Marszałek Andrzej Bętkowski oddał hołd ofiarom zbrodni katyńskiej, składając kwiaty pod Pomnikiem Katyńskim na kieleckim Cmentarzu Partyzanckim i przed Pomnikiem Sybiraków na Cmentarzu Starym. Uroczyste spotkanie w dniu Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej co roku organizują członkowie Stowarzyszenia Kielecka Rodzina Katyńska wraz z dyrekcją Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach.
-Pamięć o historii stanowi o naszej narodowej tożsamości – podkreślił marszałek Andrzej Bętkowski. – Dlatego też staramy się pamiętać o ofiarach zbrodni katyńskiej, o oficerach polskich i ich rodzinach, wysiedlanych przez Rosjan ze swych miejsc zamieszkania i kierowanych na stepy Kazachstanu czy daleką Syberię. Ponad 11 procent zamordowanych wówczas Polaków pochodziło z terenów Kielecczyzny. Stracono żołnierzy, policjantów, leśników, ziemian, inżynierów i innych. Dziś oddajemy im cześć – dodał marszałek.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej obchodzony jest na mocy uchwały Sejmu RP, podjętej przez aklamację w 2007 r.
13 kwietnia 1943 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Berlinie odbyła się konferencja prasowa, poświęcona odnalezionym przez Niemców zbiorowym mogiłom polskich oficerów, zamordowanych w Katyniu. Na mocy decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego rozstrzelano blisko 22 tysiące polskich obywateli.
Pomnik Katyński na Cmentarzu Partyzanckim w Kielcach to symboliczny grób Polaków pomordowanych przez NKWD i spoczywających w Katyniu, Charkowie i Miednoje oraz innych miejscach na terenie byłego Związku Radzieckiego. Powstał w 1990 roku z inicjatywy Związku Żołnierzy Armii Krajowej i społeczeństwa Kielecczyzny.