W Chęcinach odbyły się uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych. Przypomniano tych, którzy mieli zniknąć z kart historii i oddano im cześć. W ich intencji i w intencji Ojczyzny odbyła się Msza Święta w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach, po której złożono okolicznościowe wiązanki i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową i pomnikiem.
1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony 9 lutego 2011 roku Sejm. Jest to święto państwowe ku czci żołnierzy, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni tworząc antykomunistyczne niepodległościowe podziemie. Głównym celem tego święta jest oddanie honoru podziemiu niepodległościowemu z lat 1944-1963, a także popularyzacja wiedzy dotyczącej ich wysiłku w walce z sowietyzacją.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony 1 marca, ponieważ dokładnie 1 marca 1951 roku w areszcie śledczym Warszawa Mokotów wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce. To oni byli ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.
Tradycyjnie już uroczystości patriotyczno-religijne 1 marca odbyły się także w Chęcinach. Rozpoczęły się one punktualnie w samo południe w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Bartłomieja, gdzie tuż przed uroczystą mszą świętą młodzież z Powiatowego Zespołu Szkół w Chęcinach przedstawiła program słowno-muzyczny. Uczniowie przypomnieli o sile walki z reżimem komunistycznym w powojennej Polsce, o świadectwie męstwa i niezłomnej postawy patriotycznej Żołnierzy Wyklętych. – Wielu z nich przelało krew w obronie niepodległościowych tradycji i w obronie ojczyzny – podkreślali uczniowie przybliżając zebranym w niezwykle przejmujący sposób karty historii naszego kraju. Kolejnym punktem obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była uroczysta msza święta odprawiona w kościele parafialnym pw. Św. Bartłomieja w Chęcinach, podczas której piękną i wymowną homilię wygłosił ksiądz dziekan Jan Kukowski, proboszcz chęcińskiej parafii.
Zdaniem burmistrza Gminy i Miasta Chęciny, Roberta Jaworskiego, o historii trzeba mówić głośno i przekazywać ją z pokolenia na pokolenie. – Żołnierze Wyklęci, nazywani też Niezłomnymi, po zakończeniu II wojny światowej stawiali czynny opór sowietyzacji i podporządkowaniu kraju Związkowi Radzieckiemu. Za swoją działalność byli skazywani na śmierć, wieloletnie więzienie. Dziś, podczas obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych możemy głośno mówić o historii i przywoływać pamięć o ważnych postaciach dla walki z reżimem komunistycznym w powojennej Polsce. Niech to będzie naszym wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa i ducha walki, za to, że oddali swoje życie, aby Polska była w sposób prawdziwy niepodległa i suwerenna – mówił burmistrz, Robert Jaworski podczas swojego wystąpienia. – To oni, żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego nie złożyli broni po 1945 roku, bo nie godzili się na zniewolenie. Walczyli o wolność, suwerenność i niepodległość, za co byli mordowani i chowani w nieznanych miejscach. Do dziś odnajdowane są groby bohaterów, a Instytut Pamięci Narodowej robi wszystko, aby przywrócić o nich pamięć. Naszym obowiązkiem jest pamiętać i oddać im cześć – zaznaczył burmistrz, Robert Jaworski, który podziękował wszystkim biorącym udział w uroczystościach, a także tym, którzy zaangażowali się w ich przygotowanie. – Szczególne słowa podziękowania kieruję do księdza dziekana Jana Kukowskiego, do uczniów i nauczycieli, a także do przedstawicieli Wojska Polskiego na czele z obecnym tu majorem Arkadiuszem Radzińskim, Komendantem Garnizonu Kielce Wyjątkowe wyrazy uznania składam również na ręce kombatanta Czesława Krzywdzińskiego, prezesa Prezes Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Chęcinach – dziękował burmistrz.
Po uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji Żołnierzy Wyklętych udano się na plac 2 Czerwca, gdzie przed pamiątkową tablicą złożono kwiaty i zapalono znicze, podobnie jak pod pomnikiem przy ulicy Małogoskiej. Wartę honorową pełnili żołnierze z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach.
Agnieszka Olech