3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW Daleszycach uczcili pamięć o bohaterach

W Daleszycach uczcili pamięć o bohaterach

Zobacz

11 sierpnia w Daleszycach odbyły się uroczyste obchody upamiętniające 75. rocznicę wymarszu I batalionu 4. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej w ramach akcji „Burza” kryptonim „Deszcz”. Wzięli w nich udział przedstawiciele władz samorządowych, zaproszeni goście oraz tłumnie zebrani mieszkańcy gminy. Podczas wydarzenia nie mogło zabraknąć tradycyjnego złożenia pod pomnikiem kwiatów i wielu wspomnień związanych z minionymi wydarzeniami.

Wiązanki kwiatów dla poległych

Tradycyjnie obchody rocznicowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, następnie wszyscy przemaszerowali na plac Cedry. Tam po uroczystym odśpiewaniu hymny państwowego złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem poległych w obronie ojczyzny w latach 1939-1945. Wiązanki składali: Senator RP Krzysztof Słoń, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Renata Janik, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Henryk Milcarz, Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Grzegorz Gałuszka, Radna Rady Powiatu Kieleckiego Anna Kosmala, Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce Dariusz Meresiński, Wójt Gminy Raków Damian Szpak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Daleszycach Rafał Siwonia, Radni Miejscy oraz przedstawiciele lokalnego samorządu oraz jednostek pomocniczych, a także delegacje związków kombatanckich AK oraz szkół z terenu gminy Daleszyce. Tradycyjnie zapalono też znicze i odczytano apel poległych.

– Wydarzenia sprzed 75 lat skłaniają nas do tego, abyśmy co roku pamiętali o bohaterach i odrabiali ważną lekcję historii, która powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie. I właśnie dziś, 11 sierpnia spotykamy się, aby wspólnie oddać hołd bohaterom, którzy zostawiali swoich bliskich i walczyli o naszą niepodległość. Młodzi ludzie ginęli, aby następne pokolenia nie musiały przeżywać tego, co oni, a mogły żyć w wolnym kraju. Jesteśmy zatem zobowiązani do podtrzymywania pamięci o nich. Mamy wobec nich dług wdzięczności i nie wyobrażam sobie, abyśmy o takiej rocznicy mogli zapomnieć, bo tak jak marszałek Piłsudski powiedział, „naród, który traci pamięć przestaje być narodem…”. My dziś pokazujemy akt naszego patriotyzmu i przede wszystkim naszej wielkiej miłości do ojczyzny – mówił burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusz Meresiński.

Uroczysta msza święta

Po części oficjalnej goście i mieszkańcy gminy powrócili na Rynek w Daleszycach, gdzie odprawiona została uroczysta msza święta. – W czasie mszy towarzyszyły mi przeróżne refleksje związane z minionymi wydarzeniami. Gromadzimy się tu ponad siedemdziesiąt lat później, w zupełnie innej rzeczywistości, wolni, w bezpiecznym kraju, możemy realizować swoje plany i marzenia. To, że pamiętamy historię, że ją szanujemy i cenimy, jest bardzo ważne. Nie ma ceny za wolność, dlatego naszą powinnością jest pamięć o dokonaniach bohaterów. Duża wdzięczność należy się zarówno burmistrzowi, jak i związkom kombatanckim, że wspierają takie uroczystości. Bo cóż innego możemy poległym zaoferować, jeśli nie pamięć o nich i ich poświęceniu – mówił Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa, Henryk Milcarz.

Trzeba pamiętać

O wyjątkowości tego typu wydarzeń mówił senator, Krzysztof Słoń. – W uroczystości najbardziej znamienite było to, że w tych samych miejscach, choć w innych okolicznościach 75 lat temu stanęli młodzi, nieustraszeni ludzie, których gniew i poczucie tego, że coś od nich zależy pchnęło ich do walki o wolność. Byli to młodzi ludzie, często kilkunastoletni, pełni marzeń, którzy zdecydowali się je porzucić dla dobra kraju. Wielu z nich zginęło. Pomnik, który został postawiony upamiętnia śmierć bardzo wielu osób, zarówno walczących, jak i ofiar represji. Ziemia daleszycka jest naznaczona takimi miejscami. To tu bohaterowie byli błogosławieni przez księdza przed wyruszeniem na pomoc walczącej Warszawie. Dało się tu dziś odczuć ogromną wdzięczność dla tych osób i świadomość, że bez ich poświęcenia nie byłoby dzisiaj wolnej Polski. Bardzo lubię takie spotkania, bo nie pozwalają monumentom obrosnąć mchem niepamięci – podkreślał senator, Krzysztof Słoń.

O tym, że pamięć o minionych wydarzeniach trzeba wciąż pielęgnować mówiła także wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Renata Janik. – Każda uroczystość upamiętniająca bohaterów jest bardzo ważna z uwagi na fakt, że w ten sposób pokazujemy, jak jesteśmy przywiązani do naszej historii. Słowa „Bóg, honor, ojczyzna” mają dla nas największą wartość. Cenimy tych, którzy oddali za kraj swoje życie, czyli to, co jest najcenniejsze dla każdego człowieka. Bardzo cieszę się, że burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, mieszkańcy, a szczególnie dzieci i młodzież upamiętniają te ważne wydarzenia i ich bohaterów – mówiła wicemarszałek, Renata Janik.

Istotę uroczystych obchodów podkreślił również druh Wiktor Krzywicki. – Dbanie o pamięć o naszych przodkach i o tym, co Polska musiała przejść, aby pozostać na mapach, jest dla mnie bardzo ważne, dlatego tu dzisiaj jestem – przyznał. Po mszy świętej uczestnicy obchodów zostali zaproszeni do Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na poczęstunek.

Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Miasta i Gminy Daleszyce, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminne Koło Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Daleszyce.

Agnieszka Olech

Galeria

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy