3.5 C
Kielce
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaAktualnościUpamiętniono ofiary nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady

Upamiętniono ofiary nazistowskich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady

Zobacz

14 czerwca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. By uczcić ich pamięć, co roku Delegatura w Kielcach Instytutu Pamięci Narodowej zachęca do odwiedzania kieleckiego Cmentarza Partyzanckiego, gdzie znajduje się pomnik poświęcony zamordowanym i zmarłym w niemieckich obozach koncentracyjnych. W spotkaniu i uroczystości złożenia kwiatów przed pomnikiem wziął udział członek Zarządu Województwa Andrzej Pruś.

Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady obchodzimy w rocznicę pierwszego masowego transportu Polaków do KL Auschwitz.

14 czerwca 1940 r. uznawany jest za początek funkcjonowania niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu. W pierwszym transporcie więźniów (otrzymali obozowe numery od 31 do 758) dużą grupę stanowiły osoby, które próbowały przedostać się do tworzonych we Francji Polskich Sił Zbrojnych. Wraz z nimi do KL Auschwitz trafili także organizatorzy przerzutów.

Część więźniów została aresztowana podczas ludobójczej akcji AB, czyli tzw. Nadzwyczajnej Akcji Pacyfikacyjnej, którą Niemcy przeprowadzili w Generalnym Gubernatorstwie w 1940 r. Była to dalsza część eksterminacji Polaków, jaką niemiecki okupant rozpoczął od września 1939 r. na okupowanych ziemiach polskich. W transporcie do KL Auschwitz były także osoby zatrzymane podczas łapanek, działacze organizacji politycznych, konspiracyjnych i społecznych, urzędnicy państwowi, harcerze, maturzyści oraz inni przedstawiciele polskiej inteligencji. 14 czerwca 1940 r. do KL Auschwitz przywieziono także niewielką grupę polskich Żydów.

Podczas apelu od zastępcy komendanta obozu SS-Hauptsturmführera Karla Fritzscha więźniowie usłyszeli: „Przybyliście tutaj nie do sanatorium, tylko do niemieckiego obozu koncentracyjnego, z którego nie ma innego wyjścia, jak przez komin. Jeśli się to komuś nie podoba, to może iść zaraz na druty. Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące”.

Piekło KL Auschwitz przeżyło 239 osób z pierwszego transportu. Część została zwolniona po kilkunastu miesiącach, inni byli tam ponad cztery lata.

źródło – IPN

Galeria

Aktualności

Sportowe emocje na boisku w Piekoszowie. Młodzi sportowcy walczyli o tytuł mistrza Olimpiady!

Blisko 300 młodych sportowców z Piekoszowa wzięło udział w tegorocznej Olimpiadzie Sportowej, która odbyła się na nowoczesnym kompleksie...

Polecamy