Przedstawiciele ponad dwudziestu krajów wzięli udział w II Międzynarodowej Konferencji Policyjnej POLSECURE 2023, która odbyła się 26 kwietnia w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku. Podczas spotkania poruszono tematy dotyczące między innymi problematyki cyberbezpieczeństwa, ochrony granic oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
II Międzynarodowe Targi POLSECURE odbyły się w dniach 25-27 kwietnia w Targach Kielce pod Honorowym Patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz pod patronatem Komendy Głównej Policji. W ich ramach zorganizowano szereg konferencji i paneli dyskusyjnych. Jedną z nich, pod hasłem „Międzynarodowe aspekty cyberbezpieczeństwa”, zorganizowano w Europejskim Centrum Edukacji Geologicznej w Korzecku, a przygotowało ją Biuro Łączności i Informatyki Komendy Głównej Policji. Udział w międzynarodowej konferencji wzięli eksperci w dziedzinie cyberbezpieczeństwa z Polski, USA, Izraela i Ukrainy. Głos zabierał między innymi David Hitchcock z FBI, Siergiej Sumskij z Ukrainy, Nikola Begovic Microsoft Corporation, Łukasz Bromirski dyrektor Zespołu Sprzętu i Oprogramowania Bezpieczeństwa Cisco Polska, Shahar Goldennberg VP Global Business Development, a także przedstawiciel samorządu województwa, dyrektor Departamentu IT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Robert Janus. Uczestnikami wydarzenia byli także m.in. I zastępca Komendanta Głównego Policji, nadinsp. Dariusz Augustyniak, Świętokrzyski Komendant Wojewódzki Policji, nadinsp. Jarosław Kaleta, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski oraz burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Przedstawiciele ponad dwudziestu krajów rozmawiali w Korzecku na temat cyberbezpieczeństwa, ochrony granic oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. – Z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego to kluczowe zagadnienia – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski. – Niezwykle ważny jest temat cyberbezpieczeństwa obywateli, a także administracji zarówno rządowej, jak i samorządowej. Często słyszymy o cyberatakach złośliwego oprogramowania, kradzieżach tożsamości, hakowaniu czy wyłudzaniu informacji. Te problemy były szeroko omawiane podczas konferencji przez przedstawicieli i ekspertów z ponad dwudziestu krajów. Wspólnie dyskutowano też o współpracy międzynarodowej w zakresie ścigania cyberprzestępczości, a także o przeciwdziałaniu cyberzagrożeniom. Nas interesował mocno aspekt zmian zachodzących w ostatnich latach w wykorzystywaniu technologii informacyjnych w administracji samorządowej. Dokładamy wszelkich starań w kwestii zabezpieczenia systemu informatycznego gminy, aby mieszkańcy mogli czuć się bezpiecznie, a samorząd mógł funkcjonować w e-przestrzeni z zachowaniem wszelkich standardów bezpieczeństwa – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Jak podkreślał marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, bezpieczeństwo kraju i jego obywateli to fundamentalna potrzeba społeczna i jedna z najważniejszych dziedzin życia publicznego. – Uczestnicy międzynarodowej konferencji koncentrowali się na kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa publicznego tematach. Jestem przekonany, że to spotkanie przyczyni się do jeszcze większego poczucia bezpieczeństwa polskich obywateli – zaznaczył marszałek Andrzej Bętkowski.