Podpisanie umowy z wykonawcą odbyło się w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach


Już niebawem faktem staną się zapowiadane nie tak dawno inwestycje związane z modernizacją i rozbudową infrastruktury drogowej na terenie gminy Mniów. Właśnie podpisano umowy z wykonawcami na realizację trzech zadań opiewających łącznie na kwotę ponad 3 milionów złotych. Warto dodać, że aż osiemdziesiąt procent tej kwoty pokryje pozyskane wspólnie z powiatem kieleckim rządowe dofinansowanie. Pozostałe dwadzieścia procent kosztów podzielą między siebie po połowie dwa samorządy – gminy Mniów i Powiatu Kieleckiego.

Trzeba przyznać, że tak ogromnego dofinansowania na drogi powiatowe w gminie Mniów jeszcze nie było. – Udało nam się pozyskać w ramach Funduszu Dróg Samorządowych najwyższe z możliwych dofinansowań do dróg powiatowych, bo aż osiemdziesiąt procent. To nasz wspólny wielki sukces – mówił wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak, który obecny był podczas podpisania umów na trzy z czterech zapowiadanych do realizacji zadań. – To oznacza, że z budżetu gminy Mniów na gruntowne remonty i przebudowę dróg powiatowych dołożymy jedynie dziesięć procent całości kosztów. Tyle samo dopłaci samorząd powiatu kieleckiego jako zarządca dróg powiatowych na naszym terenie – dodaje.

Przetargi na wyłonienie wykonawców remontów i przebudowy dróg powiatowych na terenie gminy Mniów ogłaszał powiat kielecki, który też wyłonił wykonawców inwestycji. Umowy podpisano 19 listopada w siedzibie Starostwa Powiatowego w Kielcach. – Dziś podpisaliśmy umowy na realizację trzech z czterech zadań przewidzianych do realizacji na terenie gminy Mniów w ramach pozyskanego dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Umowę z wykonawcą czwartego zadania podpiszemy jeszcze w tym miesiącu – zapowiedział członek Zarządu Powiatu Kieleckiego, Cezary Majcher. – Wszystkie te drogi już niebawem zmienią się nie do poznania. Dzięki rządowej dotacji razem przeprowadzimy tu kompleksowe remonty i przebudowę. Wspólnie z władzami gminy Mniów, radnymi powiatowymi i gminnymi zdecydowaliśmy o zgłoszeniu najbardziej pilnych potrzeb. Udało nam się pozyskać dotację na wszystkie złożone wnioski, co oznacza, że aż cztery odcinki dróg o łącznej długości ponad dziewięciu kilometrów przejdą całkowitą przemianę – zaznaczył Cezary Majcher, członek Zarządu Powiatu Kieleckiego.

W ramach już podpisanych umów z wyłonionym w drodze przetargu wykonawcą na terenie gminy Mniów wyremontowana zostanie droga w miejscowości Borki i Grzymałków na odcinku 1 kilometra i 238 metrów. Koszt całej inwestycji po przetargu opiewa na kwotę nieco ponad 874 tysięcy złotych, z czego 699 tysięcy pokryje rządowe dofinansowanie. Pozostałe dwadzieścia procent kosztów po połowie pokryją dwa samorządy, powiatu kieleckiego i gminy Mniów. Drugą drogą, jaka przejdzie kapitalny remont, będzie droga powiatowa Przełom – Pieradła. Tu nowy dywanik asfaltowy zostanie położony na odcinku 3 kilometrów i 440 metrów. Całość zadania zostanie zrealizowana za kwotę nieco ponad 973 tysiące złotych, z czego 778 tysięcy złotych pokryje rządowe dofinansowanie, a pozostałą część zapłacą na pół obydwa samorządy. Najdłuższym wyremontowanym odcinkiem będzie ten na drodze Grzymałków – Straszów i wyniesie aż 4 kilometry 137 metrów. To zadanie będzie wykonane za 1 milion 248 tysięcy złotych, z czego 998 tysięcy będzie pochodzić z rządowej dotacji. Pozostałą kwotę blisko 250 tysięcy złotych pokryją obydwa samorządy. Wykonawcą wszystkich trzech zadań została firma DROGOMEX Sp. z o.o. z Pruszkowa. Termin ich realizacji zaplanowano na koniec lipca 2020 roku.


Warto dodać, że jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa z wykonawcą na przebudowę drogi powiatowej na odcinku Grzymałków – Gliniany Las. Jest to czwarte zadanie drogowe na terenie gminy Mniów, na jakie pozyskano rządowe dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Nowa droga w tym miejscu będzie miała długość blisko jednego kilometra, a jej realizacja ma się zakończyć do końca sierpnia 2020 roku.

Wszystko wskazuje na to, że na terenie gminy Mniów na przestrzeni najbliższych ośmiu miesięcy zostanie wyremontowanych więcej dróg powiatowych niż kiedykolwiek wcześniej. – Większość tych dróg jest w fatalnym stanie. Sami z budżetu gminy nie dalibyśmy rady zrealizować tylu zadań drogowych w tak krótkim czasie. Dzięki gigantycznemu rządowemu dofinansowaniu uda nam się poprawić jakość tych dróg, co zdecydowanie podniesie komfort i bezpieczeństwo ich użytkowników – zaznaczył wójt, Piotr Wilczak.

Galeria