W Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach z końcem września ruszył projekt Szkoła Żywej Pamięci. W ramach „lekcji” organizowane są warsztaty, wycieczki, zwiedzanie miejsc pamięci narodowej, spotkania się z ciekawymi ludźmi. W zajęciach uczestniczą uczniowie szkół z terenu gminy Daleszyce, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Dariusz Meresiński.
Lekcje historii organizowane są przez Centrum Edukacji Ekologicznej w formie „zielonej szkoły”, a informacje przekazywane są młodzieży w wyjątkowo interesującej formie. Poza warsztatami prowadzonymi w Widełkach, w programie zajęć są wyjazdy, a jednym z przystanków jest Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie. Szkoła Żywej Pamięci to też spotkania ze świadkami wydarzeń historycznych i „zapis wspomnień przodków” – organizowany w formie konkursu na opracowanie drzewa genealogicznego rodziny. W „planie lekcji” są też konkursy plastyczne i piosenki patriotycznej, pokazy kuchni polowej, a także „festyn pamięci” i rekonstrukcja historyczna.
Czterodniowy turnus zielonej szkoły w ramach pierwszej edycji Szkoły Żywej Pamięci ma już za sobą grupa ósmoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Partyzantów Armii Krajowej Ziemi Kieleckiej w Sukowie, którzy razem z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Niestachowie zwiedzili m.in. OMPiO i kieleckie więzienie oraz muzeum w Michniowie. Organizatorzy przygotowali też dla młodzieży grę miejską, poświęconą ważnym postaciom z historii naszego regionu, warsztaty dotyczące pierwszej pomocy przedmedycznej, a także jedyną w swoim rodzaju lekcję, na której uczyli się empatii i szacunku dla seniorów: „Nasi uczniowie wcielili się w Dziadziusia Tadeusza oraz Babcię Zofię, którzy mają na dziś wyznaczoną wizytę lekarską. Tadeusz i Zosia muszą wykonać z pozoru banalne czynności, które dla schorowanych seniorów mogą okazać się arcytrudne… Specjalny kombinezon – symulator pomógł zrozumieć, jak mogą czuć się nasi dziadkowie, gdy dokuczają im dolegliwości i ograniczenia związane z wiekiem.”
„Odwiedzenie miejsc pamięci związanych z bitwami, potyczkami i pochówkiem żołnierzy, a także warsztaty, gry miejskie czy lekcje w terenie z przewodnikiem, regionalistą lub historykiem to ogromny kapitał merytoryczny i emocjonalny pozwalający wierzyć, że uczestnicy „zielonej szkoły” z lokalną historią w tle będą zawsze pamiętali o bohaterach przeszłości” – podsumowali swój udział w projekcie uczestnicy ze Szkoły Podstawowej w Mójczy.
Szkoła Żywej Pamięci prowadzona jest w Centrum Edukacji Ekologicznej w Widełkach przy współpracy z Gminą Daleszyce. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Patriotycznego ze środków Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.