3.5 C
Kielce
poniedziałek, 21 października, 2024
Strona głównaAktualnościUroczystości patriotyczne w Mircu

Uroczystości patriotyczne w Mircu

Zobacz

Msza święta w kościele parafialnym pw. św. Leonarda w Mircu rozpoczęła uroczystości związane z poświęceniem nowego nagrobka rodziny Derlatków – żony i córek – Józefa Derlatki, żołnierza Armii Krajowej, zamordowanych przez hitlerowskich Niemców w czasie II wojny światowej. Rodzina została pochowana na cmentarzu parafialnym w Mircu. Nagrobek rodziny Derlatków został odnowiony z inicjatywy Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie. W dzisiejszych uroczystościach w Mircu uczestniczyli przedstawiciele samorządu województwa – Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś.

Derlatkowie: Józef (ur. 1907 r.), jego żona Józefa (ur. 1912 r.) oraz córki: Krystyna i Janina byli mieszkańcami Gadki w gminie Mirzec. Józef Derlatka był żołnierzem Armii Krajowej.

18 października 1943 r. niemieccy żandarmi z posterunku w Mircu poszukiwali Józefa Derlatki w rodzinnej miejscowości. Nie zastawszy go w domu, w bestialski sposób zemścili się na rodzinie –  na podwórzu ich rodzinnego gospodarstwa zastrzelili żonę żołnierza AK, Józefę, oraz jego córki –  10-letnią Krysię i 6-letnią Janinkę. Matka wraz z córkami zostały pochowane na cmentarzu parafialnym w pobliskim Mircu.

Zgodnie z danymi Instytutu Pamięci Narodowej, po zamordowaniu rodziny przez Niemców, Józef Derlatka należał do oddziału Seweryna Maczugi ps. „Wrzos”, a następnie – Antoniego Hedy ps. „Szary”. Niemcy dopadli go jesienią 1943 r. podczas obławy pod Marcinkowem koło Wąchocka. Został zamordowany, a miejsce Jego pochówku do dziś pozostaje nieznane. Tego samego dnia na terenie Gadki z rąk Niemców zginęły jeszcze 4 inne osoby. Byli to członkowie rodziny Władysława Jańca, także poszukiwanego przez Niemców.

Dzisiejsze uroczystości w Mircu rozpoczęła msza święta w intencji pomordowanych, która została odprawiona w kościele parafialnym pw. św. Leonarda. Następnie uczestnicy nabożeństwa, w tym także biorące w nim udział poczty sztandarowe, przeszli na cmentarz parafialny, gdzie odbyła się ceremonia poświecenia nowego nagrobka oraz złożenia kwiatów i zapalenia zniczy.

Na zaproszenie organizatorów wydarzenia – Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach oraz Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie – gośćmi uroczystości byli Andrzej Bętkowski, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego oraz członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś, którzy złożyli wiązankę kwiatów na grobie pomordowanych mieszkańców Gadki.

 

Galeria

Aktualności

Nowi sołtysi gminy Strawczyn oficjalnie rozpoczęli kadencję. Zadeklarowali współpracę na rzecz mieszkańców

Nowo wybrani sołtysi gminy Strawczyn spotkali się z władzami, aby oficjalnie rozpocząć swoją kadencję. Podczas uroczystości wręczono im listy...

Polecamy