2 września w Gościńcu odbyła się uroczystość z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę i powstania polskiego lotnictwa wojskowego. Pod Pomnikiem Lotników, w miejscu, w którym kiedyś znajdowała się szkoła szybowcowa oddano hołd wszystkim jej wychowankom i instruktorom oraz tym, którzy swe życie poświęcili ojczyźnie.
W tym ważnym dla społeczności lokalnej wydarzeniu uczestniczyli Robert Jaworski, Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Danuta Mochocka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Chęcinach, radni Rady Miejskiej w Chęcinach, kombatanci, strażacy ochotnicy, sołtysi, dyrektorzy szkół, instytucji z terenu Gminy i Miasta Chęciny oraz zaproszeni goście, w tym Zenon Janus, wicestarosta kielecki, Bogumiła Kowalczyk, radna powiatu kieleckiego, mjr Tomasz Kaszuba, mjr Paweł Stępień i mjr Tomasz Śnieć z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach. Nie zabrakło licznie przybyłych mieszkańców Gościńca i Polichna. W patriotycznej uroczystości uczestniczyły też poczty sztandarowe Wojska Polskiego, ochotniczych straży pożarnych, szkół podstawowych z terenu gminy oraz organizacji kombatanckich.
W uroczystości patriotyczno-religijnej w Gościńcu na zaproszenie Burmistrza Gminy i Miasta Chęciny wzięła udział także kilkunastoosobowa wojskowa asysta honorowa z Garnizonu Kielce. Przed obeliskiem stanął posterunek honorowy z bronią. Obecny był także pododdział honorowy.
Elitarna szkoła szybowcowa
Pomnik lotników w Gościńcu to miejsce niezwykłe. Upamiętnia historię szkoły lotniczej, która powstała w 1932 roku. Pierwsi w to miejsce przybyli w 1931 roku studenci Politechniki Warszawskiej. – Warunki do latania na szybowcach były tu doskonałe. W tym miejscu uczyli się przyszli polscy piloci – uczestnicy bitwy o Anglię. – mówił Burmistrz Robert Jaworski, który przypomniał zebranym historię Szkoły Szybowcowej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej (LOPP) Polichno – Pińczów – Pamięć o niej i tych, którzy tutaj zdobywali pierwsze lotnicze szlify była i jest bardzo żywa. Jeden z legendarnych absolwentów szkoły – generał Stanisław Skalski w 1992 roku odsłonił obelisk poświęcony lotnikom poległym w obronie Ojczyzny. Pobliska Szkoła Podstawowa
w Polichnie nosi imię generała Skalskiego. Z dumą mogę powiedzieć, że jej uczniowie znają historię szkoły lotniczej i losy jej patrona.
Upamiętniliśmy pamięć bohaterów biało-czerwonej szachownicy
Ceremonię rozpoczął występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej w Polichnie. Następnie w intencji poległych lotników w czasie drugiej II światowej oraz tych, którzy oddali życie za wolną Polskę odbyła się msza święta polowa pod przewodnictwem księdza proboszcza Sławomira Cioska, proboszcza parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Polichnie.
Po eucharystii, przy dźwiękach trąbki został odczytany Apel Pamięci: „… aby w 100-lecie powstania lotnictwa polskiego oddać hołd bohaterom powietrznych bitew, lotnikom, którzy bronili granic i walczyli o wolność i niepodległość Rzeczypospolitej…”. Po odczytanym Apelu oddano salwę honorową. Na zakończenie uroczystości delegacje złożyły wieńce i wiązanki pod Pomnikiem.
– Była to bardzo wyjątkowa uroczystość, w pięknej oprawie. Na długo pozostanie ona w naszej pamięci i sercach. Historia Szkoły Szybowcowej jest w naszych domach pielęgnowana i przekazywana młodszym pokoleniom – mówili uczestnicy wydarzenia.
Rocznicy towarzyszył pokaz lotnictwa w wykonaniu członków Aeroklubu Kieleckiego.