Starostwo Powiatowe w Kielcach realizuje przebudowę wejścia głównego z myślą o osobach niepełnosprawnych, a przede wszystkim niewidomych oraz poruszających się na wózkach. Jest to także ułatwienie dla innych osób odwiedzających nasz urząd, w tym dla rodziców z małymi dziećmi w wózkach.
– Prace zaplanowane w ramach projektu dofinansowanego z PFRON, zapewnią kompleksowe dostosowanie wejścia głównego Starostwa Powiatowego w Kielcach do standardów dostępności budynków publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób niepełnosprawnych – mówi starosta kielecki Mirosław Gębski.
Drzwi główne od strony dziedzińca zostały już wymienione na przesuwane automatycznie. Będą one odpowiednio oznaczone poprzez montaż różnego rodzaju znaczników poziomych oraz pionowych.
– Budynek na dzień dzisiejszy jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych, ale naszym zdaniem wymaga dalszych usprawnień, tak aby w pełni spełniał oczekiwania wszystkich interesantów – dodaje wicestarosta Tomasz Pleban. – Zdecydowaliśmy się na dalsze udoskonalanie architektury budynku. W ramach prac projektowych będą zamontowane pasy i pola uwagi, prowadzące do Biura Obsługi Klienta, stanowiska komputerowego oraz multimedialnego terminala, który będzie informował o rozkładzie pomieszczeń w sposób wizualny, dotykowy oraz głosowy.
W ramach projektu zaplanowano organizację stanowiska komputerowego, zawierającego komputer wraz ze specjalistycznym oprogramowaniem, a także usługę tłumacza języka migowego on-line. Na stanowisko to składać się będzie sprzęt najnowszej generacji, ułatwiający korzystanie z komputera osobom niewidzącym.
Na ten cel, kieleckie starostwo pozyskało ponad 243 tys. zł w ramach projektu pn. „Dostosowanie wejść do budynku Starostwa Powiatowego w Kielcach dla osób niepełnosprawnych – przebudowa wejścia głównego (od strony dziedzińca) do budynku poprzez wymianę drzwi otwieranych na przesuwne (automatycznie)”, finansowanego w ramach projektu „Dostępny samorząd – granty” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.