3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaInwestycjeUnikatowe rezerwaty na terenie gminy Piekoszów niebawem otworzą się dla turystów. Trwa...

Unikatowe rezerwaty na terenie gminy Piekoszów niebawem otworzą się dla turystów. Trwa ich zagospodarowanie!

Zobacz

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem miłośnicy geologii będą mieli w gminie Piekoszów prawdziwy raj. Ku końcowi zaczynają się zbliżać prace związane z budową ścieżek dydaktycznych na terenie Rezerwatu Moczydło i Rezerwatu Chelosiowa Jama. Powstaną tu stanowiska edukacyjne, stanowiska obserwacyjne wraz z tarasem widokowym, drewnianymi wiatami, obiektem do prelekcji i małą architekturą. Na realizację zadania władze gminy Piekoszów pozyskały wysokie unijne dofinansowanie.

To będą miejsca prawdziwie przyjazne turystom. – Inwestycja zakłada budowę ścieżek dydaktycznych wraz ze stanowiskami edukacyjnymi, stanowiskami obserwacyjnymi oraz elementami małej architektury na terenie Rezerwatu Moczydło i Rezerwatu Chelosiowa Jama. W ramach prowadzonych prac ustawiono już większość stanowisk edukacyjnych, powstał taras widokowy, wiaty drewniane, mała architektura, jest już zarys większości ścieżek dydaktycznych, a obiekt do prelekcji jest w surowym stanie – poinformował wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek, który ma nadzieję, że zaprezentowana w tak przyjazny dla turystów sposób geologia zwiększy szanse „Geolandu Świętokrzyskiego” na wpisanie na listę światowych geoparków UNESCO. – W marcu 2017 roku wspólnie z gminą Chęciny, Morawica, Sitkówka-Nowiny oraz Kielce powołaliśmy Stowarzyszenie Gmin „Geoland Świętokrzyski”, którego głównym celem są wspólne działania na rzecz rozwoju geoturystyki oraz powołania i utrzymania geoparku, funkcjonującego w sieci europejskich i globalnych geoparków UNESCO. Każda z gmin mocno starała się jak najlepiej zaprezentować swoje walory geologiczne. Trzeba przyznać, że mamy się wspólnie czym pochwalić, a geolodzy od lat mają tu prawdziwy raj – zaznacza wójt gminy Piekoszów, Zbigniew Piątek. – Bardzo się cieszę, że w trakcie trwania skomplikowanej procedury wpisania unikatowych miejsc znajdujących się na terenie pięciu gmin na listę UNESCO udało nam się pozyskać bardzo wysokie unijne dofinansowanie na realizację ścieżek dydaktycznych, które znajdują się na terenie dwóch rezerwatów: Rezerwatu Moczydło i Rezerwatu Chelosiowa Jama. Dobiegająca końca inwestycja pozwoli na udostępnienie dla mieszkańców gminy oraz wszystkich przybyłych turystów i miłośników geologii możliwości podziwiania uroków i walorów tych niezwykłych rezerwatów – dodaje.

A trzeba przyznać, że jest tu co podziwiać. To właśnie tu znajduje się najdłuższa poza Tatrami jaskinia “Chelosiowa Jama”, która liczy sobie blisko cztery kilometry podziemnych korytarzy – to najstarszy w Polsce podziemny kras. W jej bezpośrednim sąsiedztwie leżą Jaskinia Pajęcza i Jaskinia Jaworznicka. Równie interesujący jest rezerwat Przyrody “Moczydło”, czyli góra położona w Jaworzni, pod którą biegną chodniki staropolskiej kopalni srebronośnego kruszcu ołowiu zwanego galeną. Poprzecinana jest licznymi wyrobiskami. Można tu znaleźć stare sztolnie, odsłonięcia skał dewonu, permu i triasu z interesującymi zjawiskami mineralizacji. Niezwykły jest także kamieniołom w Jaworzni, stanowiący pozostałość po Zakładzie Wapienniczym „Jaworznia”. Skały częściowo okryte szatą roślinną stworzyły tu niepowtarzalny i pełen uroków rejon. – Po zagospodarowaniu obydwa rezerwaty staną się idealne do aktywnego spędzania wolnego czasu obcując z pięknem niezwykłej przyrody. Mamy nadzieję, że już niedługo okaże się, że miejsca te, wspólnie z innymi niezwykłymi pod względem geologicznym miejscami na terenie gmin należących do stowarzyszenia staną się światowym geoparkiem UNESCO. Oznaczałoby to, że posiadamy unikatowe na światową skalę atrakcje – zaznacza wójt Zbigniew Piątek.

Koszt budowy ścieżek dydaktycznych na terenie Rezerwatu Moczydło i Rezerwatu Chelosiowa Jama opiewa na kwotę 1 miliona 843 tysięcy złotych, z czego 1 milion 436 tysięcy złotych pokryje unijne dofinansowanie pozyskane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Działania 6.3.”Ochrona i wykorzystanie obszarów cennych przyrodniczo – ZIT KOF”. Osi 6. Rozwój miast Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Wszystko wskazuje na to, że już niebawem turyści będą mogli odwiedzać te niezwykłe miejsca na łonie natury i odkrywać ich uroki.

Galeria

Aktualności

Warsztaty świąteczne w Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie. Piękne wianki i radość tworzenia

W Centrum Kultury i Bezpieczeństwa w Zajączkowie odbyły się warsztaty rękodzielnicze, podczas których mieszkańcy mieli okazję nauczyć się zdobienia...

Polecamy