3.5 C
Kielce
niedziela, 5 maja, 2024
Strona głównaOświataUczniowie z gminy Piekoszów byli na ciekawych wycieczkach. Sfinansowano je w ramach...

Uczniowie z gminy Piekoszów byli na ciekawych wycieczkach. Sfinansowano je w ramach programu „Poznaj Polskę”

Zobacz

Ponad 530 uczniów z sześciu szkół z terenu gminy Piekoszów zupełnie za darmo mogło wyjechać pod koniec ubiegłego roku na ciekawe wycieczki między innymi do Krakowa, Warszawy i Sandomierza. Zostały one sfinansowane dzięki pozyskanemu przez władze gminy ministerialnemu dofinansowaniu w ramach programu „Poznaj Polskę”. Resort edukacji przyznał na wniosek gminy nieco ponad 43 tysiące złotych wsparcia.

„Poznaj Polskę” to program, w ramach którego szkoły mogły otrzymać środki na dofinansowanie wyjazdu do znajdujących się w Polsce muzeów, miejsc pamięci, obiektów kultury, czy też instytucji popularyzujących osiągnięcia nauki. – Złożyliśmy wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych dla uczniów ze wszystkich szkół. Akceptację ministerstwa otrzymało sześć placówek, a przy tym znaczące dofinansowanie w kwocie ponad 43 tysięcy złotych. My jako gmina dołożymy do sfinansowania zrealizowanych wycieczek blisko 9,5 tysiąca złotych. Dzięki temu aż 531 uczniów pod koniec ubiegłego roku zwiedziło wybrane miejsca, jak chociażby Sandomierz, Oblęgorek, Kurozwęki, Kraków i Warszawę – wymienia wójt gminy Piekoszów Zbigniew Piątek. Jak zaznacza, było to duże wsparcie, szczególnie dla tych rodzin, które nie mogłyby sobie pozwolić na sfinansowanie wycieczki dla swoich dzieci. – Dzięki pozyskanemu dofinansowaniu i wsparciu ze strony gminy uczniowie mogli skorzystać z zupełnie bezpłatnych wyjazdów edukacyjnych. Tego typu programy są niezwykle potrzebne. Jestem przekonany, że uczniowie zapamiętają te wyjazdy na długo – dodaje wójt Zbigniew Piątek.

W wyjątkowy sposób swój wyjazd wspominają uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Szczukowskich Górkach, którzy 19 listopada odwiedzili Katedrę na Wawelu. – Uczniowie pokrótce zaznajomili się z najważniejszymi postaciami związanymi z Krakowem, podziwiali wnętrze i architekturę katedry. Następnie weszli na dzwonnicę gdzie obejrzeli Dzwon Zygmunta, wysłuchali informacji dotyczących historii powstania dzwonu oraz jego istotnej funkcji nawet w obecnych czasach. Następnie zeszliśmy do Grobów Królewskich. Tam uczniowie w ciszy i skupieniu podziwiali sarkofagi rodzin królewskich. Odwiedziliśmy kryptę marszałka Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej. Następnie przeszliśmy wzdłuż murów, aby odwiedzić smoka wawelskiego. Po krótkiej sesji fotograficznej udaliśmy się do kopalni soli w Wieliczce. Po korytarzach kopalni oprowadzały nas panie przewodniczki, które w fantastyczny sposób opowiadały o powstaniu kopalni i jej historii. Uczniowie dowiedzieli się chociażby, że kopalnia soli w Wieliczce znajduje się na liście dziedzictwa narodowego UNESCO – mówi Renata Ciosek ze Szkoły Podstawowej w Górkach Szczukowskich i zaznacza, że dla wszystkich to była wyjątkowa przygoda.

Podobnego zdania jest dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosieniu. – Nasza szkoła wybrała się na wycieczkę do Sandomierza. Dzięki dofinansowaniu wszyscy mogli wziąć w niej udział. Nasi uczniowie odwiedzili Muzeum Diecezjalne i historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy. Wspomnienia z całą pewnością zostaną z nimi na długo – mówi Anna Oleś, dyrektor Szkoły Podstawowej w Łosieniu.

Warto przypomnieć, że wszystkie zakwalifikowane do projektu „Poznaj Polskę” szkoły otrzymały dofinansowanie w wysokości do 80 procent planowanych kosztów wycieczki. Pozostałą część kosztów pokryć musiały gminy. Zgodnie z założeniami programu wycieczki musiały być realizowane w ramach czterech obszarów edukacyjnych: śladami Polskiego Państwa Podziemnego, śladami kardynała Stefana Wyszyńskiego, kultura i dziedzictwo narodowe, a także największe osiągnięcia polskiej nauki.

W ramach złożonych przez gminę Piekoszów wniosków dofinansowanie do szkolnych wycieczek otrzymało sześć szkół, a w tym szkoły z Jaworzni, Łosienia, Micigozdu, Rykoszyna, Szczukowskich Górek i z Zajączkowa. Na wycieczki wyjechało aż 531 uczniów. Odwiedzili oni ciekawe miejsca w Krakowie, Warszawie, Sandomierzu, Oblęgorku, Wieliczce i w Kurozwękach. Zobaczyli między innymi Muzeum Diecezjalne i historyczny zespół architektoniczno-krajobrazowy w Sandomierzu, Muzeum Wsi Kieleckiej, pobenedyktyński zespół klasztorny oraz pochrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, Pałacyk Henryka Sienkiewicza wraz z zabytkowym parkiem i aleją lipową w Oblęgorku, czy też Zamek Królewski na Wawelu.

Program „Poznaj Polskę” został zrealizowany przez MEiN we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Myśli Narodowej, Fundacją Nauk Humanistycznych oraz Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Aktualności

Kielce świętują 233. rocznicę Konstytucji 3 Maja

Kielce, stolica województwa świętokrzyskiego, dołączyły do ogólnonarodowych obchodów 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. Polskie społeczności na całym świecie...

Polecamy