3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościUroczystości zwiąane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

Uroczystości zwiąane z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego

Zobacz

13 grudnia w regionie świętokrzyskim obchodziliśmy 38 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. W uroczystościach uczestniczył starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher oraz radny Powiatu Kieleckiego Andrzej Michalski.

W bazylice katedralnej w Kielcach odprawiona została msza święta w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Przewodniczył jej biskup Diecezji Kieleckiej Jan Piotrowski.

– Zorganizowali polityczną i bandycką szajkę, broniącą za wszelką cenę cudzych i osobistych interesów ideologicznych. Odezwali się bardzo brutalnie, aby więzieniem, internowaniem, zastraszeniem, a nawet torturami i morderstwami upokorzyć najlepszych synów ówczesnej Polski – mówił w homilii w intencji Ojczyzny w kieleckiej katedrze biskup Jan Piotrowski.

Nawiązując do wydarzeń z 13 grudnia 1981 roku, hierarcha zastanawiał się, czemu winni tego, co stało się wówczas, nie ponieśli winy.

– Polsko moja i milionów Polaków, pytam, dlaczego nikt nie odpowiedział za ten haniebny czyn? Rechot historii bluźnierczym głosem ludzi tej epoki wciąż rani tak wiele polskich serc i moje też – zaznaczył biskup Piotrowski.

Po nabożeństwie poczty sztandarowe wraz z uczestnikami uroczystości złożyli kwiaty przed pomnikiem ks. Jerzego Popiełuszki. W imieniu samorządu powiatu kieleckiego kwiaty złożył starosta kielecki Mirosław Gębski, członek Zarządu Powiatu w Kielcach Cezary Majcher oraz radny Powiatu Kieleckiego Andrzej Michalski.

38 lat temu, w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. wprowadzono w Polsce stan wojenny. To były najciemniejsze dni w historii Polski. Polacy brutalnie zostali pozbawieni złudzeń. Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, zniesiono go ostatecznie 22 lipca 1983 r. Trwał 586 dni.  Do domów powrócili internowani, życie publiczne z pozoru wracało do norm.

Podczas stanu wojennego w więzieniach znalazło się prawie 10 tysięcy osób. Zdelegalizowano  związki zawodowe, zawieszono działalność stowarzyszeń, wprowadzono godzinę milicyjną i cenzurę. Przerwano łączność telefoniczną, ograniczono możliwości poruszania się po kraju. Osoby naruszające zakazy były szybko i surowo karane przez sądy doraźne, a strajki i manifestacje brutalnie tłumiono.

Fot: Radio Kielce

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy