Na zaproszenie posła Krzysztofa Lipca blisko dziewięćdziesięciu uczniów ze Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Mniowie pojechało dziś zwiedzać Sejm. Była to nagroda za udział w konkursie wiedzy o polskim parlamencie.

Organizatorem Konkursu Wiedzy o Sejmie był poseł Krzysztof Lipiec wraz z Biurem Komunikacji Społecznej Kancelarii Sejmu. Konkurs odbył się pod patronatem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Marka Kuchcińskiego. Konkurs odbył się w lutym, a w jego ramach uczniowie Szkoły Podstawowej imienia Jana Pawła II w Mniowie musieli rozwiązać test składający się z trzydziestu pytań. Tego dnia wysłuchali też wykładów dotyczących historii polskiego parlamentaryzmu, a także procedur legislacyjnych. – Uczniowie musieli rozwiązać test w dwadzieścia minut, a poradzili sobie doskonale – mówi poseł Krzysztof Lipiec, który pod wrażeniem wiedzy uczniów. – Jestem przekonany, że zaszczepienie wśród młodzieży idei parlamentaryzmu z całą pewnością zaowocuje w przyszłości – podkreślał tuż przed wyjazdem podczas konferencji prasowej poseł Krzysztof Lipiec.

Przypomnijmy, że miejsce pierwsze w konkursie wiedzy o Sejmie zdobył Bartosz Gaik. Na miejscu drugim uplasowała się Natalia Stachera, a miejsce trzecie zajął Dawid Ślusarczyk. Jak przyznali, z polityką nie wiążą swojej przyszłości, ale wiedza zdobyta podczas przygotowań do konkursu jest dla nich niezwykle cenna. – Dzięki temu konkursowi mogliśmy poznać działanie Sejmu i Senatu. Wiemy też na czym polega praca posłów i jak odpowiedzialne funkcje w kraju pełnią – mówił zdobywca pierwszego miejsca, Bartosz Gaik.

Zwycięzcom nagrody osobiście wręczył podczas rozstrzygnięcia konkursu poseł Krzysztof Lipiec, który dodatkowo zaprosił wszystkich uczestników do Sejmu. Trzeba przyznać, że program wyjazdu był naprawdę wyjątkowy. Uczniowie zwiedzili salę obrad i posiedzeń komisji, a także zapoznali się z codziennym życiem posłów. Na zakończenie otrzymali zaproszenie na obiad do sejmowej restauracji. Na tym jednak nie koniec atrakcji, jakie czekały uczniów podczas wycieczki. Spotkali się oni także z członkami Wszechnicy Sejmowej, którzy oprowadzili ich po budynku i przybliżyli stojące przed parlamentarzystami zadania.


Wraz z uczniami, poza pomysłodawcą i głównym organizatorem wydarzenia posłem Krzysztofem Lipcem, do Sejmu pojechał także wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak wraz ze swoim zastępcą Michałem Milcarzem i starostą powiatu kieleckiego, Mirosławem Gębskim, który zaprosił uczniów do odwiedzenia Starostwa Powiatowego w Kielcach i do zapoznania się z pracą i funkcjonowaniem urzędu. – Uczniowie doskonale poradzili sobie z wiedzą teoretyczną podczas konkursu, z czego jestem ogromnie dumny. Wyjazd do Sejmu okazał się być dla nich wspaniałą lekcją samorządności i parlamentaryzmu – zaznaczył wójt gminy Mniów, Piotr Wilczak. – Wierzę, że wśród uczniów, którzy dziś odbyli wizytę w Sejmie są przyszli posłowie i samorządowcy. Życzę im, aby zdobytą wiedzę mądrze wykorzystywali w przyszłości – dodaje wójt Piotr Wilczak, który w imieniu uczniów złożył serdeczne podziękowania na ręce posła Krzysztofa Lipca za zorganizowanie w szkole w Mniowie konkursu wiedzy o polskim parlamencie.

Galeria