Wielkanocne stroiki i koszyczki, tradycyjne pisanki, haftowane ręcznie serwety, palemki, zajączki, baranki i kartki świąteczne, a wszystko to wykonane różnymi technikami. Na parterze budynku Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie już można nabyć jedyne w swoim rodzaju i niepowtarzalne ozdoby świąteczne ręcznie wykonane przez miejscowych artystów. Trzeba przyznać, że to prawdziwe dzieła sztuk.
Kiermasze świąteczne w Piekoszowie to już tradycja. Tradycją jest także, że wielkanocne ozdoby wykonują pracownicy i instruktorzy Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie. W tym roku, niesamowite dzieła sztuki przygotowały na świąteczny kiermasz trzy panie: Barbara Głowala, Teresa Kubuś i Anna Perzowicz. – Zrobiłyśmy jak zawsze palemki i stroiki przestrzenne oraz płaskie. Mamy sporo wyrobów ceramicznych, w tym także prace dzieci uczęszczających na warsztaty ceramiczne. W tym roku skupiłam się mocno na kartkach świątecznych. Postanowiłam nieco zmienić ich formułę, starając się zamieścić na jednej kartce ich wyraz plastyczny wiary i tradycji. Jest zatem baranek jako symbol zmartwychwstałego Chrystusa i jest również naszkicowana postać Chrystusa. Także godzimy tradycję świecką z tradycją katolicką. Uważam, że tak powinno być, ponieważ gdyby nie męka i zmartwychwstanie Chrystusa, to nie byłoby tych świąt, nie byłoby Niedzieli Palmowej i jednocześnie Niedzieli Wielkanocnej. Wszyscy artyści biorący udział w kiermaszu dali temu wyraz i dołożyli wszelkich starań, aby upiększyć nasze domy, żeby były świąteczne i kolorowe w tym trudnym dla nas czasie spowodowanym pandemią – mówi Barbara Głowala z Biblioteki Centrum Kultury w Piekoszowie.
Swoje dzieła podczas kiermaszu świątecznego mogli wystawić wszyscy twórcy z terenu gminy Piekoszów. – Zadaniem naszej placówki jest między innymi promowanie twórczości artystycznej. Poza instruktorami BCK dołączyło do nas Stowarzyszenie Piekoszowianie, KGW Aktywna Brynica oraz Monika Kruszczak, która swoje dzieła wystawiła po raz pierwszy – poinformowała Barbara Głowala. – Postanowiłam stworzyć stroiki ekologiczne, wykonane z ekologicznych materiałów takich jak papier, czy filc. Nawet wydmuszki w stroikach są naturalne, a wszystko po to, aby promować także ekologię – tłumaczy Monika Kruszczak.
Równie ciekawe ozdoby świąteczne prezentuje podczas piekoszowskiego kiermaszu Stowarzyszenie Piekoszowianie, które każdego roku bierze w nim czynny udział. – Jako Stowarzyszenie przygotowaliśmy szeroki wachlarz ozdób. Począwszy od wykonanych różnymi technikami pisanek, które są symbolem Świąt Wielkiej Nocy, poprzez haftowane serwety do koszyczków wielkanocnych, cekinowe zajączki i kurki, których przygotowanie wymagało wiele precyzji, po palmy wielkanocne, które są bardzo chętnie kupowane przez mieszkańców. Będziemy je dostarczać systematycznie aż do ostatniego dnia kiermaszu – zapowiada Teresa Domagała ze Stowarzyszenia Piekoszowianie.
Wszystko wskazuje na to, że masowo wytwarzane świąteczne ozdoby nie cieszą się już tak dużą popularnością jak kiedyś. Ludzie chcą mieć coś wyjątkowego i niepowtarzalnego. I te wszystkie niepowtarzalne, ręcznie wykonane świąteczne dzieła sztuki już można nabyć w bibliotece w Piekoszowie. Kiermasz potrwa do 2 kwietnia.