3.5 C
Kielce
poniedziałek, 12 maja, 2025
Strona głównaAktualnościW 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

W 85. rocznicę sowieckiej agresji na Polskę

Zobacz

Przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Bętkowski uczestniczył w kieleckich obchodach 85. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Przedstawiciel Samorządu Województwa oddał hołd żołnierzom – obrońcom Ojczyzny i cywilnym ofiarom walk z rosyjskim najeźdźcą, uczestnicząc w nabożeństwie ku czci pomordowanych i zapalając znicze na mogiłach. W uroczystościach wziął udział także radny Sejmiku Województwa Gerard Pedrycz.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji zmarłych i zamordowanych, odprawiona w kościele garnizonowym p.w. Najświętszej Marii Panny w Kielcach. Następnie uczestnicy przeszli na Kadzielnię, pod pomnik Matki Polki Sybiraczki na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia. Na Cmentarzu Starym, przed Pomnikiem Sybiraków i przed Pomnikiem Katyńskim na Cmentarzu Partyzanckim złożone zostały kwiaty i zapalone znicze.

W związku z uroczystościami, dziś (17 września) w kinie “Fenomen” w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach o godz. 18.00 rozpocznie się projekcja filmu fabularnego pt. “Orzeł. Ostatni patrol” w reż. Jacka Bławuta, polskiego dramatu wojennego z udziałem m.in. Rafała Zawieruchy i Tomasza Ziętka. Na pokaz zapraszają Instytut Pamięci Narodowej Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Delegatura w Kielcach oraz Wojewódzki Dom Kultury im. Józefa Piłsudskiego w Kielcach. Projekcja filmu odbywa się w ramach 8 edycji Kieleckiego Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych „HISTORIA w FILMIE”, traktujących o najnowszej historii Polski.

17 września 1939 r. Związek Sowiecki zbrojnie zaatakował Polskę. W ten sposób Stalin wywiązał się z sierpniowego, tajnego porozumienia z Hitlerem (pakt Ribbentrop-Mołotow), które przewidywało wspólną agresję na Rzeczpospolitą, zajęcie i podział jej terytorium oraz faktyczną likwidację państwa polskiego. III Rzesza i ZSRS na przestrzeni nieco ponad 2 tygodni zapoczątkowały w ten sposób wybuch II wojny światowej.

Armia Czerwona uderzyła na Polskę na całej długości wschodniej granicy II RP (ponad 1400 km). 17 września 1939 r. w Polsce rozpoczęła się okupacja sowiecka, która w niedługim czasie doprowadziła do ludobójstwa w Katyniu i masowych deportacji Polaków na wschód. Ta data to symboliczny początek trwałej utraty Kresów Wschodnich i pozbawienia Rzeczypospolitej niepodległości na kilkadziesiąt następnych lat.

na podst. muzeum1939.pl

Galeria

Aktualności

Gmina Chęciny przygotowuje się do budowy Ośrodka Historii. Podpisano umowę na wykonanie projektu

Gmina Chęciny podpisała umowę na wykonanie projektu i dokumentacji technicznej dla nowej inwestycji, która ma na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa...

Polecamy