3.5 C
Kielce
środa, 22 stycznia, 2025
Strona głównaAktualnościUroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej w Zagnańsku

Uroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej w Zagnańsku

Zobacz

We wtorek, 15 sierpnia, w Zagnańsku odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Armii Krajowej, którzy 79 lat temu wyruszyli z Zagnańska-Siodeł na pomoc walczącej Warszawie. 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00 mszą intencyjną w Kościele pw. św. Rozalii i św. Marcina w Zagnańsku. Następnie o godz. 13.10. złożone zostały symboliczne wiązanki kwiatów oraz znicze przy obelisku upamiętniającym to wydarzenie na górze Sosnowica przy trasie Zagnańsk – Kielce.

W uroczystości udział wziął starosta kielecki Mirosław Gębski, parlamentarzyści oraz samorządowcy, włodarze i radni gminy Zagnańsk, przedstawiciele Nadleśnictwa Zagnańsk, harcerstwa, szkół, stowarzyszeń oraz mieszkańcy Gminy Zagnańsk.

 W miejscowości Siodła w sierpniu 1944 roku sformowany został słynny oddział „Czwartaków”. 15 sierpnia ksiądz kapelan „Wicher” odprawił mszę świętą, po której pułk ruszył na pomoc walczącej Warszawie.

Pułk w momencie sformowania liczył 653 osoby, w tym 20 oficerów, 11 podchorążych, 74 podoficerów oraz 548 szeregowych. Jednak z każdym dniem jego szeregi rosły i 10 września 1944 roku liczył już 1144 ludzi.

Żołnierze oddziału „Czwartaków” wyruszyli z Zagnańska-Siodeł, aby wesprzeć walczącą Warszawę. Ich zaangażowanie i poświęcenie w walce o wolność Polski jest niezwykle ważne i zasługuje na pamięć i upamiętnienie.

To wyjątkowy moment, aby zawołać za wszystkimi tymi niezłomnymi ludźmi, którzy złożyli świadectwo z własnego życia, przypominając nam, że istnieją wartości takie jak dobro, sprawiedliwość, miłość, prawda i wolność, które mają znaczenie głębsze niż osobista egzystencja.

Pamięć o bohaterach, którzy na ołtarzu wolności, i godności złożyli największą ofiarę – własne życie, powinna być zawsze żywa.

Ich poświęcenie i odwaga stanowią dziedzictwo, które jest dzisiaj dla nas źródłem inspiracji. Walczyli nie tylko o swoje własne interesy, ale także o wolność innych ludzi, o możliwość decydowania o swoim losie i o godność, której nie można kupić ani wymienić na nic innego,

W dzisiejszym dniu wspominamy tych niezłomnych powstańców, oddając hołd ich odwadze i poświęceniu. To moment refleksji nad tym, jak wiele zawdzięczamy ich determinacji, jak wiele kosztowała walka o wolność, którą dzisiaj cieszymy się jako niezaprzeczalnym prawem.

Dzisiejsze uroczystości są częścią hołdu, jaki oddajemy tym żołnierzom za ich niezłomną determinację i heroizm. Pamięć o ich bohaterstwie jest nieodłączną częścią polskiej historii i narodowego dziedzictwa. Niech ich ofiara zawsze będzie pamiętana i doceniana.

Galeria

Aktualności

Dzień Babci i Dziadka w gminie Strawczyn – wzruszenie i radość w gronie seniorów

17 stycznia, Szkoła Podstawowa w Promniku stała się miejscem wyjątkowej uroczystości. Seniorzy z terenu gminy Strawczyn, zaproszeni przez Gminną...

Polecamy