3.5 C
Kielce
sobota, 2 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościUroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Piekoszowie

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości w Piekoszowie

Zobacz

Uroczysta msza święta, złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, patriotyczny przemarsz z biało-czerwonymi flagami ulicami Piekoszowa i złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego – w Piekoszowie w niezwykły sposób uczczono 104. jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości. Wydarzenie uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Piekoszowa.

Pierwsza Wojna Światowa zakończyła się 11 listopada 1918 roku z chwilą podpisania przez Niemcy rozejmu w lasku Compiegne pod Paryżem. Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową. Po 123 dniach niewoli, Polska odzyskała niepodległość i ponownie zaistniała na mapach świata. Dzień 11 listopada ustanowiono Świętem Niepodległości Polski.

Każdego roku w gminie Piekoszów w wyjątkowy sposób obchodzi się Narodowe Święto Niepodległości. Obchody tradycyjnie rozpoczęły się od Mszy Świętej w intencji Ojczyzny odprawionej w Sanktuarium Matki Bożej Miłosierdzia w Piekoszowie. Eucharystii przewodniczył ksiądz proboszcz Zygmunt Kwieciński, dziekan dekanatu piekoszowskiego. Homilię w tym dniu wygłosił ksiądz Szymon Usarz, wikariusz piekoszowskiej parafii. Podczas mszy rozważano istotę Narodowego Święta Niepodległości i podkreślano, że Ojczyzna, obok Boga i honoru, to jedno z najświętszych pojęć dla Polaków. Po zakończonej Eucharystii uczestnicy modlitwy udali się pod pomniki św. Jana Pawła II oraz bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, gdzie przedstawiciele gminnych instytucji złożyli wieńce, oddając tym samym cześć tym wielkim Polakom.

Po mszy udano się w niepodległościowym przemarszu, prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą, na Plac Niepodległości w Piekoszowie. Udział w nim wzięły poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, poczty sztandarowe szkół, a także władze gminne i powiatowe na czele z wójtem gminy Piekoszów Zbigniewem Piątkiem i przewodniczącą Rady Gminy Piekoszów Barbarą Drogosz oraz członkiem Zarządu Powiatu Kieleckiego Cezarym Majchrem. W uroczystościach udział wzięli także licznie przybyli mieszkańcy. Na czele przemarszu samorządowcy dumnie nieśli ogromną biało-czerwoną flagę.

Po dotarciu na Plac Niepodległości w Piekoszowie gości powitał wójt Zbigniew Piątek, który w swoim wystąpieniu przypomniał wydarzenia historyczne sprzed 104 lat. Nie zabrakło też podziękowań złożonych na ręce wszystkich biorących udział w patriotycznych uroczystościach. – Cieszę się, że mieszkańcy tak licznie uczestniczą w obchodach Święta Niepodległości. Gromadząc się na wspólnej modlitwie w intencji naszej Ojczyzny, w intencji pokoju i wolności, a także składając kwiaty pod pomnikami. Taką postawą pokazujemy, że nadal pamiętamy o tamtych wydarzeniach. Pamiętamy o czasie, kiedy nasi przodkowie musieli chwycić za broń i walczyć o wolność, składając niejednokrotnie na krwawym ołtarzu historii to, co jest najcenniejsze, czyli życie. Wielu zginęło za naszą wolność, o którą wciąż powinniśmy dbać, bo wolność nie została nam dana raz na zawsze. Stąd też uroczystości patriotyczne są tak ważne, bo przypominają dzieciom i młodzieży o tragicznej przeszłości naszej Ojczyzny. Dziś nisko kłaniamy się wszystkim tym, dzięki którym możemy żyć w wolnej Polsce – mówił wójt Zbigniew Piątek.

Zdaniem przewodniczącej Rady Gminy Piekoszów Barbary Drogosz, 11 listopada to jedno z najważniejszych świąt państwowych. – To wspólne spotkanie w dniu Narodowego Święta Niepodległości uświadamia wszystkim zgromadzonym jakim wielkim dobrem jest niepodległość naszego kraju, za którą nasi przodkowie przelewali krew. Dziś z radością obchodzimy ten wyjątkowy dzień i cieszymy się odzyskaną przed laty wolnością. Wolnością, która na przestrzeni ostatnich wydarzeń związanych z wojną na Ukrainie nabiera kluczowego znaczenia – zaznaczyła przewodnicząca Barbara Drogosz. – Uczczenie pamięci o wydarzeniach sprzed 104 lat to nasz zbiorowy obowiązek. Wszyscy jesteśmy dumni, że Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność i niepodległość. Jesteśmy dumni, że możemy mówić polskim językiem, że jesteśmy Polakami. Obyśmy zawsze mogli żyć w wolnym kraju – dodał Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

Zwieńczeniem uroczystych obchodów niepodległościowych było odegranie hymnu i złożenie przez poszczególne delegacje wiązanek kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. Zapłonęły pod pomnikiem także znicze, upamiętniające wszystkich bohaterów, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. Z całą pewnością był to szczególny dzień dla każdego, kto czuje się Polakiem.

Galeria

Aktualności

Dzień Zaduszny

Polecamy