Spotkanie z nauką i technologią w Centrum Nauki Kopernik, wyprawa trasą piłkarskich emocji i zwiedzanie Stadionu Narodowego, a na zakończenie wieczorny spacer po urokliwym Starym Mieście. Uczniowie z Rykoszyna odbyli wyjątkową wycieczkę do Warszawy. Natomiast uczniowie z Zajączkowa odwiedzili Kopalnię Soli w Wieliczce. Obie wycieczki zostały sfinansowane z programu „Poznaj Polskę”.
„Poznaj Polskę” to program, w ramach którego szkoły mogły otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, czy też instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. – Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów ze wszystkich szkół. Akceptację ministerstwa otrzymało sześć placówek, a przy tym znaczące dofinansowanie w kwocie ponad 43 tysięcy złotych. My jako gmina dołożyliśmy do sfinansowania wycieczek blisko 9,5 tysiąca złotych. Dzięki temu aż 531 uczniów z sześciu szkół mogło zwiedzić wybrane miejsca, jak chociażby Sandomierz, Oblęgorek, Kurozwęki, Kraków i Warszawę – wymienia wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. Jak zaznacza, było to duże wsparcie, szczególnie dla tych rodzin, które nie mogłyby sobie pozwolić na sfinansowanie wycieczki dla swoich dzieci. – Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu i wsparciu ze strony gminy uczniowie mogli skorzystać z zupełnie bezpłatnych wyjazdów edukacyjnych. Tego typu programy są niezwykle potrzebne. Jestem przekonany, że uczniowie zapamiętają te wyjazdy na długo – dodaje wójt Zbigniew Piątek.
W wyjątkowy sposób swój wyjazd wspominają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Rykoszynie, którzy odwiedzili stolicę Polski. – Na wycieczkę pojechali wszyscy uczniowie klas IV-VIII, a w planie wycieczki mieliśmy naprawdę wiele punktów. Zaczęliśmy od spotkania z nauką i technologią w Centrum Nauki Kopernik, następnie trasą piłkarskich emocji obejrzeliśmy Stadion Narodowy. Wyprawę zakończyliśmy wieczornym spacerem po Starym Mieście. To była niezwykle udana wycieczka – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej w Rykoszynie, Agata Skalska, która osobiście towarzyszyła uczniom podczas wyjazdu. Wraz z nimi pojechali też wychowawcy: Jolanta Świebodzka, Beata Szwarc i Sylwia Giemza.
Jak podkreślają opiekunowie uczniów, dla wszystkich była to wyjątkowa przygoda. – Wszyscy bardzo cieszymy się, że nasza szkoła zakwalifikowała się do projektu. Wybraliśmy wycieczkę do stoli Polski. Dzięki dofinansowaniu wszyscy mogli wziąć w niej udział. Wspomnienia z całą pewnością zostaną z nimi na długo – mówią zgodnie opiekunowie wycieczki.
Ciekawą wycieczkę zorganizowano także dla uczniów szkoły w Zajączkowie. Odwiedzili oni Kopalnie Soli w Wieliczce. – Wycieczka po solnych podziemiach dała wszystkim naszym uczniom niezapomniane wrażenia. To była wspaniała wycieczka do wnętrza ziemi. Zobaczyliśmy na własne oczy niezwykłe krajobrazy, o jakie trudno na powierzchni ziemi, a wśród nich solankowe jeziora, podziemne komory, w tym także niesamowitą Kaplicę Św. Kingi. Poza tym, poznaliśmy dawne narzędzia i maszyny górnicze, a także zapoznaliśmy się ze dawnymi metodami wydobycia i transportu soli. To była bardzo edukacyjna i pełna przygód wycieczka – przyznaje dyrektor szkoły w Zajączkowie, Małgorzata Bernbat.
Warto przypomnieć, że wszystkie zakwalifikowane do projektu „Poznaj Polskę” szkoły otrzymały dofinansowanie w wysokości do 80 procent planowanych kosztów wycieczki. Pozostałą część kosztów pokryć musiały gminy. Zgodnie z założeniami programu wycieczki musiały być realizowane w ramach czterech obszarów edukacyjnych: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo narodowe, a także największe osiągnięcia polskiej nauki.
W ramach złożonych przez gminę Piekoszów wniosków dofinansowanie do szkolnych wycieczek otrzymało sześć szkół. Poza szkołą w Rykoszynie i w Zajączkowie na bezpłatne wycieczki pojechali także uczniowie ze szkół w Jaworzni, Łosieniu, Micigoździe i ze szkoły w Szczukowskich Górkach. Na wycieczki wyjechało aż 531 uczniów. Odwiedzili oni ciekawe miejsca w Krakowie, Warszawie, Sandomierzu, Oblęgorku, Wieliczce i w Kurozwękach. Program „Poznaj Polskę” został zrealizowany przez MEiN we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundacją Nauk Humanistycznych oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.