3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaAktualnościUnijne miliony na ochronę zdrowia mieszkańców – komu pomożemy?

Unijne miliony na ochronę zdrowia mieszkańców – komu pomożemy?

Zobacz

Jakie są nasze największe problemy zdrowotne? Co zrobić, żeby poprawić stan zdrowia mieszkańców regionu? Które grupy najbardziej potrzebują pomocy? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy dzisiejszego spotkania, zorganizowanego przez Wicemarszałków Województwa – Renatę Janik i Marka Bogusławskiego.

Dyskusja, w której uczestniczyli m.in. przedstawiciele szpitali, innych podmiotów medycznych, a także Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, koncentrowała się wokół planów jak najlepszego zagospodarowania środków z nowego unijnego Programu Regionalnego na lata 2021-2027.

– Mamy do dyspozycji naprawdę duże pieniądze i musimy zrobić wszystko, by wydać je w sposób najbardziej racjonalny, skoncentrowany na szczególnie dotkliwych problemach zdrowotnych naszych mieszkańców – mówiła Wicemarszałek Renata Janik. –  Od tego, jakie projekty przygotujemy i na ile skutecznie będziemy je później wdrażać, zależy sukces całego Programu, a mówiąc bardziej konkretnie –  zależy skala pomocy, jakiej będziemy w stanie udzielić ludziom najbardziej potrzebującym.

Jak podkreślił Wicemarszałek Marek Bogusławski, skala potrzeb jest oczywiście bardzo duża, ale odpowiednie dobranie kierunków wsparcia, finansowanych ze środków unijnych, pozwoli w sposób wyraźny podnieść poziom opieki medycznej, zwłaszcza w sferze szeroko rozumianej profilaktyki i rehabilitacji.

Ze wstępnie przygotowanych przez Departament Wdrażania EFS Urzędu Marszałkowskiego i zaprezentowanych przez dyrektor Katarzynę Kubicką planów, dotyczących potencjalnych działań zdrowotnych w nowym Programie Regionalnym, można wymienić m.in.: rehabilitację pacjentów onkologicznych, rehabilitację kardiologiczną, program opieki nad kobietami w ciąży i noworodkami, rehabilitację narządów ruchu, diagnostykę i leczenie wad postawy u dzieci i młodzieży, przeciwdziałanie epidemii otyłości wśród dzieci, pomoc dzieciom i młodzieży z problemami psychicznymi, a także działania edukacyjne promujące zdrowy styl życia.

Przygotowanie odpowiedniego Regionalnego Programu Zdrowotnego w zakresie szeroko rozumianej opieki nad matką i dzieckiem zadeklarował dr Grzegorz Świercz z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. Chęć wdrażania programów zdrowotnych zgłosiły też m.in.  Szpital w Czerwonej Górze, Uzdrowisko Busko-Zdrój, Szpital w Czarnieckiej Górze, UJK  oraz Świętokrzyskie Centrum Onkologii. W pracach nad uzgodnieniem programów aktywny udział weźmie Departament Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

– Czasu mamy jak zwykle niewiele, ale jestem przekonana, że przy odpowiedniej dawce dobrej woli i zaangażowania, zdołamy przygotować naprawdę dobre programy, które zostaną zaakceptowane na szczeblu centralnym, a wkrótce potem będą z nich mogli korzystać mieszkańcy naszego regionu – podsumowała Wicemarszałek Renata Janik.

Kolejnym etapem prac będą spotkania robocze, dotyczące już konkretnych Regionalnych Programów Zdrowotnych.  Mają się zacząć w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

Galeria

Aktualności

W nocy spadnie śnieg – na drogach może być ślisko

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega, że w najbliższych dniach prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg...

Polecamy