3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaKulturaUrodzaj deszczu na dożynkach gminnych w Daleszycach

Urodzaj deszczu na dożynkach gminnych w Daleszycach

Zobacz

Mieszkańcy gminy Daleszyce podziękowali za tegoroczne plony. Gminne dożynki odbyły się w minioną niedzielę 20 sierpnia. Mimo deszczowej pogody, uczestnicy obchodów nie zawiedli, a rolnicy – po ostatnich suszach – mieli dodatkowy powód do świętowania. Na dożynkach pojawili się także zaproszeni goście, a wśród nich: członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego – Piotr Żołądek, Starosta Powiatu Kieleckiego – Michał Godowski oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego – Jan Cedro.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele św. Michała Archanioła, z udziałem Orkiestry Dętej z Daleszyc i pocztów sztandarowych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej z terenu gminy. Podczas nabożeństwa dziękczynnego za rolnicze zbiory, ksiądz proboszcz Tadeusz Cudzik poświęcił chleby i tradycyjne dożynkowe wieńce.

Po mszy uczestnicy obchodów przeszli na stadion przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury, gdzie zaczęła się część obrzędowa uroczystości. Delegacje dożynkowe wniosły na scenę wieńce, a starości – Dorota Dziedzic, sołtys Cisowa i Antoni Banasik, rolnik z Mójczy – zgodnie ze staropolską tradycją przekazali chleb wypieczony z tegorocznego ziarna na ręce Burmistrza Miasta i Gminy Daleszyce, Dariusza Meresińskiego. – Dzisiejsze święto jest momentem, kiedy dziękujemy rolnikom za ich trud. Dziękujemy także ich rodzinom, bo doskonale wiemy, że i one są zaangażowane w tą piękną misję i podtrzymywanie staropolskich tradycji. Przy tej okazji chciałbym im życzyć cierpliwości i siły, aby ta pasja, zapał i chęć wykonywania tego ciężkiego zawodu trwała w nich przez kolejne lata. Należy im się uznanie i podziw, bo szlachetna praca, którą wykonują często nie jest należycie doceniana – podkreślił burmistrz.

Podczas obchodów nie mogło zabraknąć okolicznościowych przemówień i życzeń. Piotr Żołądek, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego podziękował wszystkim tym, którzy zaangażowani są w proces wspierania, tworzenia i wzmacniania polskiego rolnictwa. – Wszystkim rolnikom, tym, którzy jeszcze dzisiaj trudnią się tym niezwykle wymagającym zawodem, jednym z najcięższych w szerokim katalogu zawodów, życzę determinacji i ogromnej siły. Należy wam się ogromny szacunek za to, że potraficie tą naszą świętokrzyską, polską ziemię kochać i o nią dbać – podkreślał.

Do życzeń dołączył także Michał Godowski, Starosta Powiatu Kieleckiego. – Dzisiaj, kontemplując obrzęd dożynkowy skupiamy się na rolniku i ogromnym trudzie jego pracy. Wracając do tradycji należy pamiętać, jak ważna i ciężka jest to praca. Dlatego życzę państwu, aby była ona należycie doceniona – mówił starosta. Słów uznania dla rolników i trudu jaki wkładają w wykonywany zawód nie szczędził również Jan Cedro, Przewodniczący Rady Powiatu Kieleckiego. – Dożynki, to ukoronowanie trudu rolników, jaki włożyli w całoroczną pracę w swoich gospodarstwach. Zgodnie z naszą piękną, polską tradycją, to czas dzielenia się chlebem i wspólnego świętowania. Życzę Państwu sprzyjającej pogody i udanych plonów na przyszły rok, a dzisiaj dobrej zabawy – mówił.

W następnej kolejności jury przystąpiło do oceny dożynkowych wieńców przygotowanych przez mieszkańców poszczególnych sołectw i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Daleszyce, a pozostali uczestnicy obchodów przeszli do hali MGOK, gdzie rozpoczęła się część artystyczna i zabawa dożynkowa. Przed publicznością wystąpiła Kapela Podwórkowa z Bęczkowa, Orkiestra Dęta z Daleszyc pod batutą Ryszarda Tabiszewskiego, chór miejski z Daleszyc z instruktorem Wojciechem Mazurczakiem i lokalne zespoły śpiewacze: Wesołe Gosposie, Dalmarjanki, Mójczanki, zespół pieśni ludowej z Marzysza oraz soliści – Marianna Śmiłowska i Stanisław Dygas.

Zwieńczeniem uroczystości był wybór najpiękniejszego wieńca dożynkowego. W tym roku statuetka trafiła do gospodyń z Cisowa. Drugie miejsce przypadło wieńcowi ze Szczecna, trzecie – z Sukowa.

Ponieważ pogoda uniemożliwiła rozegranie zapowiadanego w tym dniu Turnieju Sołectw, rozgrywki zostały przesunięte, ale sołtysi mimo wszystko musieli wystąpić przed szereg: z rąk burmistrza Dariusza Meresińskiego oraz Przewodniczącego Gminnego Koła Sołtysów Rafała Siwoni otrzymali koszulki „supersołtysów”. Na zakończenie obchodów uczestnicy bawili się z zespołem Galant.

Organizatorem dożynek był Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce oraz Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy