W miniony weekend w Oblęgorku miały miejsce ciekawe wydarzenia, pikniki z sarmacką tradycją w tle. W sobotę zorganizowano rodzinne gry i zabawy oraz warsztaty plastyczne. W niedzielę odbyły się liczne pokazy, nastrojowy koncert, a wydarzenie zakończono seansem filmowym w letnim kinie pod gwiazdami.

Sobota pełna kolorowych plac plastycznych

Wydarzenie w sarmackim stylu rozpoczęło się 13 lipca na parkingu przy ul. Gimnazjalnej 23 w Oblęgorku. Piknik artystyczny pod hasłem ”Kolory Sarmacji” zainaugurowała prelekcja na temat kultury i sztuki z czasów Sarmacji. Następnie uczestnicy mogli wziąć udział w ciekawych grach i zabawach oraz konkursie pod hasłem „Sarmacja ciągle żywa”, który polegał na stworzeniu projektu stroju w stylu sarmackim. Miłośnicy prac plastycznych wykazali się także kreatywnością w trakcie warsztatów ceramicznych „Każdy może zostać ceramikiem” i warsztatów plastycznych „Kolorowa Sarmacja”. Wspólna zabawa zakończyła się pokazem wykonanych dzieł.

Niedziela z wieloma atrakcjami


Dalsza część zabawy kontynuowana była drugiego dnia, w niedzielę. Na terenie Pałacyku Henryka Sienkiewicza i Sienkiewiczówki w Oblęgorku odbył się Piknik Sarmacki „Czołem, Mości Panowie!”. Przybyli goście mogli obejrzeć, a nawet dotknąć broń białą i palną, przymierzyć stroje z epoki oraz przyglądać się musztrze oraz obozowisku wojskowemu. Muzeum Narodowe w Kielcach przygotowało edukacyjne gry i zabawy. Bardzo ciekawym punktem wydarzenia był questing, czyli gra terenowa „Wokół tusculum Sienkiewicza”. Chętni mieli też możliwość zwiedzania Pałacyku wraz z przewodnikiem.

Ci, który zgłodnieli, mogli skosztować pysznych pierogów wykonanych przez Stowarzyszenie Kobiet „Jagienki” z Oblęgorka. Na terenie pikniku znalazły się tez stoiska z rękodziełem.

Gry i zabawy dla dzieci

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych uczestnikach pikniku i przewidzieli dla nich wiele atrakcji. Animatorzy zapraszali do gry wielkoformatowej „Podróżuj z Sienkiewiczem”, układania klocków i szeregu zabaw edukacyjnych. Było też malowanie twarzy kolorowymi farbkami oraz to, co maluchy lubią najbardziej, dmuchany plac zabaw oraz duży basen z piłkami.

Koncert i kino pod gwiazdami

O godzinie 17.00 rozpoczął się recital „W słowach ślad” artystów Teatru Stu w Krakowie. Przed zebraną publicznością wystąpiła Jaonna Pocica, której na fortepianie towarzyszył Konrad Mastyło. W programie znalazły się utwory z okresu dwudziestolecia międzywojennego, piosenki z repertuaru Kabaretu Starszych Panów oraz musicalu Cabaret.

Wydarzenie zakończyło się seansem filmowym, czyli kinem pod gwiazdami. Widzowie leżąc na wygodnych leżakach obejrzeli wspólnie film pod tytułem „Ogniem i mieczem”, który był doskonałym nawiązaniem do tematu pikniku.

Organizatorami wydarzenia byli: Stowarzyszenie Strawczyn od Nowa, Sienkiewiczówka Oblęgorek oraz Muzeum Narodowe w Kielcach. Projekt jest współfinansowany ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Galeria