Zakończyła się trwająca 46 dni kwalifikacja wojskowa w powiecie kieleckim – proces, który okazał się jednym z najważniejszych wydarzeń obronnych w regionie.
Do stawiennictwa przed komisją wezwano blisko 1254 mężczyzn z 19 gmin powiatu oraz 186 kobiet posiadających kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Była to największa liczba osób wezwanych do stawiennictwa przed komisją w województwie – zaznaczył starosta kielecki Tomasz Pleban, dziękując wszystkim osobom zaangażowanym w pracę komisji.
Komisja rozpoczęła działalność 3 lutego i pracowała aż do 7 kwietnia 2025 roku, wydając ponad 1280 orzeczeń w sprawie zdolności do służby wojskowej. Zespół pracował przez 46 dni roboczych, co czyniło tę kwalifikację najdłuższą w województwie świętokrzyskim. – Było to prawdziwe wyzwanie organizacyjne – zaznaczył starosta kielecki Tomasz Pleban.
W skład Komisji Lekarskiej weszli specjaliści różnych dziedzin, w tym czterech lekarzy, dwóch psychologów, pielęgniarz i pielęgniarka oraz pięciu sekretarzy.
– Ten zespół pokazał ogromny profesjonalizm i zaangażowanie, które są niezastąpione w takich projektach – podkreślił starosta.
Kwalifikacja wojskowa 2025 była także okazją do podkreślenia znaczenia przygotowań obronnych. – Nie ukrywamy, że to jedno z najważniejszych zadań, wymagające ciężkiej pracy i współpracy między organami administracji publicznej i wojskowej – stwierdził ppłk Przemysław Majewski, szef Wydziału Rekrutacji i Promocji Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach. – Mam nadzieję, że będzie to tylko etap przygotowań, który nigdy nie będzie musiał być wykorzystany w praktyce – dodał.
Proces ten był nie tylko logistycznym wyzwaniem, ale również świadectwem zjednoczenia i wspólnego celu w służbie obronności regionu. Powiat kielecki po raz kolejny pokazał, że potrafi sprostać trudnym zadaniom i wyznaczać standardy dla innych!
Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2025 r. podlegali:
- mężczyźni urodzeni w 2006 roku;
- mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 -2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej;
- osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
- kobiety urodzone w latach 1998-2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2024-2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa
w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust.7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej oraz osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.