3.5 C
Kielce
poniedziałek, 23 grudnia, 2024
Strona głównaAktualnościUczniowie z Oblęgorka najlepsi w województwie! Zdobyli pierwsze miejsce w konkursie edukacyjnym...

Uczniowie z Oblęgorka najlepsi w województwie! Zdobyli pierwsze miejsce w konkursie edukacyjnym [WIDEO]

Zobacz

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Oblęgorku pokazali, że ochrona środowiska nie jest im obca i doskonale wiedzą, jak zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych, poprzez działania na rzecz czystości naszej planety. Stworzyli miniprojekt edukacyjny z zakresu biogospodarki, który zwyciężył w wojewódzkim konkursie.

Uczniowie należący do koła biologicznego prowadzonego w Szkole Podstawowej w Oblęgorku wykazali się szeroką wiedzą z zakresu ochrony środowiska. Przez kilka miesięcy tworzyli i realizowali projekt dotyczący odpadów organicznych oraz smogu. Zwrócili też uwagę na ilość spożywanego cukru w słodzonych napojach.

Efektem prowadzonego projektu jest film nagrany przez uczniów, w którym opowiadają, jak przeprowadzali eksperymenty i czemu one miały służyć. W ich wykonaniu opierali się na wiedzy zaczerpniętej z książki „Przyroda to przygoda”, którą otrzymali w ramach projektu.

Opowiedzieli o odpadach organicznych

Pierwsze z doświadczeń dotyczyło odpadów organicznych. Jak podkreślali uczniowie, każdy z nas zjada mnóstwo jedzenia, z którego pozostają na przykład skórki owoców, ogryzki czy też niedojedzone resztki. Młodzi naukowcy sprawdzili, co się z nimi dzieje, kiedy wyrzucą je na śmietnik. W tym celu skonstruowali małe śmietniki z butelek na które założyli balony.

– Po kilku dniach zaczęły się one napełniać gazem. Jest to łatwopalny metan. Powstaje on na wysypiskach, jako produkt uboczny życia bakterii, które przekształcają nasze resztki w doskonały, naturalny nawóz. Można je wykorzystać w przydomowych ogródkach – informowali w filmie uczestnicy zwycięskiego projektu.

Zajęli się smogiem

Drugim tematem, jakim zajęli się uczniowie z Oblęgorka był smog, czyli zanieczyszczenia pyłowe pochodzące z rur wydechowych samochodów i kominów domów oraz fabryk. Przeprowadzone zostały trzy doświadczenia. W pierwszym codziennie, przez ponad dwa miesiące w okolicach szkoły mierzony był poziom smogu za pomocą specjalnego urządzenia. Wyniki uczniowie opracowywali w formie plakatów i wywieszali w pracowni biologicznej, tak aby każdy mógł je zobaczyć. W styczniu natomiast uczestnicy projektu mierzyli zanieczyszczenia pyłowe za pomocą przezroczystej taśmy samoprzylepnej, którą rozwiesili w kilkunastu miejscach. Następnie na tej podstawie utworzyli specjalną mapkę smogową. Trzecią obserwacją były codzienne zdjęcia unoszących się mgieł smogu, które wykonywane były przez miesiąc.

Wyniki eksperymentów dostępne dla każdego

Z wynikami projektu zapoznali się zarówno uczniowie szkoły, jak i ich rodzice. – Celem projektu było poszerzenie wiedzy o ochronie środowiska nie tylko u jego uczestników, ale także innych uczniów szkoły, którzy mogli się z jego wynikami zapoznać na szkolnych korytarzach i w sali biologicznej. W ramach przedsięwzięcia powstał też bardzo ciekawy film edukacyjny, który w prosty sposób przemawia nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do osób dorosłych. Jestem przekonana, że dzięki tego typu działaniom będziemy bardziej świadomi otaczającego nas świata i bogatsi w wiedzę o tym, co możemy robić, aby go chronić – mówi Henryka Cisowska, dyrektor Szkoły Podstawowej w Oblęgorku.

Dodatkowym tematem poruszonym przez dzieci, było ukazanie na specjalnie przygotowanej tablicy, jak dużo cukrów znajduje się w słodkich napojach. Jak zapewniają autorzy eksperymentu, wielu z uczniów szkoły przestało je pić. W placówce zaczęła królować woda i to w butelkach wielokrotnego użycia.

Niestety, pandemia koronawirusa uniemożliwiła uczniom odebranie nagrody za zajęcie pierwszego miejsca w wojewódzkim konkursie. Zostanie im ona przekazana w spokojniejszych czasach.

Aktualności

Zmiana na stanowisku Pierwszego Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Staszowie

Dzisiaj w sali narad Komendy Powiatowej Policji w Staszowie odbyła się uroczysta zbiórka z okazji zmiany na stanowisku Pierwszego...

Polecamy