3.5 C
Kielce
niedziela, 13 lipca, 2025
Strona głównaAktualnościUczestniczki projektu Smaki Patriotyzmu z wizytą na Warmii i Mazurach

Uczestniczki projektu Smaki Patriotyzmu z wizytą na Warmii i Mazurach

Zobacz

 

Smaki Patriotyzmu to projekt stworzony z myślą o kobietach i dla kobiet. Oprócz licznych warsztatów, które odbywają się w jego ramach, panie z gminy Strawczyn wzięły udział w trzydniowej, pełnej atrakcji wyjeździe studyjno-warsztatowym na Warmię i Mazury. Odwiedziły Garncarską Wioskę i Rajski Ogród w Kamionce, wioskę tematyczną Babki Zielarki w Blankach, Wioskę Gręplarską w Bukwałdzie oraz Wioskę Bosej Ekologii w Praslitach. Relaksowały się też nad jeziorem Limajno, zwiedzały Pałac Biskupów, zamek i amfiteatr w Lidzbarku Warmińskim, a także zamek w Nidzicy.

Smaki Patriotyzmu to projekt, w którym bierze udział pięćdziesiąt kobiet powyżej 50 roku życia z trzech gmin: Łopuszno, Strawczyn i Zagnańsk. Realizatorem jest Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała” z Lasocina. Co ważne, projekt jest dofinansowany w ramach Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020”. Jego całkowita wartość to 120 tysięcy złotych.

Wspólny wyjazd

Trzydniowa wyjazd studyjno-warsztatowy zorganizowany w ramach projektu Smaki Patriotyzmu rozpoczął się 6 sierpnia spotkaniem uczestniczek z wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renatą Janik, która jest jego ambasadorką oraz radnym Gminy Zagnańsk Robertem Hanulakiem pod Dębem Bartkiem w Zagnańsku. – Bardzo się cieszę ze spotkania z uczestniczkami projektu na chwilę przed ich wyjazdem. Życzyłam im udanej podróży i miłych wrażeń. Jestem przekonana, że będzie to dla nich wspaniała przygoda – mówiła wicemarszałek Renata Janik tuż przed wyjazdem.

Wizyta ze skarbami ziemi w tle

Po wykonaniu wspólnych zdjęć i miłych rozmowach panie wyruszyły w pierwszej kolejności do Garncarskiej Wioski w Kamionce koło Nidzicy. Organizatorem tego spotkania była Nidzicka Fundacja Rozwoju „Nida”. – W wiosce czekało na uczestniczki projektu mnóstwo atrakcji. Przewodnik oprowadził panie po osadzie, gdzie obejrzały garncarnię, zielarnię, kuźnię i stodołę. Zwiedziły też muzeum „Skarby Ziemi” i Rajski Ogród. Dodatkową atrakcją było Kino Przyrody. Po wyczerpującym dniu panie posiliły się pysznym, mazurskim obiadem – mówi Mariusz Brelski, współautor projektu i prezes Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Lokalnych „Skała”.

Zielarskie doskonalenie umiejętności

Drugiego dnia w planie wycieczki znalazła się wizyta w wiosce tematycznej Babki Zielarki w Blankach. Odbyły się tam interesujące warsztaty ziołowe, podczas których panie zgłębiły swoją wiedzę na temat zastosowania ziół. Zwiedziły też ogród ziołowy i miały możliwość zakupienia zdrowych miodów, nalewek, ziół i balsamów, a także same nauczyły się jak chociażby robić syrop na kaszel podczas warsztatów. Kolejnym punktem wyjazdu były odwiedziny w Wiosce Gręplarskiej w Bukwałdzie. Pobyt obfitował w opowieści o sianokosach, rąbaniu drewna i budowaniu Kamiennych Bab Bukwałdzkich, a także pracach takich jak: strzyżenie owiec, zbieranie owoców, przygotowanie przetworów na zimę czy wykopki. Był też czas na biesiadę, odpoczynek i relaks – pływanie łódką po stawie i próbowanie tutejszych specjałów, serów, miodu, ciast i warzyw. Dodatkową atrakcją był wyjazd nad Jezioro Limajno, gdzie panie miały czas wolny na opalanie i odpoczynek. Po krótkim relaksie wycieczka skierowała się do Wioski Bosej w Praslitach. Tam czekała kolacja bezmięsna, z podpłomykami, ogórkami kiszonymi, pastami warzywnymi i ciastem. Następnie uczestniczki projektu zwiedziły browar, gdzie próbowały piwa rzemieślniczego. Odwiedziły też Pałac Biskupów, zamek i amfiteatr w Lidzbarku Warmińskim.

Warsztaty ogrodnicze i garncarskie

W ostatnim dniu wycieczki panie znowu odwiedziły Garncarską Wioskę, gdzie czekał na nich mazurski poczęstunek. Następnie odbyły się warsztaty ogrodnicze i garncarskie. Po pysznym obiedzie panie udały się do Nidzicy, aby zwiedzić tamtejszy zamek. Wizyta na Warmii i Mazurach zakończyła się po trzech dniach. – Panie wróciły z wyjazdu studyjno-szkoleniowego zadowolone, pełne pozytywnych emocji i wrażeń. Przed nami kolejne ciekawe wydarzenia, które zostały zaplanowane w ramach projektu Smaki Patriotyzmu. Będzie jeszcze wiele niespodzianek – zapowiada Damian Gad, koordynator działań w ramach projektu w gminie Strawczyn oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Strawczyn.

Galeria

Aktualności

Dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rok

                                                                                                                           OGŁOSZENIEo naborze wniosków na dofinansowanie inwestycji polegających na wymianie źródeł ciepła ze środków budżetu gminy Chęciny na 2025 rokTERMIN SKŁADANIA WNIOSKÓW: OD...

Polecamy