Nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Łosieniu uczestniczyli w wyjeździe do Turcji w ramach realizacji Projektu „Empowering Mathematics Acquisition Through Handy Softwares” sfinansowanego z Programu Erasmus +.

Gospodarze spotkania zapewnili wszystkim rozgrywki matematyczne, które odbywały się w interesujących i malowniczych miejscach. – Uczniowie mieli możliwość poznania Antalyi, perły Riwiery Tureckiej. Doświadczyli też różnorodności, bogactwa kultury i zwyczajów tego kraju, mieszkając u swoich tureckich rówieśników – mówią koordynatorzy projektu ze Szkoły Podstawowej w Łosieniu.

W czasie pobytu uczestnicy projektu zwiedzili antyczne miejsce, jakim jest Aspendos Theatre, podziwiali Red Tower, Dalmatas Cave Antalya oraz piękne miasto Alanya, gdzie odbywały się kolejne etapy gry matematycznej. Kolejny dzień przyniósł równie dużo atrakcji. – Oglądaliśmy ruiny starożytnego miasta Myra, gdzie zdobyliśmy puchar E-maths, wykazując się wiedzą z dziedziny geometrii. Widzieliśmy też ruiny kościoła świętego Mikołaja i odbyliśmy interesujący rejs statkiem, a także zwiedziliśmy Demre Sunken City – zatopione miasto – wymieniają zachwyceniu uczestnicy projektu.

Pamukkale – czyli wapienne tarasy – to kolejne miejsce, w którym odbyła się następna lekcja matematyki. Dodatkową atrakcję stanowiła kąpiel w wodach termalnych, która przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Nie mniej ciekawe były okoliczne ruiny pozostałości powstałego w II w. p. n. e. uzdrowiska Hierapolis – miasta dedykowanego kobiecie o imieniu Hiera, żonie legendarnego założyciela królestwa Pergamonu. Jak twierdzą uczestnicy projektu, najciekawsza okazała się nekropolia z kurhanami oraz sarkofagami.


W ostatni dzień uczestnicy spotkania tworzyli niezwykłe obrazy w technice EBRU, zwanej także malowaniem na wodzie. Podziwiali Turcję z lotu ptaka w kinie 8D. Uczniowie zwiedzili Minicity i Muzeum Zabawek, gdzie mogli zagrać w gry edukacyjne oraz obejrzeć ogromną kolekcję dawnych zabawek. – Do Polski wróciliśmy z nową wiedzą matematyczną, ciekawymi doświadczeniami, a także pełni wrażeń – podsumowali zgodnie koordynatorzy i uczniowie. – Był to jeden z tych wyjazdów, których się nie zapomina – dodają.

Galeria