Wszystko dzięki projektowi, na który władze gminy pozyskały dofinansowanie zewnętrzne w kwocie blisko 14 tysięcy złotych. Już we wrześniu, 57 uczniów z dziesięciu szkół podstawowych z terenu Gminy i Miasta Chęciny wyjedzie na zieloną szkołę na Ziemię Sandomierską.
Umowę na realizację projektu pod nazwą „Wyjazd przyrodniczo-krajoznawczy uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Chęciny” podpisano 23 sierpnia. Swoim podpisem sygnował ją Burmistrz, Robert Jaworski wraz ze Skarbnik Gminy, Jadwigą Sinkiewicz. Wartość dofinansowania wyniosła 80% kosztów kwalifikowalnych, tj. 13 886,56 zł. Dzięki realizacji projektu na zieloną szkołę już we wrześniu wyjedzie 57 uczniów z siedmiu szkół podstawowych z terenu gminy Chęciny, dla których organem prowadzącym jest gmina, do których należą szkoły z Wolicy, Bolmina, Polichna, Chęcin, Łukowej, Tokarni i Starochęcin oraz z trzech szkół podstawowych prowadzonych przez stowarzyszenia, do których należą szkoły podstawowe z Korzecka, Radkowic i z Siedlec.
Wyjazd edukacyjno – przyrodniczo – krajoznawczy potrwa pięć dni. – Jego celem będzie zwrócenie uwagi uczniów na występującą w przyrodzie biologiczną różnorodność i jej znaczenie dla życia na Ziemi, kształtowanie umiejętności dostrzegania zjawisk i procesów zachodzących w ekosystemach oraz zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska. Ponadto, w trakcie zajęć, uczniowie będą włączani do działań na rzecz ochrony najbliższego środowiska oraz dbania o czystość w miejscu pobytu, w tym także na szlakach turystycznych – poinformował Burmistrz Gminy i Miasta Chęciny, Robert Jaworski.
Warto dodać, że w trakcie pobytu na Ziemi Sandomierskiej zorganizowane zostaną także wycieczki edukacyjne do miejsc cennych pod względem walorów przyrodniczych, jak m.in.: Bałtów, Sandomierz, Baranów Sandomierski, czy Krzemionki Opatowskie. Mają się one przyczynić do poznania bioróżnorodności występującej w przyrodzie, form ochrony przyrody, kształtowania świadomości ekologicznej i postaw proekologicznych u dzieci. – Jestem przekonany, że zajęcia terenowe, warsztaty edukacyjne i praca w grupach pozwolą uczniom zdobyć nową wiedzę, przyczyniając się tym samym do rozwijania spostrzegawczości, umiejętności wnioskowania i analizowania. To niezwykle przydatne umiejętności – podkreśla Burmistrz, Robert Jaworski. Będą prelekcje na temat degradacji gleby, chemizacji, czy zanieczyszczeń wód. – Jestem przekonany, że dzięki zielonej szkole, uczniowie chętniej będą włączać się w działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego – dodaje gospodarz gminy, Burmistrz, Robert Jaworski.
Agnieszka Olech