piątek, 17 maja, 2024
Strona głównaOświataVII Memoriał Urszuli Marciniak – Oliwia Kraj laureatką Wielkiego Finału

VII Memoriał Urszuli Marciniak – Oliwia Kraj laureatką Wielkiego Finału

Tuż przed feriami zimowymi, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Morawicy wzięli udział w eliminacjach szkolnych VII Memoriału Urszuli Marciniak. Memoriał ten, to konkurs łamigłówek diagramowych. Jego patronką jest Urszula Marciniak – założycielka pierwszego specjalistycznego wydawnictwa łamigłówkowego w Polsce – LOGI. Zawody mają na celu upamiętnienie i kontynuowanie jej dzieła – szerzenia i popularyzowania logicznego myślenia i podniesienia kultury matematycznej wśród Polaków.

Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród naszych uczniów. Do eliminacji zgłosiło się kilkadziesiąt osób! Byli wśród nich zarówno zaawansowani, jak i początkujący łamigłówkowicze. Uczestnicy z kategorii – Młodzicy (uczniowie klas 3-5) i Juniorzy (klasy 6-8) zmierzyli się nie tylko z sudoku – najbardziej znaną łamigłówką diagramową, ale też z łamigłówkami o nazwach: Parkiet, Od 0 do 9, Łamigłówka architekta i Piramidy. Do Finału zakwalifikowały się dwie uczennice naszej szkoły – Oliwia Kraj (klasa 4c) oraz Kornelia Iwan (klasa 6c). Finał rozegrany został w sobotę 25 marca (przypadającą w tygodniu rocznicy urodzin Urszuli Marciniak), na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rozgrywki finałowe składały się z trzech 45-minutowych rund o rosnącym stopniu trudności.  Po przeliczeniu punktów wyłoniono uczestników Wielkiego Finału, do którego zostało zakwalifikowanych 10 najlepszych uczestników z każdej z kategorii. Zadania finałowe zawierały rozmaite łamigłówki diagramowe, algebrafy i zadania logiczne, w tym łamigłówki geometryczne, topologiczne oraz strategiczne. Z ogromną radością przyjęliśmy informację, że Oliwia Kraj została Laureatką Wielkiego Finału zdobywając drugie miejsce na podium.