27 marca władze Miasta i Gminy Morawica podpisały umowę z wykonawcą instalacji OZE u mieszkańców. Jest to firma Sanito sp. z o.o. z Warszawy. W kwietniu ruszają audyty i projektowanie. Prace te potrwają co najmniej do końca maja, a najprawdopodobniej w czerwcu rozpoczną się montaże instalacji OZE.
Projekt, na który władze gminy pozyskały 60 procent unijnego dofinansowania powinien zostać zakończony w tym roku. 40 procent kosztów prac pokryją zakwalifikowani do programu mieszkańcy.
Wstępne audyty u mieszkańców, którzy mają podpisaną umowę z Gminą na realizację projektu ruszą już od 8 kwietnia i potrwają co najmniej do końca maja. – Umowę z wykonawcą zawarliśmy w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Przygotowaliśmy wcześniej program funkcjonalno – użytkowy, w ramach którego zostało zaplanowane jaki rodzaj instalacji i pod jakim adresem należy wykonać. Teraz rolą wykonawcy jest zaprojektowanie każdej z tych instalacji i jej wybudowanie – mówi burmistrz Miasta i Gminy Morawica, Marian Buras. – Przedstawiciele firmy otrzymają od nas imienne upoważnienia, którym będą się okazywać odwiedzając mieszkańców, po uprzednim ustaleniu z nimi terminów indywidualnych wizyt. Specjaliści wykonają pomiary i projekty, a po zatwierdzeniu ich przez mieszkańców i oczywiście wyznaczonego przez nas inspektora nadzoru ruszą montaże. Przewidujemy, że nastąpi to być może już w czerwcu – zapowiada zastępca burmistrza, Marcin Dziewięcki, który dodaje, że zakończenie całego projektu przewidziano w tym roku, jeśli nie nastąpią jakieś nieprzewidziane trudności.
Lada dzień Gmina będzie także wzywać pisemnie poszczególnych właścicieli domów, gdzie będą montowane instalacje OZE, do wniesienia wkładu własnego w wysokości 40% wartości instalacji wykonywanej pod danym adresem. Pozostałe 60% na tym etapie zabezpiecza Gmina, a po zrealizowaniu projektu będzie się ona ubiegać o refundację tej kwoty ze środków Unii Europejskiej. Jeśli któryś z wezwanych uczestników projektu nie dokona wpłaty w wyznaczonym terminie wówczas na jego miejsce będą dobierane posesje z listy rezerwowej. Przy czym każdy rezerwowy zostanie zaproszony do podpisania umowy i wpłaty kwoty wkładu własnego.
Warto przypomnieć, że do projektu zakwalifikowało się 343 posesje. W ramach inwestycji zainstalowanych zostanie 98 zestawów kolektorów słonecznych i 245 instalacji fotowoltaicznych na prywatnych domach. Wszystko dzięki pozyskanemu przez Gminę dofinansowaniu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego dla działania 3.1. Wytwarzanie i dystrybucja energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – projekty parasolowe.
Agnieszka Olech