3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaKulturaUrodzaj deszczu na dożynkach gminnych w Daleszycach

Urodzaj deszczu na dożynkach gminnych w Daleszycach

Zobacz

Mieszkańcy gminy Daleszyce podziękowali za tegoroczne plony. Gminne dożynki odbyły się w minioną niedzielę 20 sierpnia. Mimo deszczowej pogody, uczestnicy obchodów nie zawiedli, a rolnicy – po ostatnich suszach – mieli dodatkowy powód do świętowania. Na dożynkach pojawili się także zaproszeni goście, a wśród nich: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Piotr Żołądek, Starosta Powiatu Kieleckiego – Michał Godowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego – Jan Cedro.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Michała Archanioła, z udziałem Orkiestry Dętej z Daleszyc i pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy. Podczas nabożeństwa dziękczynnego za rolnicze zbiory, ksiądz proboszcz Tadeusz Cudzik poświęcił chleby i tradycyjne dożynkowe wieńce.

Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na stadion przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie zaczęła się część obrzędowa uroczystości. Delegacje dożynkowe wniosły na scenę wieńce, a starości – Dorota Dziedzic, sołtys Cisowa i Antoni Banasik, rolnik z Mójczy – zgodnie ze staropolską tradycją przekazali chleb wypieczony z tegorocznego ziarna na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusza Meresińskiego. – Dzisiejsze święto jest momentem, kiedy dziękujemy rolnikom za ich trud. Dziękujemy także ich rodzinom, bo doskonale wiemy, że i one są zaangażowane w tą piękną misję i podtrzymywanie staropolskich tradycji. Przy tej okazji chciałbym im życzyć cierpliwości i siły, aby ta pasja, zapał i chęć wykonywania tego ciężkiego zawodu trwała w nich przez kolejne lata. Należy im się uznanie i podziw, bo szlachetna praca, którą wykonują często nie jest należycie doceniana – podkreślił burmistrz.

Podczas obchodów nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień i życzeń. Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowani są w proces wspierania, tworzenia i wzmacniania polskiego rolnictwa. – Wszystkim rolnikom, tym, którzy jeszcze dzisiaj trudnią się tym niezwykle wymagającym zawodem, jednym z najcięższych w szerokim katalogu zawodów, życzę determinacji i ogromnej siły. Należy wam się ogromny szacunek za to, że potraficie tą naszą świętokrzyską, polską ziemię kochać i o nią dbać – podkreślał.

Do życzeń dołączył także Michał Godowski, Starosta Powiatu Kieleckiego. – Dzisiaj, kontemplując obrzęd dożynkowy skupiamy się na rolniku i ogromnym trudzie jego pracy. Wracając do tradycji należy pamiętać, jak ważna i ciężka jest to praca. Dlatego życzę państwu, aby była ona należycie doceniona – mówił starosta. Słów uznania dla rolników i trudu jaki wkładają w wykonywany zawód nie szczędził również Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego. – Dożynki, to ukoronowanie trudu rolników, jaki włożyli w całoroczną pracę w swoich gospodarstwach. Zgodnie z naszą piękną, polską tradycją, to czas dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Życzę Państwu sprzyjającej pogody i udanych plonów na przyszły rok, a dzisiaj dobrej zabawy – mówił.

W następnej kolejności jury przystąpiło do oceny dożynkowych wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Daleszyce, a pozostali uczestnicy obchodów przeszli do hali MGOK, gdzie rozpoczęła się część artystyczna i zabawa dożynkowa. Przed publicznością wystąpiła Kapela Podwórkowa z Bęczkowa, Orkiestra Dęta z Daleszyc pod batutą Ryszarda Tabiszewskiego, chór miejski z Daleszyc z instruktorem Wojciechem Mazurczakiem i lokalne zespoły śpiewacze: Wesołe Gosposie, Dalmarjanki, Mójczanki, zespół pieśni ludowej z Marzysza oraz soliści – Marianna Śmiłowska i Stanisław Dygas.

Zwieńczeniem uroczystości był wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. W tym roku statuetka trafiła do gospodyń z Cisowa. Drugie miejsce przypadło wieńcowi ze Szczecna, trzecie – z Sukowa.

Ponieważ pogoda uniemożliwiła rozegranie zapowiadanego w tym dniu Turnieju Sołectw, rozgrywki zostały przesunięte, ale sołtysi mimo wszystko musieli wystąpić przed szereg: z rąk burmistrza Dariusza Meresińskiego oraz Przewodniczącego Gminnego Koła Sołtysów Rafała Siwoni otrzymali koszulki „supersołtysów”. Na zakończenie obchodów uczestnicy bawili się z zespołem Galant.

Organizatorem dożynek był Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy