Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z wyjątkową oprawą artystyczną, przemarsz ulicami miasta przedstawicieli władz Gminy i Miasta Chęciny, delegacji reprezentacyjnych i przybyłych gości, a także złożenie wieńców pod tablicą i pomnikiem upamiętniającymi poległych bohaterów narodowych – tak w Chęcinach świętowano Dzień Odzyskania przez Polskę Niepodległości.
11 listopada, co roku, skłania wszystkich Polaków do wytchnienia od codziennego zgiełku i pochylenia się nad pamięcią o Tych, którzy przelali krew za wolność Ojczyzny. To z jednej strony bardzo radosne święto, przepełnione narodowymi symbolami i powiewającymi w miejskich krajobrazach flagami, jednak nie brakuje w nim także chwil zadumy i refleksji.
Występy artystyczne oraz Msza Święta w intencji Ojczyzny
Uroczyste obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się w kościele parafialnym pod wezwaniem św. Bartłomieja Apostoła od występu artystycznego. Zebranych gości powitał słowno-muzyczny występ w wykonaniu chóru Cantata ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiegow Chęcinach pod batutą Przemysława Gruszki. Wysłuchać można było także występu Marty Kruzel – podopiecznej Anny Wiśniewskiej ze Studia Piosenki przy Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Patriotyczne melodie wprowadziły zgromadzonych w patetyczny nastrój zadumy i refleksji oraz przywołały pamięć o tych, którzy za upragnioną wolność Ojczyzny oddali swe życie. Przed nabożeństwem głos zabrał burmistrz Gminy i Miasta Chęciny – Robert Jaworski, który podziękował wszystkim zgromadzonym za przybycie oraz podkreślił wagę tego wydarzenia. W swoim przemówieniu, podążając za słowami Cypriana Kamila Norwida, zaznaczył, że „Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek”.
– Uczestniczymy w kolejnych urodzinach naszej Ojczyzny. 11 listopada to bez wątpienia ważny Dzień w życiu każdego Polaka. To Dzień, na który czekali wszyscy Polacy rozproszeni po całej Europie, a nawet świecie. To Dzień, który wywołał wielką radość i euforię, kiedy w końcu uzyskaliśmy niepodległość naszej Ojczyzny. Powinniśmy okazać radość z okazji tego jakże pięknego święta narodowego, ale również wyrazić zadumę i refleksję nad przyszłością. Powinniśmy pomyśleć o historii oraz oddać hołd i cześć wszystkim bohaterom narodowym, którzy walczyli na frontach I i II wojny światowej. Dzisiaj możemy zadać sobie pytanie: Czy my żyjący w wolnej i niepodległej Ojczyźnie bylibyśmy w stanie „rzucić swój życia los na stos” i poświęcić własne życie za Ojczyznę? Nasz hymn, godło, wywieszone flagi przed naszymi domami, powiewająca flaga na naszym królewskim zamku, oświetlonym również w barwach narodowych, to jakże ważne symbole, które my, jako Polacy, powinniśmy pielęgnować i szanować – mówił burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Następnie rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, którą sprawował proboszcz parafii, Dziekan Dekanatu Chęcińskiego – ks. Jan Kukowski. Kapłan w swojej homilii przytoczył trudną historię naszego narodu, a także problemy z jakimi zmagają się obecne pokolenia Polaków.
– Polskie dzieje naznaczone są cyklicznym traceniem niepodległości i jej odzyskiwaniem. Może dlatego tak uroczyście wspominamy odzyskanie przez Polskę niepodległości? Po 123 latach niewoli, gdy Polska nie istniała na mapach Europy, 11 listopada 1918 roku, zmartwychwstała – zaznaczył ks. Jan Kukowski.
Podczas nabożeństwa obecni byli także przewodniczący Rady Miejskiej – Tomasz Szczepanik, sekretarz Gminy i Miasta Chęciny – Paweł Brola, major Mariusz Migoń z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, przedstawiciele Chęcińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku z prezes Zofią Puchałą, Rycerze Kolumba, przedstawiciele placówek oświatowych, poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych oraz szkół z terenu Gminy Chęciny.
Przemarsz ulicami miasta oraz złożenie wieńców
Po Mszy Świętej uczestnicy udali się na Plac 2 Czerwca, gdzie przedstawiciele władz Gminy i Miasta Chęciny oraz placówek oświatowych i instytucji złożyli wieńce pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni hitlerowskich. Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny – Robert Jaworski, w towarzystwie przewodniczącego Rady Miejskiej – Tomasza Szczepanika oraz Dziekana Dekanatu Chęcińskiego – ks. Jana Kukowskiego, jako pierwszy złożył wieniec oraz zapalił symboliczny znicz na znak pamięci oraz szacunku dla poległych. Następnie odbył się przemarsz, wszystkich pocztów sztandarowych i zgromadzonych gości, ulicą Małogoską pod pomnik pamięci ofiar II wojny światowej. Tam również złożono okolicznościowe wieńce oraz znicze. Oddawaniu hołdu towarzyszyły dźwięki trąbki, które podkreślały rangę wydarzenia.