3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościW 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej

W 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej

Zobacz

W poniedziałek odbyła się pierwsza część wojewódzkich obchodów zorganizowanych w 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej. W Bazylice Katedralnej oprawiona została uroczysta Msza Święta, po której złożono kwiaty w ważnych miejscach pamięci.

W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości. Obecni byli parlamentarzyści: posłowie Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek, Piotr Wawrzyk oraz senator Krzysztof Słoń, przedstawiciele administracji rządowej z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem oraz administracji samorządowej różnych szczebli: Paweł Faryna starosta jędrzejowski, Tomasz Staniek starosta opatowski, Jarosław Karyś przewodniczący Rady Miasta Kielce, Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Andrzej Michalski radny Rady Powiatu w Kielcach, radni Rady Miasta Kielce: Wiesław Koza, Marcin Stępniewski i Tadeusz Kozior, Szczepan Skorupski sekretarz Miasta Kielce, Zbigniew Piątek wójt gminy Piekoszów, Michał Milcarz zastępca wójta gminy Mniów, Stanisław Stępień zastępca wójta gminy Zagnańsk.

W uroczystościach uczestniczyli również m.in.: Wojciech Nita dyrektor generalny PGE rejon Skarżysko-Kamienna, Marek Mierzwa Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, nadbrygadier Krzysztof Ciosek Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach, Grzegorz Małkus szef Ochotniczych Hufców Pracy w Świętokrzyskiem, Magdalena Fogiel-Litwinek ze Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, Jacek Tos dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Świętokrzyskiem.

Delegaturę IPN w Kielcach reprezentowali: dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki oraz dr Marzena Grosicka. Przybyli również Waldemar Bartosz przewodniczący regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” oraz jego zastępca Mieczysław Gójski wraz z delegacjami związkowymi.

Obecni byli też przedstawiciele służb mundurowych, inspekcji, środowisk historycznych.

Nabożeństwu przewodniczył ksiądz bp Marian Florczyk. Mszę koncelebrował również o. Marian Puchała ze Świętego Krzyża.  

W Bazylice Katedralnej odprawiona została msza święta za ojczyznę. – Powróćmy do czasów po 1980 roku. Niech z naszych serc popłynie modlitwa za Ojczyznę, za tych co poświęcili się dla niej, za tych co oddali za nią życie. Pomódlmy się także za solidarną Polskę w przyszłości, by każdy z nas kierował się w życiu zasadami sprawiedliwości zawartej w katolickiej nauce społecznej. Musimy żyć w imię solidarności i miłości –  powiedział w homilii bisku Marian Florczyk. Biskup dodał, że nikt z nas nie może dać się zniewolić i by z chlubą nosić w sercu słowo „solidarność”.

Biskup zaznaczył także, że historia powojennej Polski była pełna nikczemników, którzy spiskowali przeciwko swojej ojczyźnie. – Ileż w polskim narodzie było wtedy nikczemników i fałszywych świadków, którzy donosili służbom bezpieczeństwa, że ktoś występuje przeciwko władzy lub spełnia praktyki religijne. Wielu przez takie donosy zginęło, wytoczono im procesy lub osadzono w więzieniu. Przykładem może być biskup Kaczmarek z Kielc i wielu innych, którzy byli wierni swojej ziemi i dziedzictwu w czasie II wojny światowej, jak i w czasach komunizmu – podkreślił biskup.

Starosta kielecki Mirosław Gębski w swoim wystąpieniu przywołał postaci związane z Solidarności Walczącą. Wspomniał o dokonaniach tej organizacji i jej znaczeniu w dla Polski. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy przybyli na uroczystość. –  Solidarność Walcząca to jedna z najważniejszych organizacji podziemia, opozycji niepodległościowej i demokratycznej. Trzeba pamiętać o ludziach, którzy byli niezłomni, najodważniejsi z odważnych. To byli rycerze podziemia niepodległościowego – powiedział starosta. – – Bardzo gorąco dziękuję Państwu za to, że zechcieliście przyjąć nasze zaproszenie na dzisiejsze uroczyste obchody 40. rocznicy utworzenia solidarności walczącej.

Głos zabrała także dr Marzena Grosicka w imieniu naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przeczytał poseł RP Krzysztof Lipiec.

Po nabożeństwie i przemówieniach organizatorów uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą Stanisława Raka oraz pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Druga część rocznicowych obchodów odbędzie się we wtorek, 14 czerwca. O godz. 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się debata poświęcona Solidarności Walczącej (sala kominkowa). Po niej nastąpi przekazanie materiałów archiwalnych i pamiątek związanych z tą organizacją do zasobu kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz otwarcie okolicznościowej wystawy.

Dwudniowe obchody zwieńczy koncert „Bardowie Niepodległości” (sala widowiskowa WDK). Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest wolny.  

 

Galeria

Aktualności

Polecamy