Dziś mija 80 lat od pamiętnych wydarzeń, które rozegrały się na Ziemi Skalbmierskiej – 5 sierpnia 1944 roku niemieckie oddziały dokonały brutalnej pacyfikacji Skalbmierza. Zginęło wówczas 86 mieszkańców, w tym 11 kobiet i 17 dzieci. Dziś hołd ofiarom zbrodni hitlerowskiej złożyli przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Bętkowski, przedstawiciele samorządu miasta, politycy, kombatanci oraz rodziny poległych i pomordowanych.
Uroczystość, upamiętniająca ofiary pacyfikacji Skalbmierza rozpoczęła się na cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają żołnierze i partyzanci, polegli w bitwie o Skalbmierz z 5 sierpnia 1944 roku. Później delegacja oddała hołd wszystkim pomordowanym przez Niemców, składając wiązanki kwiatów pod kamiennym krzyżem z figurami św. Rozalii i św. Rocha na płycie rynku w Skalbmierzu. Następie kolumna z uczestnikami uroczystości przeszła pod pomnik Ofiar Pacyfikacji, gdzie odbyła się główna część obchodów. W patriotycznych obchodach w Skalbmierzu uczestniczył także poseł RP Krzysztof Lipiec.
W intencji wszystkich poległych w obronie Ojczyzny została odprawiona uroczysta msza św. w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, po której uczestnicy obchodów przeszli na rynek miasta, gdzie nastąpił akt dekoracji medalami „Za zasługi dla Miasta i Gminy Skalbmierz”.
Mieszkańcy Skalbmierza i okolic w trakcie trwających kilkudniowych obchodów, które rozpoczęły się 26 lipca, upamiętniają ofiary pacyfikacji miasta z dnia 5 sierpnia 1944 r., gdy niemiecki okupant zamordował 86 Polaków i 21 partyzantów z różnych formacji. Zabijano w bestialski sposób – część osób została spalona żywcem. Okupanci nie oszczędzili zabudowy miasta. Ogień pochłonął 60 procent budynków Skalbmierza.