3.5 C
Kielce
poniedziałek, 12 maja, 2025
Strona głównaInwestycjeJest unijna kasa na termomodernizację placówek publicznych w Piekoszowie

Jest unijna kasa na termomodernizację placówek publicznych w Piekoszowie

Zobacz

Blisko 2 miliony złotych władze gminy Piekoszów pozyskały na termomodernizację trzech budynków użyteczności publicznej. Umowę na przekazanie środków już podpisano, a przetargi na wyłonienie wykonawców zostaną ogłoszone jeszcze w tym roku. Do końca 2020 roku kompleksową termomodernizację dodatkowo przejdzie jeszcze osiem budynków, w tym pięć szkolnych. Gigantyczną inwestycję szacuje się na kolejne 6 milionów złotych, z czego 85 procent kosztów zostanie pokrytych ze środków unijnych.

Pozyskano wysokie unijne dofinansowanie

Wszystko wskazuje na to, że w gminie Piekoszów już niebawem ruszy gigantyczny projekt termomodernizacji budynków użyteczności publicznej. Zadanie zostanie podzielone na etapy. W pierwszym z nich władze gminy Piekoszów już podpisały umowę na dofinansowanie trzech budynków użyteczności publicznej, wśród których znalazł się budynek placówki oświatowej w miejscowości Łosień, budynek Zakładu Usług Komunalnych w Piekoszowie i Urząd Gminy w Piekoszowie. Zadanie otrzymało 1 milion 851 tysięcy złotych unijnego dofinansowania, a jego koszt całkowity oszacowano na kwotę 2 milionów 334 tysięcy złotych. Władze gminy pozyskały na to środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. – Powoli wchodzimy w etap inwestycyjny. Do tej pory niestety musieliśmy skupić się na oddłużeniu gminy, a sytuacja jak dobrze pamiętamy nie była łatwa. Cały czas pracowaliśmy jednak dwutorowo, bo przygotowanie wniosków o pozyskanie dofinansowań z różnych źródeł zajmuje sporo czasu. Poza tym, wszystko musieliśmy dokładnie wyliczyć i zastanowić się, na które z tych zadań i w którym momencie po prostu starczy nam pieniędzy, bo przecież trzeba pamiętać, że przy każdych środkach unijnych należy mieć wkład własny – tłumaczy Zbigniew Piątek, który zdradza, że budżet gminy wygląda lepiej niż zakładano. – Przyjęliśmy dolną granicę i ogromnie się cieszę, że udało nam się zaoszczędzić więcej niż ona zakładała. Powoli wychodzimy na prostą i ruszamy z inwestycjami, a potrzeb jest sporo – mówi wójt Zbigniew Piątek.

To będą duże i kompleksowe inwestycje

W pierwszej kolejności ruszy ogromna inwestycja termomodernizacji budynków użyteczności publicznej na terenie gminy Piekoszów. – Jest to duży ponad ośmiomilionowy projekt, który zakończy się do 2020 roku – poinformował gospodarz gminy Piekoszów, wójt Zbigniew Piątek. – Na chwilę obecną podpisaliśmy umowę na dofinansowanie trzech budynków, które były w najgorszym stanie. W kolejnym etapie termomodernizacji poddane zostanie aż pięć budynków oświatowych. Będą to szkoły w Brynicy, Rykoszynie, Szczukowskich Górkach, Micigoździe i Jaworzni. Dodatkowo termomodernizacją objęty zostanie budynek ośrodka zdrowia w Piekoszowie, remiza i Gminny Ośrodek Kultury przy ul. Kolejowej – wymienia wójt, Zbigniew Piątek. – Dofinansowanie pozyskane na te inwestycje z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych daje nam ogromne możliwości w zakresie termomodernizacji placówek publicznych. To będą bardzo duże, kompleksowe inwestycje i trudno byłoby zrealizować je z własnych środków, a na pewno nie w takim szerokim zakresie, jak są obecnie planowane – zaznacza.

Oszczędzą wiele energii

W ramach inwestycji zostanie wykonana termomodernizacja elewacji budynków wraz z wymianą okien, drzwi zewnętrznych oraz oświetlenia na energooszczędne. Przebudowane będą także systemy grzewcze wraz z wymianą i podłączeniem do źródła ciepła zasilanego biomasą. Przebudowany będzie również system wentylacji wraz z dociepleniem dachów oraz wyposażeniem w instalację solarną i mikrokogeneracyjną zgodnie z wynikami audytu energetycznego. – Po wykonaniu kompleksowej termomodernizacji obiekty powinny zużywać aż o blisko 60 procent mniej energii. To oznacza znaczne oszczędności w ich utrzymaniu. Będzie tu nie tylko pięknie, ale także oszczędnie i ekologicznie, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczymy na kolejne potrzebne inwestycje – mówi wójt, Zbigniew Piątek.

Po podpisaniu umowy na dofinansowanie termomodernizacji trzech budynków użyteczności publicznej, które w pierwszej kolejności weszły do realizacji w ramach zaplanowanej gigantycznej inwestycji, władze gminy mogą ogłaszać przetargi i wyłonić wykonawców. – Część prac być może ruszy jeszcze w tym roku. Jeśli chodzi o budynek szkolny w miejscowości Łosień, to prace przewidujemy w terminie wakacyjnym. Nie chcemy, aby roboty w jakikolwiek sposób zakłóciły zajęcia szkolne – podkreśla wójt, Zbigniew Piątek. Przetargi na termomodernizację pozostałych budynków użyteczności publicznej zostaną ogłoszone po podpisaniu umów na unijne dofinansowanie.

Galeria

Aktualności

Gmina Chęciny przygotowuje się do budowy Ośrodka Historii. Podpisano umowę na wykonanie projektu

Gmina Chęciny podpisała umowę na wykonanie projektu i dokumentacji technicznej dla nowej inwestycji, która ma na celu wyeksponowanie bogatego dziedzictwa...

Polecamy