W poniedziałek odbyła się pierwsza część wojewódzkich obchodów zorganizowanych w 40. rocznicę powstania Solidarności Walczącej. W Bazylice Katedralnej oprawiona została uroczysta Msza Święta, po której złożono kwiaty w ważnych miejscach pamięci.
W uroczystościach wzięło udział wielu zaproszonych gości. Obecni byli parlamentarzyści: posłowie Krzysztof Lipiec, Marek Kwitek, Piotr Wawrzyk oraz senator Krzysztof Słoń, przedstawiciele administracji rządowej z wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszem oraz administracji samorządowej różnych szczebli: Paweł Faryna starosta jędrzejowski, Tomasz Staniek starosta opatowski, Jarosław Karyś przewodniczący Rady Miasta Kielce, Stefan Bąk członek Zarządu Powiatu w Kielcach, Andrzej Michalski radny Rady Powiatu w Kielcach, radni Rady Miasta Kielce: Wiesław Koza, Marcin Stępniewski i Tadeusz Kozior, Szczepan Skorupski sekretarz Miasta Kielce, Zbigniew Piątek wójt gminy Piekoszów, Michał Milcarz zastępca wójta gminy Mniów, Stanisław Stępień zastępca wójta gminy Zagnańsk.
W uroczystościach uczestniczyli również m.in.: Wojciech Nita dyrektor generalny PGE rejon Skarżysko-Kamienna, Marek Mierzwa Nadleśniczy Nadleśnictwa Zagnańsk, nadbrygadier Krzysztof Ciosek Świętokrzyski Komendant Wojewódzki PSP w Kielcach, Grzegorz Małkus szef Ochotniczych Hufców Pracy w Świętokrzyskiem, Magdalena Fogiel-Litwinek ze Świętokrzyskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Kazimierz Mądzik Świętokrzyski Kurator Oświaty, Jacek Tos dyrektor Oddziału Terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Świętokrzyskiem.
Delegaturę IPN w Kielcach reprezentowali: dr Ryszard Śmietanka-Kruszelnicki oraz dr Marzena Grosicka. Przybyli również Waldemar Bartosz przewodniczący regionu świętokrzyskiego NSZZ „Solidarność” oraz jego zastępca Mieczysław Gójski wraz z delegacjami związkowymi.
Obecni byli też przedstawiciele służb mundurowych, inspekcji, środowisk historycznych.
Nabożeństwu przewodniczył ksiądz bp Marian Florczyk. Mszę koncelebrował również o. Marian Puchała ze Świętego Krzyża.
W Bazylice Katedralnej odprawiona została msza święta za ojczyznę. – Powróćmy do czasów po 1980 roku. Niech z naszych serc popłynie modlitwa za Ojczyznę, za tych co poświęcili się dla niej, za tych co oddali za nią życie. Pomódlmy się także za solidarną Polskę w przyszłości, by każdy z nas kierował się w życiu zasadami sprawiedliwości zawartej w katolickiej nauce społecznej. Musimy żyć w imię solidarności i miłości – powiedział w homilii bisku Marian Florczyk. Biskup dodał, że nikt z nas nie może dać się zniewolić i by z chlubą nosić w sercu słowo „solidarność”.
Biskup zaznaczył także, że historia powojennej Polski była pełna nikczemników, którzy spiskowali przeciwko swojej ojczyźnie. – Ileż w polskim narodzie było wtedy nikczemników i fałszywych świadków, którzy donosili służbom bezpieczeństwa, że ktoś występuje przeciwko władzy lub spełnia praktyki religijne. Wielu przez takie donosy zginęło, wytoczono im procesy lub osadzono w więzieniu. Przykładem może być biskup Kaczmarek z Kielc i wielu innych, którzy byli wierni swojej ziemi i dziedzictwu w czasie II wojny światowej, jak i w czasach komunizmu – podkreślił biskup.
Starosta kielecki Mirosław Gębski w swoim wystąpieniu przywołał postaci związane z Solidarności Walczącą. Wspomniał o dokonaniach tej organizacji i jej znaczeniu w dla Polski. Na zakończenie podziękował wszystkim, którzy przybyli na uroczystość. – Solidarność Walcząca to jedna z najważniejszych organizacji podziemia, opozycji niepodległościowej i demokratycznej. Trzeba pamiętać o ludziach, którzy byli niezłomni, najodważniejsi z odważnych. To byli rycerze podziemia niepodległościowego – powiedział starosta. – – Bardzo gorąco dziękuję Państwu za to, że zechcieliście przyjąć nasze zaproszenie na dzisiejsze uroczyste obchody 40. rocznicy utworzenia solidarności walczącej.
Głos zabrała także dr Marzena Grosicka w imieniu naczelnik Delegatury IPN w Kielcach. List od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego przeczytał poseł RP Krzysztof Lipiec.
Po nabożeństwie i przemówieniach organizatorów uroczystości delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze przed tablicą Stanisława Raka oraz pomnikiem bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.
Druga część rocznicowych obchodów odbędzie się we wtorek, 14 czerwca. O godz. 17.00 w Wojewódzkim Domu Kultury odbędzie się debata poświęcona Solidarności Walczącej (sala kominkowa). Po niej nastąpi przekazanie materiałów archiwalnych i pamiątek związanych z tą organizacją do zasobu kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej oraz otwarcie okolicznościowej wystawy.
Dwudniowe obchody zwieńczy koncert „Bardowie Niepodległości” (sala widowiskowa WDK). Wstęp na wszystkie te wydarzenia jest wolny.