Warsztaty edukacyjno-kreatywne dla uczniów, historyczny wykład, przemarsz na Rynek Górny w Chęcinach i odczytanie dokumentu koronacyjnego pod Pomnikiem Króla Władysława Łokietka – tak świętowano w Chęcinach rocznicę 700-lecia koronacji Władysława Łokietka na Króla Polski.
Koronacja Władysława Łokietka odbyła się 20 stycznia 1320 roku w katedrze wawelskiej. Było to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszego kraju, które odcisnęło znaczące piętno w dziejach. Stanowiło też widoczny znak rosnącej siły Polski, która za panowania dwóch ostatnich Piastów powróciła do rangi silnego europejskiego gracza na arenie międzynarodowej. – Chęciny są mocno związane z osobą Króla Władysława Łokietka. To dzięki niemu dokonano aktu lokacji miasta, co przyczyniło się do jego rozwoju i wzrostu znaczenia na arenie kraju. W tym czasie rozbudowano także chęcińską twierdzę, w której Łokietek przez pewien czas przechowywał skarby koronne. Król bywał na zamku nie raz, nie dwa, co podkreśla wybitną jego rolę w dziejach. Jak mówią karty historii, Król Władysław Łokietek w 1331 roku poprzez zwołanie zjazdu rycerstwa i możnowładców to właśnie tu w Chęcinach zapoczątkował polski parlamentaryzm. Tu według historyków odbył się pierwszy sejm – przypomina burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Dokładnie 700 lat po koronacji Władysława Łokietka na Króla Polski, dbając o pielęgnowanie historii i tradycji, postanowiono w wyjątkowy sposób upamiętnić w Chęcinach przekazanie Łokietkowi insygniów władzy. 20 stycznia, już od samego rana w hali „Pod Basztami” w Chęcinach zorganizowano warsztaty edukacyjno-kreatywne dla uczniów. – Pięcioosobowe delegacje wszystkich szkół miały za zadanie stworzenie dowolną techniką plakatów związanych z postacią Króla Łokietka, a także napisanie listu lub wiersza do Króla, którego przekaz miał opowiadać Łokietkowi o zmianach, jakie zaszły w Chęcinach na przestrzeni 700 lat – mówi dr Teresa Barwinek, która koordynowała przeprowadzenie warsztatów. Dodatkowo zadaniem uczniów było wykonanie królewskich koron, a także rozwiązanie quizu historycznego.
Po części edukacyjno-kreatywnej przyszedł czas na wykład profesora Krzysztofa Brachy, następnie barwny korowód z koronami na głowach udał się na Rynek Górny w Chęcinach, pod pomnik Króla Władysława Łokietka. Tu przy dźwiękach „Bogurodzicy” i wystrzałach armat z Zamku Królewskiego odczytano akt koronacji. – W ten sposób chcieliśmy oddać szczególny hołd królowi, którego dzieje nierozerwalnie łączą się z naszym królewskim miastem – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Jak podkreślano, w Chęcinach będzie to rok Króla Władysława Łokietka. – W planach mamy zorganizowanie rajdu rowerowego w Chęcinach, który będzie zakończony inscenizacją koronacji Łokietka na rynku. Podobną inscenizację będzie można zobaczyć podczas święta Chęcin. W tym roku planujemy także zorganizowanie konferencji historycznej. Poza tym, chcemy zorganizować rajdy piesze upamiętniające króla. Przede wszystkim zależy nam na edukowaniu kolejnych pokoleń i przypominaniu o naszym dziedzictwie – zaznacza burmistrz, Robert Jaworski.
Chęciny z Królem Łokietkiem związane są od zarania dziejów. O znaczeniu tej wielkiej postaci przypomina stojąca na Rynku Górnym rzeźba Króla Władysława Łokietka oraz stworzony szlak pod hasłem „Śladami Króla Łokietka, na realizację których władze gminy pozyskały unijne dofinansowanie. Warto też dodać, że imię Króla nosi także jedna z chęcińskich szkół oraz jedna z ulic.
Agnieszka Olech