Owacjami na stojąco zakończyły się spektakle nowo przygotowane przez Teatr Grodzki „Pod Basztami” – grupy dziecięcą i młodzieżową. Etiudy „E-K@pturek” i „Pan Lampa” wzbudziły zachwyt publiczności. Tym samym chęcińska scena ma na koncie aż 35 spektakularnych premier!
Występ młodych aktorów sprawił, że w hali widowiskowo-sportowej „Pod Basztami” zjawiły się całe rodziny, a widownia zajęta była niemal do ostatniego miejsca.
Przedstawienie przygotowane przez najmłodszą grupę – „E-K@pturek” porusza problem bezpieczeństwa dzieci i czyhających na nich zagrożeń zarówno w życiu codziennym, jak i w wirtualnym świecie. Szczególną uwagę zwraca na to, aby uważać na nieznajomych i nie ulegać ich namowom. Problem ten doskonale zobrazowała historia kózek, które nie chciały wpuścić do domu podstępnego wilka. Spektakl „Pan Lampa” podkreśla wartość relacji międzyludzkich, ukazuje nasze słabości i problemy, z którymi borykamy się na co dzień, a także wskazuje, że na wszystko jest rada i dzięki pomocy i wsparciu otaczających nas ludzi poradzić możemy sobie nawet z tym, co z pozoru najtrudniejsze.
Sukces był niewątpliwy, bo wypełniona publicznością niemalże po brzegi chęcińska hala „Pod Basztami” zgotowała młodym aktorom owacje na stojąco. – Myślę, że będę wyrazicielem wszystkich tu obecnych, mówiąc, że kolejne sztuki przygotowane przez Teatr Grodzki „Pod Basztami” przerosły nasze najśmielsze oczekiwania. Mamy wspaniałych aktorów, którzy fantastycznie wcielili się w swoje role, co myślę nie było łatwym zadaniem. Jestem dumny, że Teatr „Pod Basztami” działa w naszej gminie. Życzę wszystkim osobom zaangażowanym w działalność chęcińskiej sceny wszystkiego najlepszego z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru – podkreślał Burmistrz Robert Jaworski składając na ręce aktorów oraz reżysera Doroty Anyż podziękowania za stworzenie wyjątkowego wydarzenia.
Teatr Grodzki „Pod Basztami” powstał w roku 2014. Skupia dzieci i młodzież w różnym wieku oraz seniorów, głównie z terenu Gminy i Miasta Chęciny. Adepci Teatru Grodzkiego sukcesywnie zdobywają doświadczenie sceniczne uczestnicząc w warsztatach i spektaklach teatralnych. Reżyserem Teatru jest Dorota Anyż, a scenografem Artur Anyż od lat prowadzący Fundację Studio TM w Kielcach. Widowiska teatralne prezentowane przez aktorów stanowią każdorazowo wydarzenia artystyczne. Teatr ma na swoim koncie w sumie kilkadziesiąt spektakli i etiud. Aktorzy Teatru Grodzkiego „Pod Basztami” zachwycają miłośników dobrej sztuki. Teatr ten to również niesamowita scenografia i gra świateł, a także doskonała reżyseria – bez wątpienia to wszystko składa się na ogromny sukces każdego spektaklu. Teatr wielokrotnie był doceniany za swoją działalność. Między innymi w 2016 roku otrzymał Doroczną Nagrodę Starosty Kieleckiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, a w 2022 roku Świętokrzyską Nagrodę Kultury przyznawaną przez Zarząd Województwa Świętokrzyskiego.