3.5 C
Kielce
wtorek, 13 maja, 2025
Strona głównaAktualnościUpamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Upamiętnili ofiary Zbrodni Katyńskiej

Zobacz

W ramach upamiętnienia ofiar Zbrodni Katyńskiej dziś w Kielcach odbył się IX Kielecki Marsz Katyński. W 84. rocznicę tych wydarzeń w uroczystościach wzięła udział wicemarszałek Renata Janik. Partnerem obchodów był marszałek województwa świętokrzyskiego.

Główne uroczystości 84. rocznicy Zbrodni Katyńskiej odbyły się na Skwerze Pamięci Ofiar Katynia. Wcześniej z Placu Artystów w Kielcach przeszedł IX Kielecki Marsz Katyński ulicami: Kapitulną, Jana Pawła II, Ściegiennego, Sołtysiaka i Gagarina.

– Prawda o Katyniu stanowi fundament wolnej Polski. Wiedza o odwadze, poświęceniu, walce o godność człowieka, której uosobieniem są wszystkie ofiary Katynia, zostanie z nami na zawsze. To ważne, by powracając do tych tragicznych wydarzeń, pokazywać – zwłaszcza naszej młodzieży – zagrożenia współczesności. Czyńmy wszystko, abyśmy byli ostatnim pokoleniem, które doświadczyło okrucieństw wojny – podkreśliła wicemarszałek Renata Janik.

Organizatorami obchodów były Instytut Pamięci Narodowej Delegatura w Kielcach oraz Stowarzyszenie „Kielecka Rodzina Katyńska”.

Zbrodnia Katyńska

Wiosną 1940 r., wykonując uchwałę Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r., sowiecka policja polityczna – NKWD – wymordowała blisko 22 tys. obywateli Rzeczypospolitej. Było wśród nich 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych w okupowanej przez Związek Sowiecki wschodniej części Polski.

Oficerów z obozu kozielskiego rozstrzelano w Katyniu, jeńców ze Starobielska – w Charkowie, natomiast policjantów z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejne egzekucje przeprowadzono w więzieniach w Mińsku, Kijowie, Charkowie i Chersoniu. Władze ZSRS postanowiły zgładzić tysiące bezbronnych Polaków, ponieważ nie ulegli oni prowadzonej wobec nich propagandzie i pozostali patriotami, gotowymi walczyć z sowieckim okupantem o wolną Ojczyznę.

W 2007 roku Sejm RP na 13 kwietnia ustanowił Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Galeria

Aktualności

Gmina Chęciny przygotowuje się do budowy Ośrodka Historii. Podpisano umowę na wykonanie projektu

Gmina Chęciny podpisała umowę na wykonanie projektu i dokumentacji technicznej dla nowej inwestycji, która ma na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa...

Polecamy