W dniu dzisiejszym uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Tokarni uczestniczyli w ogólnopolskim spotkaniu młodych. Wykłady i prelekcje skierowane do młodzieży obejmowały swoim tematem wiele dziedzin i aspektów życia. Wydarzenie było poświęcone edukacji w zakresie bezpiecznego, kreatywnego i pozytywnego korzystania z internetu i nowych technologii. Uczniowie mieli możliwość zdobycia konkretnej wiedzy i zainspirować się działaniami prelegentów. Rozmawiano m.in. o różnorodności, sposobach na zmianę rzeczywistości, przekraczaniu barier oraz sile sojusznictwa.
Na samym początku poznaliśmy Bartosza Klocha (Saintfluencer) – w 2020 r. przejechał na rowerze ponad 7700km. Jego znakiem rozpoznawczym są czerwone protezy, na których chodzi od urodzenia. Na co dzień pracuje w mediach społecznościowych, gdzie stara się odczarować wizerunek osób z niepełnosprawnościami. Uwielbia motywować innych do działania i pokazuje, że z niestandardowego wyglądu ciała można uczynić dużą zaletę.
Następnie na forum zaprezentowali się:
– Jan Gawroński, piętnastolatek w spektrum autyzmu i z milionem innych zalet. Samorzecznik, społecznik, działa w Fundacji Autism Team, Inicjatywie Obywatelskiej „Chcemy całego życia!” Jest pomysłodawcą i organizatorem Klubu Świadomej Młodzieży, który zrzesza dzieci i młodzież w spektrum autyzmu. Aktor grupy teatralnej Autentyczni Artyści. Jeden z bohaterów książki pt. Young Power 30 historii o tym jak młodzi zmieniają świat autorstwa Justyny Sucheckiej.
– Michał Rogalski – Analiza danych to jego pasja. Od ponad roku tworzy największą publicznie dostępną bazę danych o epidemii koronawirusa w Polsce. Z jego pracy korzystają nie tylko tysiące obywateli dziennie, ale też dziennikarze, zespoły badawcze, czy uniwersytety. Jego działalność to forma sprzeciwu wobec chaosu informacyjnego, jaki zapanował w Polsce po wybuchu pandemii i dbałości o wiarygodność i jawność danych.
– Kamil Śliwowski – Trener i animator edukacji medialnej i cyfrowej, w szczególności dotyczącej prawa autorskiego, otwartych zasobów i bezpieczeństwa w sieci. Ponad dekadę działał w ruchu na rzecz otwartych zasobów wiedzy i kultury: Creative Commons, prowadząc działania edukacyjne zarówno w Polsce jak i międzynarodowo. Od kilkunastu lat związany z trzecim sektorem, współpracuje z fundacjami Panoptykon i Szkoła z Klasą, blogiem Sektor 3.0.
– Zuzanna Karcz – Aktywistka na rzecz praw człowieka – praw kobiet i osób LGBTQ+, Popularyzatorka edukacji obywatelskiej, antydyskryminacyjnej i klimatycznej. Inicjatorka i koordynatorka projektów.
– Hanna Sywula – pasjonuje się psychologią, wkrótce będzie absolwentką tego kierunku na Uniwersytecie Warszawskim. Jest promotorką zdrowia psychicznego i popularyzatorką wiedzy o umyśle, twórczynią psychologicznego kanału Hania Es, a także autorką książki „W głowie się poprzewracało”, która pomogła już ponad 6 tysiącom osób zadbać o swoje zdrowie psychiczne. Współprowadzi (wraz z Weroniką Billie Sparrow Szymańską) społeczno-rozrywkowy kanał „5 MINUT”.
Poznaliśmy również Maję Janicką, Karolinę Ochman, Julię Kaśnicką, Alicję Markowską i Mikołaja Grzybowskiego — wolontariuszy Łódzkiego Uniwersytetu Dziecięcego Politechniki Łódzkiej. Zaprezentowali nam wiedzę na temat kompetencji i zawodów przyszłości oraz samorozwoju.
Organizatorem forum jest Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, która już po raz szósty zorganizowała to wydarzenie Digital Youth Forum. Całość spotkania prowadziła Justyna Suchecka, dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej.
Mamy nadzieję, że ta niesamowita lekcja zostanie na długo w naszej pamięci. Będzie okazją do poszukiwania własnych ścieżek życiowych i zainspiruje młodzież do działania.
Zorganizowanie bezpłatnej konferencji dla młodzieży na temat kreatywnego i bezpiecznego korzystania z nowych technologii było możliwe dzięki wsparciu partnerów:
- Fundacja Orange (partner główny
- Facebook (partner strategiczny)
- Librus Rodzina
- Radio Kampus (patron medialny)
-
Głos Nauczycielski (patron medialny)