Na ścianie Świetlicy Wiejskiej w Brzezinach, od strony północnej, został namalowany mural. Jego nazwa: „Pochwalony bądź, mój Panie, przez matkę naszą ziemię”, wywodzi się z „Pieśni Słonecznej” św. Franciszka z Asyżu. W pobliżu założono również ogród z roślinami leczniczymi. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz popularyzacja encykliki papieża Franciszka „Laudato si- w trosce o wspólny dom”.
Ideą projektu było przede wszystkim zaangażowanie, w jego realizację i promocję, miejscowej społeczności. Zobrazowanie „Pieśni Słonecznej ” św. Franciszka z Asyżu oraz założenie ogródka z ziołami ma na celu promować piękno otaczającej nas przyrody. Inicjatywa ma uwrażliwić naszych mieszkańców na zapomniane dobra przyrody, z których korzystali nasi przodkowie. Ponadto projekt ma zachęcić lokalną społeczność do zakładania własnych przydomowych ogródków, które poza walorami estetycznymi miałyby również właściwości użyteczne i lecznicze.- Poprzez pracę z dziećmi, które były w głównej mierze wykonawcami projektu, chcemy trafić do dorosłych mieszkańców naszej miejscowości. Dzięki naszym działaniom stworzymy swego rodzaju ruch na rzecz zmiany świadomości społecznej, który zakładamy, że zaowocuje stworzeniem ogródków przydomowych. Chcemy, aby działania projektowe miały szerokie oddziaływanie, wychodzące dalece poza społeczność szkolną– mówi Damian Zegadło- autor przedsięwzięcia. –Pomimo tego, iż nasza miejscowość leży na terenach wiejskich, z wielowiekową tradycją rolniczą, większość naszych mieszkańców zapomniała o dobrodziejstwach płynących z posiadania własnych upraw– podkreśla pomysłodawca.
Projekt zakłada również przybliżenie dzieciom i młodzieży oraz wszystkim mieszkańcom sołectwa, encykliki papieża Franciszka „Laudato si”. –Poprzez zainteresowanie młodych tematem naturalnych metod życia oraz ukazania użyteczności roślin, realizowane będą zasady ekologii integralnej. Jednak w projekcie chcemy nie tylko dać młodym osobom zasób wiedzy, czy nowe doświadczenie, ale także zachwycić ich pięknem stworzenia i pokazać, że są jego częścią-mówi Aleksandra Głodek- koordynator merytoryczny projektu. Podczas warsztatów i opracowywania projektu muralu uczestnicy pracowali głównie nad tekstem „Pieśni Słonecznej” św. Franciszka. Powstały mural jest jego wizualizacją. Przedstawia on siedzącego św. Franciszka, który wielbi i podziwia dzieło stworzenia. Na muralu w poszczególnych jego częściach są umieszczone fragmenty „Pieśni Słonecznej”. Tłumaczą one zamysł i kompozycję malunku. Ponadto -naszym zamierzeniem było wzbudzenie u młodych wolontariuszy oraz wszystkich oglądających mural, uczuć podobnych do zachwytu nad dziełem stworzenia, jakie żywił św. Franciszek. Papież w swojej encyklice pisze: „Podobnie jak człowiek zakochany, Franciszek za każdym razem, kiedy spoglądał na słońce, księżyc czy najmniejsze zwierzęta, reagował śpiewem, włączając w swoje uwielbienie wszystkie stworzenia.” Chcieliśmy aby tak jak św. Franciszek,lokalna społeczność dostrzegała wokół siebie piękno i niezwykłość otaczającego świata- dodaje pani Aleksandra Głodek.
Projekt „Ekologia integralna encykliki Laudato si”w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych, realizowany był przez Caritas Polska. Został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Szczególne podziękowania za pomoc, należą się panu Przemysławowi Podsiedlikowi- dyrektorowi Kopalni Lafarge w Radkowicach. Projekt ogródka ziołowego oraz koordynacją jego wykonania zajęła się Pani Małgorzata Zegadło- członkini Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin. W realizacji inicjatywy brali również udział: Marek Praszkiewicz, Tadeusz Węgrzyn, Alicja Zawadzka, Teresa Buras i Krystyna Buras – członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Brzezin, oraz Karol Buras, Jan Olchawa, Michał Kochel, Bartosz Wieczorek, Hubert Czupryński, Sebastian Zapała, Wiktor Madej- członkowie SCK Caritas.
Wykonanie części artystycznej zadania, zostało powierzone uczennicom ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Namalowaniem muralu zajęły się: Łucja Głodek, Julia Wojcieszyńska, Weronika Kowalska, Kinga Rabiej, Oliwia Siwek oraz Julia Ziopaja. Prace ze względu na dużą płaszczyznę, na której znajduje się malunek, trwały kilka dni, od rana do późnych godzin popołudniowych. Młodzież wykazała się dużym zaangażowaniem oraz wytrwałością. Nad młodymi artystami, przez cały czas trwania prac, czuwała pani Aleksandra Głodek- koordynator projektu. Projekt muralu wykonała Ewa Tarach.
Podsumowaniem całości prac będzie wydrukowanie pocztówki. Fotografię do niej wykona Zuzanna Domagała, absolwentka Szkoły Podstawowej w Brzezinach. Na pocztówce zostanie również zamieszczona informacja o zielonej encyklice papieża Franciszka, która to, była główną inspiracją dla autorów tego projektu. Pocztówki trafią do wszystkich mieszkańców Brzezin, aby idee i wartości towarzyszące podjętej inicjatywie, trafiły do jak najszerszej liczby odbiorców. Działania te być może staną się iskrą zapalną, które zapoczątkują zmiany w sposobie myślenia oraz codziennym życiu naszych mieszkańców.
Ewa Tarach