3.5 C
Kielce
piątek, 22 listopada, 2024
Strona głównaInwestycjeUmowa na dokumentację projektową przyłączenia ŚCO do miejskiej sieci grzewczej podpisana

Umowa na dokumentację projektową przyłączenia ŚCO do miejskiej sieci grzewczej podpisana

Zobacz

W czwartek 7 lipca została zawarta umowa na wykonanie dokumentacji projektowej i nadzór autorski projektu przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej obiektów Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Umowę zawarły spółka kielecka Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej oraz wykonawca wyłoniony w drodze przetargu – spółka Termores. Podpisy złożyli prezes MPEC Arkadiusz Bąk oraz wiceprezes Termoresu Andrzej Bróż. W podpisaniu umowy na zaproszenie prezydenta Kielc Bogdana Wenty i wiceprezydent Bożeny Szczypiór uczestniczyli członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka, a także dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Bogumiła Niziołek, wicedyrektorzy Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Wojciech Cedro i Agnieszka Syska oraz wicedyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Andrzej Domański i szef Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Jerzy Stalmasiński .

W czerwcu br. podpisana została preumowa na dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego projektu przebudowy systemu ogrzewania dla ŚCO i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego. Projekt, który uzyska dofinansowanie, zakłada likwidację nieefektywnej i generującej duże zanieczyszczenia kotłowni węglowej, obsługującej największy kompleks szpitalny w Kielcach – Świętokrzyskie Centrum Onkologii i Wojewódzki Szpital Zespolony. Po likwidacji kotłowni węglowej oba szpitale podłączą się do miejskiej sieci ciepłowniczej Elektrociepłowni Kielce. Dziś zarządzająca miejskim systemem ciepłowniczym spółka MPEC zawarła umowę na wykonanie dokumentacji projektowej i pełnienie nadzoru autorskiego wykonania przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej z firmą Termores. Podpisy złożyli prezes zarządu MPEC Arkadiusz Bąk i Andrzej Bróż, wiceprezes zarządu Termores.

– Cieszę się z podpisywanej umowy i dużej inwestycji, polegającej na modernizacji infrastruktury technicznej związanej z naszymi szpitalami – podkreślił członek Zarządu Województwa Tomasz Jamka. – Jej realizacja pozwoli na zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń w powietrzu w Kielcach, wpłynie na emisję pyłów i gazów, znacząco przełoży się na poprawienie stanu zdrowia mieszkańców miasta, w szczególności w zakresie chorób układu oddechowego. Będzie zdrowiej, bardziej ekologicznie, z oszczędnościami energetycznymi i finansowymi  – dodał Tomasz Jamka.

Dzięki przeprowadzonej inwestycji, z miejskiego systemu ciepłowniczego korzystać będą podłączone dotychczas do starej kotłowni szpitalnej: Świętokrzyskie Centrum Onkologii, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach, bloki mieszkalne znajdujące się w nadzorze Miejskiego Zarządu Budynków, Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Koszt całkowity projektu wykonania inwestycji przyłączenia obiektów do miejskiej sieci ciepłowniczej to około 4 mln zł. Wykonanych będzie 6 węzłów cieplnych, a łączna moc zamówiona ciepła, jakie popłynie do budynków, wynosić ma w przybliżeniu 7 MW.

Ciepło, przesyłane przez MPEC do szpitala siecią miejską, wytwarzane będzie przez kielecki oddział PGE. Ma być to ciepło pochodzące z bloku biomasowego i bloku kogeneracyjnego Elektrociepłowni Kielce. Oznacza to, że będzie to w pełni zielona, bezpieczna dla środowiska energia. Likwidacja starej kotłowni i olbrzymiego komina, zlokalizowanego w środku Kielc spowoduje, że do atmosfery trafi mniej o ponad 10 tysięcy ton CO2 rocznie.

Zakończenie projektu podłączenia wspomnianych budynków do miejskiej sieci grzewczej przewidziane jest na czerwiec 2023 r, by w nowym sezonie grzewczym 2023/2024 korzystać już z ekologicznego źródła ciepła.

Przeczytaj więcej o inwestycji przebudowy systemu ogrzewania dla ŚCO i Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Galeria

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

Aktualności

Polecamy