3.5 C
Kielce
poniedziałek, 22 lipca, 2024
Strona głównaAktualnościUczniowie ze szkoły w Piekoszowie mają nowoczesne pracownie informatyczne i dodatkowe zajęcia...

Uczniowie ze szkoły w Piekoszowie mają nowoczesne pracownie informatyczne i dodatkowe zajęcia [WIDEO]

Zobacz

Pracowania aktywnej edukacji oraz nowoczesna sala do zajęć z matematyki i informatyki dla klas młodszych i dwie pracownie mobilne, a wszystkie oczywiście wyposażone w najwyższej klasy komputery i laptopy z nowoczesnym oprogramowaniem, wielofunkcyjne urządzenia, a do tego nowe meble, wygodne fotele, zupełnie odnowione sale i dodatkowe zajęcia dla uczniów. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Piekoszowie już mogą korzystać z najwyższej klasy sprzętu informatycznego oraz z dodatkowych zajęć. Wszystko dzięki pozyskanemu przez władze gminy Piekoszów dofinansowaniu unijnemu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na dwa projekty w łącznej kwocie blisko pół miliona złotych.

Nowe sale dydaktyczne i pracownie komputerowe, dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego, uroczyście otwarto w Szkole Podstawowej w Piekoszowie. Możliwościom wykorzystania nowoczesnych metod nauczania i narzędzi edukacyjnych przyjrzała się goszcząca w placówce wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik. – „Cyfrowa” szkoła, która pozwala młodym ludziom zdobywać wiedzę, korzystając z najnowocześniejszych technologii, ma duży wpływ na osiąganie przez nich sukcesów edukacyjnych. Dlatego bardzo się cieszę, że dzięki funduszom europejskim uczniowie w Piekoszowie będą mogli korzystać z bogato wyposażonych sal – powiedziała wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, która uczestniczyła w otwarciu dwóch pracowni informatycznych w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Piekoszowie.

Samorząd gminy Piekoszów dokłada wszelkich starań, aby sukcesywnie doposażać szkoły w nowoczesny sprzęt komputerowy, a także zapewnić uczniom dodatkowe lekcje nie tylko z języka angielskiego czy matematyki, ale nawet z programowania. – Cieszę się, że kolejne pracownie informatyczne, pracownie terminalowe zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt, który znacznie podnosi kompetencje uczniów w zakresie języka angielskiego, matematyki, informatyki, ale też programowania. Niezwykle istotne jest dla mnie to, aby sukcesywnie podwyższać standard wyposażenia dydaktycznego szkół na terenie gminy Piekoszów i tym samym stwarzać uczniom coraz lepsze warunki do nauczania, a także dawać możliwość korzystania z nowoczesnych pomocy dydaktycznych i z najnowszych technologii. Wszystko po to, aby wychodząc z piekoszowskich szkół byli dobrze przygotowani do dalszego procesu edukacji – mówił wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek, który złożył podziękowania na ręce wicemarszałek Renaty Janik za wsparcie wszelkich działań gminy Piekoszów zmierzających do podniesienia kompetencji uczniów.

Jak podkreślał dyrektor placówki, Krzysztof Stępniewski, wszystkie oddane właśnie do użytku pracownie terminalowe są dużym krokiem w stronę nowoczesnych technologii XXI wieku. – Pracownie mogliśmy otworzyć i wyposażyć dzięki bardzo dobrej współpracy gminy Piekoszów z Urzędem Marszałkowskim. Te pracownie będą niewątpliwie spełniać ogromną rolę zarówno w edukacji informatycznej, matematycznej, jak i językowej u dzieci – zaznaczył dyrektor Krzysztof Stępniewski.

Zdaniem przewodniczącej gminy Piekoszów, Barbary Drogosz, dzięki nowoczesnym pracowniom informatycznym nauka znacznie się poprawiła. – Uczniowie korzystają z tych sal nie tylko podczas lekcji informatyki. Wspaniale sprawdzają się one także podczas lekcji matematyki. Dzięki odpowiednim programom mamy duże wsparcie w nauce tego przedmiotu, a nauka matematyki w sali komputerowej jest zdecydowanie dużo bardziej ciekawsza i przynosi znakomite efekty. Podobnie jest z innymi przedmiotami. Pracownie wyposażone są także w słuchawki, co pozwala na prowadzenie zajęć językowych na wyższym poziomie. Doposażenie szkół w pracownie informatyczne to duży krok do przodu. Będziemy dalej wspomagać szkoły, aby rozwijały się w tak nowoczesnym kierunku – zapowiedziała przewodnicząca Rady Gminy Piekoszów Barbara Drogosz, a radna Małgorzata Pietrzykowska dodała, że nauka w tych pracowniach jest na bardzo wysokim poziomie. – Mamy teraz sprzęt najwyższej jakości, wyposażony w odpowiednie oprogramowanie, a każdy z uczniów może pracować przy swoim stanowisku komputerowym. Komfort pracy jest zdecydowanie dużo lepszy dla wszystkich – zaznaczyła.

Dzięki realizacji projektu „Aktywna edukacja w SP w Piekoszowie” wprowadzono innowacyjną, interdyscyplinarną metodologię nauczania STEAM. Polega ona na tym, że uczniowie jednocześnie poznają zagadnienia dotyczące nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki. Dodatkowo dowiadują się jak się uczyć, jak zadawać pytania, jak eksperymentować i jak wspólnie realizować projekty. Zajęcia te będą prowadzone z wykorzystaniem zestawów edukacyjnych. W szkole powstała Pracownia Aktywnej Edukacji oraz nowoczesna sala do zajęć z matematyki i informatyki dla klas młodszych. Ten projekt uzyskał ponad 330 tys. zł wsparcia ze środków unijnych, przyznanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Skorzysta z niego 408 uczniów szkoły podstawowej i 19 nauczycieli.

Placówka realizuje także projekt “Piekoszów ze wsparciem TIK “. W jego ramach szkoła została wyposażona w 2 pracownie mobilne do nauki wszystkich przedmiotów (łącznie 12 laptopów) oraz 21 komputerów stacjonarnych do sali informatycznej. Z dofinansowania unijnego swoje kompetencje w zakresie posługiwania się narzędziami TIK podniosło 20 pedagogów szkoły. Dodatkowo nauczyciele matematyki i informatyki wzięli udział w szkoleniach z języka programowania Python. Młodzież natomiast bierze udział w dodatkowych lekcjach z zakresu programowania oraz w zajęciach w oparciu o metodę projektową z elementami grywalizacji (wykorzystanie elementów gier i technik projektowania gier w kontekście niezwiązanym z grami, mające na celu angażowanie ludzi, motywowanie do działania, pobudzanie do nauki i rozwiązywania problemów). Uczniowie doskonalą także swoje umiejętności z zakresu posługiwania się językiem angielskim. Projekt uzyskał finansowe wsparcie unijne, przyznane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego w kwocie 155 tys. zł. Skorzysta z niego 360 uczniów i 20 nauczycieli.

Galeria

Aktualności

Nowe rabaty w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach

W Dziale Systematyki Roślin prezentowana jest różnorodność świata roślin, ich wzajemne pokrewieństwo oraz ewolucyjne różnicowanie się. Nowa rabata została...

Polecamy