Co najmłodsi odbiorcy sztuki mogą robić, kiedy w muzeum nie odbywają się zajęcia edukacyjne i warsztaty? Muzeum Narodowe w Kielcach ma kilka propozycji dla dzieci na ciekawe, rozwijające i niestandardowe spędzenie wolnego czasu w domu. Zachęcamy do zapoznania się się z ofertą gier online związanych ze sztuką, zajęć plastycznych i spotkań czytelniczych.
Jedną z propozycji, znajdujących się w ofercie Muzeum Narodowego w Kielcach dla najmłodszych są gry edukacyjne, dostępne online. Są to: “Ceramiczne puzzle”, “W zaczarowanym ogrodzie”, “Znajdź różnicę” i “W XVII-wiecznej szafie”.
Dla mistrzów pędzla (albo kredki!) znajdzie się duży wybór wirtualnych kolorowanek. Ich tematyka związana jest oczywiście z eksponatami, znajdującymi się w zbiorach muzeum, a także z zabytkami ziemi świętokrzyskiej. Chętni mogą więc np. stworzyć własną autorską wizję portretu “Dziewczynki w czerwonej sukience” czy innych dzieł.
Chętni poczuć wiosnę w domu? Warto skorzystać z podpowiedzi i własnoręcznie, w zaciszu domowym przygotować krokusy z bibuły.
Do pobrania, przeczytania i poznania przez najmłodszych jest również wydawnictwo pt. ” Biel, czerwień, braterstwo“. To książka dla najmłodszych, która powstała z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przedstawia historię kształtowania się symbolu naszego państwa, jakimi są barwy biało-czerwone. Przeplatając się z innymi kolorami, przez wieki charakteryzowały one Polaków, stały się symbolem wolności i solidarności. Ta publikacja to ilustrowana historia, która przybliża barwne dzieje ojczyste.
Nieco starszym czytelnikom Muzeum Narodowe w Kielcach proponuje zapoznanie się z katalogiem Galerii Malarstwa Polskiego i Europejskiej Sztuki Zdobniczej. To publikacja, przygotowana z okazji otwarcia zaledwie kilka miesięcy temu zmodernizowanej galerii, prezentującej jedne z najciekawszych w Polsce, bogate kolekcje zabytków malarstwa polskiego i sztuki zdobniczej – obrazy, ceramikę, szkło, meble, zegary itp.
Warto także śledzić oficjalny profil Muzeum Narodowego w Kielcach na facebooku. Codziennie pojawiają się tam prezentacje eksponatów muzealnych, opisy wydawnictw, współczesne i archiwalne fotografie, multimedia. Zachęcamy do wirtualnych wizyt w muzeum.