3.5 C
Kielce
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaAktualnościUwaga na Legionellę!

Uwaga na Legionellę!

Zobacz

Jak informuje Zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka: 

Zbliża się sezon letni i wzrost ryzyka zachorowań na legionelozę w związku z powszechnym zasiedlaniem instalacji wodnych pałeczkami Legionella i zagrożeniem zakażenia ludzi. Ponieważ sprzyjającym miejscem rozwoju bakterii Legionella są zastoiska wodne o podwyższonej temperaturze, stąd rezerwuarami jej występowania są nie tylko instalacje wewnętrzne/systemy dystrybucji ciepłej i zimnej wody, tj. głowice natryskowe, zbiorniki do magazynowania wody, podgrzewacze, lecz także inne urządzenia wodne takie jak: wieże chłodnicze, baseny (wanny) z hydromasażem, turbiny dentystyczne, urządzenia klimatyzacyjne, skraplacze parowe, zraszacze, fontanny dekoracyjne, sztuczne rezerwuary, myjnie samochodowe. Powszechność bytowania bakterii Legionella w środowisku wodnym, przy występowaniu sprzyjających warunków do jej rozwoju, może skutkować zachorowaniami na legionelozę, chorobę ciężkiego zapalenia płuc.

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dostępnymi w plikach do pobrania. Opracowania te,  w sposób kompleksowy obejmują szereg rozwiązań mających zastosowanie w obiektach o różnym przeznaczeniu, a zatem odnoszą się do: budynków mieszkalnych, szpitali, innych ośrodków medycznych (podmiotów leczniczych), zakładów opieki nad osobami starszymi, ośrodków opieki dedykowanych dzieciom, hoteli, pensjonatów, obiektów agroturystyki, pól namiotowych, obiektów sportowych, a nawet centrów ogrodniczych i cieplarni.

Dokument przygotowano z myślą o zarządzających wewnętrznymi systemami wodnymi i urządzeniami występującymi w budynkach. Zawarte w opracowaniu wskazówki mają pomóc zmniejszyć zagrożenie, jakie mogą stanowić występujące w wodzie bakterie Legionella. W zaleceniach wskazano zakres podstawowych działań technicznych dla różnego typu systemów/urządzeń lub ich elementów. Zwrócono uwagę na to, aby przed ponownym oddaniem do użytkowania, ww. budynków, tam gdzie jest to wskazane przeprowadzone były badania wody w kierunku Legionella. Prawidłowe wyniki tych badań mogą być potwierdzeniem, że korzystanie z obiektu jest pod tym względem bezpieczne. Należy wskazać, iż ww. opracowania nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa, lecz mają charakter pomocniczy. Powyższe opracowania stanowią zestawienie dobrych praktyk służących zapewnieniu bezpieczeństwa zdrowotnego wody w budynkach (od etapu projektowania do etapu końcowego, jakim jest zarządzanie bezpieczeństwem instalacji wodnych).

 

 

Aktualności

Ważna informacja dla firm zajmujących się organizacją spływów kajakowych

Przypomina się firmą, które zajmują się organizacją spływów kajakowych i korzystają z Zaplecza Kajakarskiego nad Czarną Nidą w Morawicy przy muszli koncertowej...

Polecamy