W sobotę, 13 sierpnia, odbyła się uroczysta msza święta i wręczono odznaczenia państwowe oraz nominacje na wyższe stopnie wojskowe. Wydarzenie zwieńczył piknik wojskowy u podnóża Zamku Królewskiego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej. Nie zabrakło też tradycyjnej wojskowej grochówki. W wydarzeniu udział wzięli żołnierze z Polski
i zagranicy, mieszkańcy województwa świętokrzyskiego oraz turyści. Obchody zorganizowano również z okazji 102. Rocznicy Bitwy Warszawskiej.
Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny i żołnierzy, którą odprawił proboszcz parafii Garnizonowej w Kielcach, ks. mjr. Krzysztofa Ziobro. Eucharystię koncelebrował ks. Jan Kukowski, proboszcz parafii św. Bartłomieja w Chęcinach. Następnie uczestnicy wydarzenia przeszli na błonia Zamku Królewskiego, gdzie odbyły się oficjalne obchody święta. Wręczono wyróżnienia i awanse na wyższe stopnie wojskowe, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. – Święto Wojska Polskiego jest wyjątkowym dniem dla każdego żołnierza, ale również dla całej społeczności. Obchodzimy go w dniu zwycięstwa oręża polskiego w wojnie bolszewickiej. Bitwa Warszawska była przełomowym momentem w historii naszego kraju. Zwycięstwo strony polskiej pozwoliło zachować niepodległość Rzeczpospolitej i zatrzymać bolszewicką ekspansję na zachód Europy – mówił pułkownik Adam Włoczewski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, szef kieleckiego garnizonu.
List premiera Mateusza Morawieckiego odczytał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz, a poseł Krzysztof Lipiec list, który do uczestników uroczystości skierował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głos zabrał również burmistrz Gminy i Miasta Chęciny Robert Jaworski. – Spotykamy się dziś w cieniu Zamku królewskiego w Chęcinach, symbolu potęgi państwa polskiego. Pełnił on niezwykle ważną rolę z życiu politycznym, gospodarczym i obronnym naszego kraju. Kultywując tę chlubną tradycję naszych przodków samorząd Gminy i Miasta Chęciny od lat stara się pielęgnować oraz podejmować różne działania w trosce o wolność i suwerenność. W chęcińskim kalendarzu znalazło się w ostatnim czasie wiele wydarzeń związanych z obronnością naszego kraju. M.in. Wojewódzkie Święto Policji czy powitanie uczestników Marszu Szlakiem I Kompanii kadrowej. Dziś odbywa się jakże ważna inauguracja Święta Wojska Polskiego. W tym miejscu wy żołnierze jesteście współczesnymi rycerzami, dzięki którym, możemy czuć się bezpiecznie. Życzę, abyście z dumą i godnością nosili mundur. Żebyście spotykali się
z szacunkiem i wdzięcznością ze strony mieszkańców naszej ojczyzny – mówił burmistrz Robert Jaworski.
Podczas oficjalnych uroczystości odbyło się również ślubowanie absolwentów Legii Akademickiej, wśród których był chęcinianin Jan Juzuń.
Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości w ramach akcji „Weekend z wojskiem” rozpoczął się piknik wojskowy pod hasłem „Zostań Żołnierzem RP”. Największym zainteresowaniem zwiedzających cieszył się pokaz sprzętu i uzbrojenia polskiej armii m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak, wyrzutnia rakietowa WR Langusta, moździerz samobieżny Rak, czołg Leopard, czy samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Z kolei najmłodszym najbardziej podobała się zabawa w saperów, podczas której szukały… cukierków zawiniętych w folię aluminiową. Wojsko przygotowało również element muzyczny. W repertuarze Orkiestry Wojskowej z Radomia znalazły się m.in. przeboje z filmów i seriali wojennych. Na pikniku i w punktach rekrutacyjnych można było rozpocząć karierę jako żołnierz. Wojskowi zachęcali do dołączenia do nowej formuły służby – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.