W czwartek, 7 grudnia Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych przeprowadziło ćwiczenia, których celem była koordynacja działań służb na wypadek wystąpienia sytuacji kryzysowej, a także doskonalenie umiejętności indywidualnych i zespołowych żołnierzy. W ćwiczeniach udział wzięli także pracownicy chęcińskiego samorządu.
Ćwiczenie realizowane było we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Chęciny, Komendą Wojewódzką Policji w Kielcach, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, Świętokrzyskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków oraz Dyrekcją Zamku Królewskiego w Chęcinach.
– Nigdy nie możemy wykluczyć różnych niebezpiecznych sytuacji. Tego typu ćwiczenia są najlepszym sposobem na to, by choć w części móc się na nie przygotować i nauczyć się, jak reagować prawidłowo w trudnych sytuacjach. Tym bardziej, że działania PYTON 23 skupiały się również w dużej mierze na ochronie zabytków, co dla Gminy Chęciny jest niezwykle cennym doświadczeniem – mówi burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski.
Scenariusz ćwiczenia przygotowany był tak, aby w jak najbardziej realny sposób przypominał rzeczywistą sytuację.
O godz. 10:00 nastąpił pozorowany atak na zabytkową kamienicę „Niemczówka” w Chęcinach, przy użyciu bezzałogowego statku powietrznego.
Przeprowadzono ewakuację pracowników obiektu, a służby, w tym Straż Pożarna i Policja zrealizowały działania przewidziane na wypadek takiego zagrożenia. Żołnierze z CPdMZ ewakuowali przedmioty dziedzictwa kulturowego, chroniąc je przed zniszczeniem, a Świętokrzyski Wojewódzki Konserwator Zabytków oszacował powstałe podczas ataku straty.
Następnie żołnierze przemieścili się w rejon Pasa Ćwiczeń Taktycznych w Kielcach, gdzie zrealizowali zajęcia z wykorzystaniem sprzętu wojskowego i środków pozoracji pola walki.
Ten epizod zakładał przećwiczenie procedur taktycznych żołnierzy na polu walki, w tym uprowadzenie zakładnika, medycynę pola walki i ewakuację medyczną, a także zagadnienia z zakresu współpracy cywilno-wojskowej, m.in. negocjacje i mediacje.
Istotą ćwiczenia PYTON-23 było doskonalenie umiejętności indywidualnych i zespołowych żołnierzy, a także procedur oraz współpracy pomiędzy służbami mundurowymi i komórkami administracji publicznej, co ma istotne znaczenie w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej i realnego zagrożenia.