskich Żurawinki. Na najmłodszych czekała strefa dmuchańców. Dla wszystkich były stoiska i kramy z wyrobami lokalnych Kół Gospodyń Wiejskich i lokalnych artystów. Każdy mógł spróbować tradycyjnej polskiej zalewajki w najróżniejszych wydaniach. Było to możliwe dzięki temu, że w czasie dożynek odbywał się Festiwal Zalewajki i konkurs na najlepszą zalewajkę. Za najlepszą zalewajką uznano działo Koła Gospodyń Wiejskich Serbinianki. Na scenie wystąpili seniorzy z Klubu Seniora w Mniowie oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Około godziny 20 wspaniały koncert dała Kapela Typowy Janus.

Dożynki w Mieście i Gminie Daleszyce
Na rynku w Daleszycach odbyły się Dożynki Gminne. Powiat kielecki reprezentował wicestarosta Tomasz Pleban. Starostami dożynek byli w tym roku Justyna Witkowska, sołtys wsi Sieraków oraz Jarosław Zieliński radny rady miejskiej w Daleszycach.
Dożynki na daleszyckim rynku tradycyjnie rozpoczęła polowa msza święta. Potem sołectwa zaprezentowały swoje wieńce i odbyły się tradycyjne obrzędy dożynkowe. W tym roku ten najpiękniejszy wykonały Sukowianki znad Lubrzanki, który zachwycił jury swoją kompozycją. Wyróżnienie natomiast zdobył wieniec z Daleszyc oraz z Cisowa. Były też występy artystyczne lokalnych zespołów ludowych, chóru miejskiego, orkiestry dętej. Pięknie zagrała też kapela Typowy Janus.
Dużą popularnością cieszył się turniej sołtysów. Wśród konkurencji były pchnięcie kołem od wozu w „wygódkę”, rzut kłonicą w snopek czy zbijanie balonów cepami. Pierwsze miejsce zdobyła Ilona Kozubek, sołtys sołectwa Brzechów. Na zakończenie zagrał zespół „Kindżał”.

Dożynki w Bielinach
Stefan Bąk, członek Zarządu Powiatu w Kielcach uczestniczył w dożynkach organizowanych w gminie Bieliny i Nowa Słupia.

W gminie Bieliny 14 sierpnia odbyła się uroczysta msza święta ku dziękczynieniu za tegoroczne plony. Mszę świętą poprzedziła procesja z udziałem duchownych, starostów tegorocznych dożynek, zaproszonych gości, radnych, sołtysów, dzieci i młodzieży z zespołu śpiewaczego „Małe Bielinianki” oraz delegacji sołectwa Czaplów-Zofiówka niosącej okazały wieniec dożynkowy. W dożynkach wziął udział członek Zarządu Powiatu w Kielcach Stefan Bąk.

Dziękczynnej liturgii za całoroczną pracę rolników i zebrane plony przewodniczył proboszcz parafii w Bielinach ks. Jan Wojtyna. Homilię wygłosił ks. prałat Jan Tusień. Mówił o wielkim znaczeniu pracy i codziennego poświęcenia dla człowieka wierzącego oraz szacunku wobec rodziny i życia. W oprawę mszy świętej zaangażowali się radni i sołtysi, którzy czytali komentarze do Liturgii Słowa i przed złożeniem darów, modlitwę wiernych, składali dary na ołtarzu oraz rozdawali chleb uczestnikom mszy świętej. Oprawę muzyczną mszy zapewnili: chór parafialny pod kierunkiem Wojciecha Morawskiego oraz Orkiestra OSP pod batutą Marcina Chlebnego.

W liturgii uczestniczyła także kompania honorowa Ochotniczej Straży Pożarnej Zarządu Gminnego w Bielinach, poczty sztandarowe Ochotniczej Straży Pożarnej w Bielinach, Ochotniczej Straży Pożarnej w Lechowie oraz Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Bielinach. Podczas mszy świętej został poświęcony i ofiarowany wieniec dożynkowy przygotowany przez sołectwo Czaplów-Zofiówka.

Zgodnie z tradycją Wójt Gminy Bieliny Sławomir Kopacz przyjął z rąk Starostów Dożynek: Anny Pawlik z sołectwa Czaplów-Zofiówka oraz Jacka Czekaja reprezentującego sołectwo Bieliny Kapitulne, bochen chleba, a następnie wraz z zaproszonymi gośćmi i radnymi podzielił się chlebem z mieszkańcami zgromadzonymi przy ołtarzu polowym.

Dożynki w Mieście i Gminie Nowa Słupia
Dożynki Miasta i Gminy Nowa Słupia rozpoczęły się od mszy świętej polowej na placu przy Remizie OSP Nowa Słupia. Tuż po niej nastąpił tradycyjny obrzęd dożynkowy i uroczyste przekazanie chleba. Na scenie mogliśmy zobaczyć i posłuchać lokalnych artystów: Karoliny Marzec, Gabrieli Marzec, Weroniki Wielgus, Ireny Gąsior, Małgorzaty Wróblewskiej, Leszka Baradzieja, Marysi i Tomasza Sadrak. Wystąpili także KGW Wesołe Kumoszki, KDW Chełmowianie, KGW Modrzewianki oraz Zespół śpiewaczy Sołtyski i Zespół Pieśni i Tańca Godziembianie.

Udane dożynki w gminie Piekoszów
Dożynki gminy Piekoszów w tym roku odbyły się w sołectwie Jaworznia. Uczestniczyli w nich starosta kielecki Mirosław Gębski oraz członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher.
Dożynki gminy Piekoszów odbyły się w Amfiteatrze w Jaworzni. Tradycyjnie rozpoczęły się od uroczystej Mszy Świętej, odprawionej przez księdza kanonika Zygmunta Kwiecińskiego, proboszcza parafii w Piekoszowie i kustosza tutejszego Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia, podczas której dziękowano rolnikom za plony i poświęcono wieńce dożynkowe. Starostami dożynek byli: Ewa Majchrzyk i Piotr Bąk z Jaworzni – zgodnie ze staropolską tradycją przekazali na ręce wójta Zbigniewa Piątka chleb wypieczony z tegorocznego ziarna. Po oficjalnej części uroczystości Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie przedstawił obrzęd dożynkowy. Następnie w amfiteatrze wystąpiły kolejno znane i cenione lokalne zespoły, a wśród nich: Zespół Śpiewaczy z Rykoszyna, Zespół Pieśni i Tańca Wincentowianie, zespół „Z Taborem” Klub Seniora, Kapela z Rykoszyna, Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie oraz Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka.

Na gości wydarzenia czekało wiele atrakcji, a wśród nich Turniej Sołtysów. W konkurencji ubijania piany zwyciężyła Dorota Kurczyńska sołtys Łosienia i radna. W obieraniu ziemniaków i rzucaniu do celu najlepsza okazała się być sołtys Zajączkowa Lidia Szymkiewicz, a w zbieraniu złotych monet pierwsze miejsce zdobył sołtys Wiernej Rzeki Mariusz Lisowski.

Podczas dożynek swoje wieńce zaprezentowało siedem sołectw. Te wszystkie misternie wyplecione dzieła sztuki stanęły przed sceną amfiteatru zachwycając kunsztem artystycznym. Stanowiły one piękną dekorację podczas mszy świętej i wzbudzały nie lada zainteresowanie. Komisja konkursowa wybrała najpiękniejszy z nich, którym okrzyknięto wieniec przygotowany przez sołectwo z Zajączkowa.

Podczas wydarzenia rozstrzygnięto też Konkurs Kulinarny Piekoszowskie Smaki, który tym razem odbył się pod hasłem „Potrawa z… jajem”. I tak, pierwsze miejsce zajęła Urszula Przepióra z KGW w Micigoździe za przygotowanie potrawy pod nazwą „Miarka z jajem”. Miejsce drugie zajęła Teodora Krążek z Gospodarstwa Agroturystycznego „Krążek” za „Jajo niespodziankę”, a miejsce trzecie przyznano dla Iwony Walas z KGW w Lesicy za „Jajarepę”. Nagrody wręczono także w konkursie „Ogród Moich Marzeń”, do którego zgłoszono piętnaście ogrodów. Miejsce pierwsze zdobyła Edyta Sochanowska z Rykoszyna, miejsce drugie zajęła Renata Ziętal z Rykoszyna, a miejsce trzecie Jadwiga Banaś z Brynicy. Wyróżnienia za ogrody warzywne otrzymali: Tadeusz Świercz ze Skałki, Teresa Stańczyk z Zajączkowa i Adela Kałuzińska ze Skałki.

Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespół „Piękni i Młodzi”, który porwał tłumnie zgromadzoną w amfiteatrze publiczność do zabawy. Na zakończenie odbyła się dyskoteka pod gwiazdami, a poprowadził ją DJ CORBY.

Dożynki gminne w Śladkowie Dużym
Uczestniczyli w nich wicestarosta Tomasz Pleban i członek Zarządu Mariusz Ściana.
W niedzielę 14 sierpnia w Śladkowie Dużym, w gminie Chmielnik odbyły się Dożynki Gminne. Mieszkańcy podziękowali za tegoroczne żniwa, potem była znakomita zabawa do późnego wieczora.

Dożynki rozpoczęła msza święta polowa. Mieszkańcy Śladkowa Dużego świetnie przygotowali się do imprezy. Cała wieś została ozdobiona niesamowitymi konstrukcjami ze słomy.

Starostami dożynek byli mieszkańcy Śladkowa Dużego – Monika Wrona i Bogusław Kasza. Przy akompaniamencie orkiestry delegacje 15 sołectw wraz z przedstawicielami samorządu i mieszkańcami wsi Śladków Duży przeszły przed budynek Świetlicy Wiejskiej, gdzie odbyły się główne obchody święta plonów. Tam każdy wieniec został zaprezentowany z tradycyjnymi przyśpiewkami ludowymi.

Najlepszym wieńcem Dożynek Gminnych 2022 okazał się ten ze Śladkowa Małego i to on będzie reprezentował gminę Chmielnik na dożynkach powiatowych. O godzinie 17 rozpoczęły się występy artystyczne, wystąpił zespół „Żródło Sanicy”
Po 19 do tańca zagrała kapela „Ciekoty”. Zespół zachwycił wykonaniem wielu znanych utworów. Zobaczcie filmy udostępnione przez Urząd Miasta u Gminy Chmielnik Po godzinie 20 rozpoczęła się zabawa taneczna z zespołem „Diament”.

Wyjątkowym momentem podczas tegorocznych dożynek było wręczenie nagrody Chmielnickiego Augusta dla Janiny Samerdak w uznaniu za społeczną działalność na przestrzeni kilkudziesięciu lat dla gminy Chmielnik. – Bardzo serdecznie dziękuję i cieszę się, że ktoś docenił moją pracę. Równocześnie obiecuję w miarę możliwości dalszą współpracę z samorządem na rzecz naszej lokalnej społeczności – mówiła wzruszona Janina Samerdak, która zaprezentowała również okolicznościowy wiersz własnego autorstwa, a publiczność przy akompaniamencie zespołu „Źródło Sanicy” odśpiewała jej tradycyjne „Sto lat..”.

W uznaniu za szczególny wkład w rozwój rolnictwa na terenie Gminy Chmielnik burmistrz Paweł Wójcik pośmiertnie uhonorował Jana Gajdę. Nagrodę z rąk burmistrza oraz wiceprzewodniczącej RM Agnieszki Lenartowicz odebrał syn Jakub.

Podczas uroczystości wręczono odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznawane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wśród odznaczonych znaleźli się: Małgorzata Kułaga i Jerzy Kułaga, Jolanta Wesołowska i Przemysław Wesołowski, Monika Wrona i Dariusz Wrona oraz Ryszard Kania.

 

Aktualności

Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia: Zdaniem senatora Krzysztofa Słonia:

W tradycji polskiej pierwsze dwa dni listopada czyli zarówno Uroczystość Wszystkich Świętych jak i Zaduszki to wyjątkowy czas. Towarzyszy...

Polecamy