3.5 C
Kielce
czwartek, 23 stycznia, 2025

W edukacji siła

Zobacz

W Starostwie Powiatowym rozstrzygnęliśmy konkurs ekologiczny pt. „Mały Ekolog to ja”. Na konkurs ogółem wpłynęły 54 prace z 26 placówek oświatowych, w tym: 18 prac z oddziałów przedszkolnych i klas „0”, oraz 36 prac ze szkół podstawowych klas I-III.  

W ramach konkursu najmłodsi mieszkańcy powiatu mieli za zadanie wykonać plakat, na którym mieli przedstawić, w jaki sposób mogą chronić przyrodę. Mariusz Ściana, członek Zarządu Powiatu w Kielcach, przewodniczący kapituły konkursowej, powiedział, że w edukacji najważniejsze jest, by od najmłodszych lat rodzice i nauczyciele wpajali pociechom świadomość dbania o przyrodę i otaczające ich środowisko.

– Oglądając te prace, jestem pewny, że na lekcjach i zajęciach szkolnych dowiedzieliście się, na czym polega szkodliwe działanie człowieka w stosunku do przyrody. Mam nadzieję, że każdy z was dostrzegł konieczność segregowania odpadów, poznaliście kolory pojemników na śmieci, wiecie co to recykling, co w rezultacie pozwoli młodemu człowiekowi podjąć działania na rzecz ochrony środowiska w najbliższym otoczeniu. Cieszę się, że organizowane w kieleckim starostwie konkursy już najmłodszych uczą bycia aktywnym w zakresie ekologii, a nade wszystko ważne jest, że całe szkoły są koordynatorami działań ekologicznych w powiecie kieleckim. Dzięki temu rośnie nam pokolenie wrażliwe i odpowiedzialne za stan środowiska –  powiedział do zgromadzonych dzieci, nauczycieli i rodziców członek Zarządu Powiatu w Kielcach – Mariusz Ściana.

Nadesłane prace wykonane były w różnej technice, inspirowane przyrodą i ekologią, wzbogacone dodatkami surowców wtórnych, roślin, kolorowych liści, gałęzi drzew liściastych i iglastych. Duża ilość prac zawierała hasła związane z ekologią: „Kiedy śmieci segregujemy to przyrodę szanujemy”, „Na ochronie środowiska świat dokoła zyska,”„Ekoludek mały kocha czysty świat cały” czy „Segregujmy śmieci, bo się świat rozleci”.

W Szkole Podstawowej w Promniku w gminie Strawczyn nauczyciele i opiekunowie na zajęciach lekcyjnych rozmawiają z dziećmi o formach przyrody, ukazują jej różnorodność, a jednocześnie zmiany jakie w niej zachodzą na skutek działalności człowieka. W konkursie, organizowanym przez kieleckie starostwo, szkoła bierze udział od początku jego istnienia.

– Bierzemy udział w programach ekologicznych, wychowawczych, które też zawierają elementy ekologiczne. Dodatkowo realizujemy dwuletni projekt unijny, dzięki któremu niektóre nasze klasy mają dodatkowe dwie godziny z przyrody  – opowiada nauczyciel plastyki Elżbieta Wąsowicz SP w Promniku. Elżbieta Gieroń, dyrektor placówki w Promniku dodaje, iż miejscowość słynie z segregacji. – U nas jest to na porządku dziennym – przyznała.

 

Na konkurs wpłynęły 54 prace z 26 placówek oświatowych, w tym: 18 prac z oddziałów przedszkolnych i klas „0”, oraz 36 prac ze szkół podstawowych klas I-III.

Konkurs rozstrzygnięto w dwóch kategoriach wiekowych, tj. przedszkoli (grupa 5, 6 latków)  i klas „O” oraz szkół podstawowych (klas I-III)

Najwyżej ocenione zostały następujące prace:

I grupa wiekowa – przedszkolaki i uczniowie klas „0”

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Oblęgorku, gm. Strawczyn (grupa 6-latków);

II miejsce – Publiczne Przedszkole w Kostomłotach Drugich, gm. Miedziana Góra (oddział VIII);

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Sukowie, gm. Daleszyce (klasa 0);

Wyróżnienie – Zespół Szkolno – Przedszkolny w Cedzynie, gm. Górno (grupa „Biedronki” i „Mróweczki”);

 

II grupa wiekowa – uczniowie szkół podstawowych (klasy I-III )

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Promniku, gm. Strawczyn (klasa II);

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Jaworzni gm. Piekoszów (klasa II);

III miejsce – Społeczna Szkoła Podstawowa w Drugni, gm. Pierzchnica (klasa I-III);

Wyróżnienie – Szkoła Podstawowa w Woli Jachowej, gm. Górno (klasa I );

Laureatom konkursu zostały przyznane nagrody w postaci materiałów edukacyjnych, przyrodniczych o łącznej wartości około 10 400,00 zł. Powiat pozyskał pieniądze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Galeria

Aktualności

162. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA STYCZNIOWEGO

Czas zaborów jest bez wątpienia jednym z najmroczniejszych okresów w polskiej historii, pełnym ucisku i cierpienia naszego narodu. Potężna niegdyś Rzeczpospolita w 1795...

Polecamy